شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۲

بخش آوایی بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت(ع) پرطرفدار اما سخت

برگزاری مسابقات آوایی مرحله پایانی سی و دومین جشنواره ملی قرآن و عترت دانشگاهیان به روایت تصویر ۲

آمارها نشان می‌دهد بیشترین شرکت کنندگان در بخش آوایی بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت(ع) در رشته "حفظ سوره واقعه با ترجمه" شرکت کرده‌اند. این رشته تنها در مرحله دانشگاهی برگزار شد و این رشته با توجه به مشغله زیاد دانشگاهیان و علاقه آنها به قرآن و عترت(ع) مورد استقبال بیشتری واقع شده است.

به گزارش مفدا، بخش آوایی بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت(ع) وزارت بهداشت با حضور سیزده هزار و ۱۸۶ نفر در مرحله دانشگاهی برگزار شد. در این دوره از جشنواره دانشگاهیان در رشته‌های قرائت تحقیق، قرائت ترتیل، حفظ سوره واقعه با ترجمه، حفظ یک جزء پیوسته، حفظ ۳ جزء، حفظ ۵ جزء، حفظ ۱۰ جزء، حفظ ۱۵ جزء، حفظ ۲۰ جزء، حفظ کل، اذان، دعا و مناجات خوانی، آیین سخنوری، ترجمه خوانی، تواشیح و همخوانی با یکدیگر رقابت کردند.

پس از برگزاری بخش آوایی در مرحله دانشگاهی، برای اطمینان بیشتر از مناسب بودن سطح شرکت کنندگان، برگزیدگان فایل تلاوت خود را به ستاد وزارت بهداشت ارسال کردند و تلاوت آنها مجددا داوری شد و در نهایت ۴۸۴ نفر به مرحله پایانی این دوره از جشنواره راه پیدا کردند.

در بیست و سومین دوره از جشنواره قرآن و عترت(ع) وزارت بهداشت در بخش آوایی، رشته "حفظ سوره واقعه با ترجمه" با سه هزار و ۹۲۱ شرکت کننده بیشترین استقبال را داشته و۳۰ درصد از کل شرکت کنندگان در بخش آوایی را به خود اختصاص داده است.

بر اساس آیین نامه این دوره از جشنواره رشته "حفظ سوره واقعه با ترجمه"، تنها در مرحله دانشگاهی برگزار شد و از برگزیدگان این رشته در مرحله دانشگاهی تقدیر شد.

پس از رشته "حفظ سوره واقعه با ترجمه"، رشته ترتیل با سه هزار و ۱۵۴ شرکت کننده بیشترین شرکت کننده را داشته و ۲۳ درصد کل شرکت کنندگان در بخش اوایی را به خود اختصاص داده است.

به نظر می‌رسد دانشگاهیان علاقمند به تلاوت قرآن کریم و علاقمندان به شرکت در جشنواره قرآن و عترت(ع) با توجه به مشغله کاری و درسی و محدود بودن وقت برای حفظ اجزاء قرآن کریم به شرکت در این دو رشته در بخش اوایی توجه نشان داده‌اند.

با توجه به استقبال از این دو رشته در بخش دانشگاهی پیشنهاد می‌شود دست اندرکاران با افزودن بخشهای کوچکتر از قرآن کریم در این جشنواره به علاقه دانشگاهیان پرمشغله برای شرکت در فعالیتهای قرآنی پاسخ گفته و دانشگاهیان را به شرکت در جشنواره قرآن و انس بیشتر با قرآن و مفاهیم قرآنی بیش از این ترغیب کنند.

کمترین شرکت کنندگان در بخش آوایی در رشته‌های حفظ ۱۵ جزء با ۲۶ شرکت کننده حفظ کل و حفظ ۲۰ جزء با ۱۱۸ و ۱۲۲ شرکت کننده است. در هریک از این رشته ها کمتر از نیم درصد کل شرکت کنندگان در بخش آوایی را به خود اختصاص داده‌اند.

۷۹ درصد از شرکت کنندگان در رشته حفظ ۲۰ جزء با ۹۷ شرکت کننده، دانشجویان هستند و رشته‌های حفظ سه جزء و حفظ یک جزء نیز با ۷۶ درصد و ۷۰ درصد کل شرکت کنندگان بیشترین درصد مشارکت دانشجویان در این رشته ها را دارند.

۲۸۹ نفر از کارکنان دانشگاه‌های علوم پزشکی در بخش آوایی در رشته اذان شرکت کرده‌اند که ۵۸ درصد از کل شرکت کنندگان در این رشته را به خود اختصاص داده‌اند و در رشته های قرائت ترتیل و دعا و مناجات خوانی نیز کارکنان ۵۶ درصد کل شرکت کنندگان در این دو رشته را به خود اختصاص داده اند.

اساتید دانشگاههای علوم پزشکی در رشته حفظ ۱۵ جزء با ۹ نفر شرکت کننده ۳۴ درصد از کل شرکت کنندگان دراین رشته را به خود اختصاص داده اند و در این رشته بیشترین درصد مشارکت را داشته‌اند.

اساتید دانشگاههای علوم پزشکی در رشته ترتیل با ۱۷۴ شرکت کننده بیشترین علاقمندی را نشان داده اند که در بخش دانشجویان و کارکنان نیز این بخش با استقبال زیادی روبرو بوده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.