شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۲

مشروبات الکلی با مزه مرگ/ مسمومیت های الکلی و خطرات ناشی از آن /مصرف مشروبات الکلی و حکم آن از دیدگاه شرعی

مسمومیت

متخصص داخلی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: مسمومیت با مشروبات الکلی یکی از شایع ترین نوع مسمومیت ها به ویژه در میان جوانان محسوب می شود.

متخصص داخلی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج گفت: مسمومیت با مشروبات الکلی یکی از شایع ترین نوع مسمومیت ها به ویژه در میان جوانان محسوب می شود.

به گزارش مفدا یاسوج، دکتر هما رضوی ابراز داشت: مشروبات الکلی دست ساز حاوی مقادیر زیادی متانول یا الکل چوب هستند که مصرف این مواد موجب بروز عوارض جبران ناپذیری در بدن می شود.

وی افزود: گیجی، خواب آلودگی، بی قراری، تهوع، استفراغ و اختلالات بینایی از اثرات زودرس مصرف مشروبات الکلی  و کمبود یک سری از ویتامین ها، بیماری های قلبی و عروقی، اختلالات کلیوی و مغزی از اثرات دیر رس این مواد است.

دکتر رضوی ادامه داد: متانول در ضد یخ ها، مواد شوینده، و تمیز کننده ها به وفور یافت می شود و مصرف این نوع مشروبات الکلی موجب بروز عوارض جبران ناپذیری می شود.

متخصص داخلی دانشگاه علوم پزشکی یاسوج یادآور شد: تهوع، استفراغ، کوچک شدن مردمک چشم و واکنش به نور در ساعات اولیه پس از مصرف از علائم اتانول بوده و عدم علائم ظاهری در ساعات اولیه  پس از مصرف، باز شدن مردمک چشم، عدم واکنش به نور، تاری دید، افت سطح هوشیاری، و درد شکمی، از علائم مصرف متانول در افراد بوده است.

وی بیان کرد: هیچ گونه افتراق ظاهری میان اتانول و متانول وجود نداشته و نمی توان از طریق بو، رنگ و مزه این دو ماده را از یک دیگر تفکیک نمود و تنها از طریق روش های آزمایشگاهی قابل تشخیص است.

دکتر رضوی با اشاره به اینکه بسیاری از مردم مصرف نوشیدنی های الکلی را از نظر رفع بیماری های کلیوی موثر میدانند، اظهار داشت: از نظر علم پزشکی این باور اشتباه بوده و در دراز مدت مصرف این نوع مواد عوارض جبران ناپذیری همچون سنگ کلیه  و نارسایی های کلیوی را نیز به دنبال خواهد داشت.

وی در پایان تصریح کرد: افراد مسموم به هیچ عنوان مصرف مشروبات الکلی توسط خود را انکار ننمایند تا درمان این افراد به موقع و به بهترین روش صورت پذیر د تا دچار عوارض جانبی جبران ناپذیر نگردند.

مصرف مشروبات الکلی و حکم آن از دیدگاه شرعی

کارشناس مذهبی حوزه علمیه امام مهدی(عج) یاسوج گفت: از نظر شرع و دین مقدس اسلام
، مشروبات الکلی جزء نجاسات محسوب می شود و مصرف و برخورد این مواد با بدن حرام است.

حجت الاسلام جلیل نظری لنده ای افزود: در صورت اثبات مصرف مشروبات الکلی توسط محکمه، 80 تازیانه ضربه شلاق برای فرد مصرف کننده اجرا خواهد شد.

وی اظهار داشت: از حیث حکمی، مصرف مشروبات الکلی به قصد مرگ، خودکشی محسوب می شود و در صورت عدم قصدخودکشی، با توجه به اینکه مصرف این مواد حرام اعلام شده است، مرگ به وسیله این مواد گناه کبیره خواهد داشت.

کارشناس مذهبی حوزه علمیه امام مهدی(عج) یاسوج اعلام داشت: آیات و روایات بسیاری در خصوص منع مصرف مشروبات الکلی وجود دارد که آیه 90 سوره مائده یکی از اصلی ترین آیات قرآن و به صورت مستقیم به این موضوع اشاره کرده است.6

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.