چهارشنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۰۰

نماینده قطب مرکزی خانه نشریات: حمایت از نشریات هدف اصلی ما است

نشریات

سید عباس داتلی بیگی، مدیر مسئول نشریه ۲۱، نماینده قطب مرکزی کشور درخانه نشریات در مصاحبه با گزارشگر مفدا گفت: خانه نشریات حدود سه سال هست که تشکیل شده و هدف اصلی آن حمایت از نشریات است.

به گزارش مفدا اصفهان خانه نشریات از جمع بیست نفره ای تشکیل شده است که با تبادل نظر یک سری آیین نامه و قوانینی را که در حمایت از نشریات است وضع می کنند.
وی افزود: هرساله نشست خانه نشریات در یکی از دانشگاه های علوم پزشکی کشور برگزار می شود. امسال نشست خانه نشریات در شهر تبریز به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار شد. این نشست دو روز به طول انجامید و مدیران مسئول نشریاتی که فعال بودند از سراسر کشور دعوت شدند.
سید عباس داتلی بیگی درباره انتخابات خانه نشریات گفت: انتخابات هر ساله در هر نشست انجام می شود.یکی انتخابات کمیته ناظر بر نشریات و دیگری انتخابات خانه نشریات.
در انتخابات کمیته ناظر بر نشریات فقط افرادی که مدیر مسئول نشریات هستند و جزو کمیته ناظر برنشریات دانشگاه هایشان هم باشند، می توانند شرکت کنند.
وی درمورد نحوه انتخابات نماینده های هر قطب در خانه نشریات گفت: در بحث نشریات کشور به ۱۰ قطب تقسیم شده است.
قطب مرکزی شامل دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، یزد، کاشان و شهرکرد است.یعنی شخصی که نماینده قطب مرکزی میشود می تواند از این چهار دانشگاه علوم پزشکی باشد و هرشخصی که انتخاب شد وظیفه دارد به امورات این چهار دانشگاه رسیدگی کند. در هر قطب انتخابات جداگانه ای برای تعیین نماینده آن قطب برگذار میشود.
در نهایت بنده و اقای مجید سلیمیان از دانشگاه علوم پزشکی اصفهان به عنوان نماینده قطب مرکزی در خانه نشریات انتخاب شدیم.
از مدیران مسئول نشریات در این چهار دانشگاه علوم پزشکی کشور که دارای شرایط شرکت در انتخابات هستند می توانند در انتخابات خانه نشریات شرکت کنند.
وی با اشاره به روند نشست خانه نشریات گفت: نشست خانه نشریات از دو بخش تشکیل شده است که یک نشست مجمع عمومی دارد و یک نشست مجمع شورا.
اولین نشست بلافاصله بعد از انتخاب شدن نماینده های هر قطب در تبریز برگذار شد که شورای مرکزی در آن نشست انتخاب شد.
نشست بعدی خانه نشریات در چهارم مهر ماه در تهران در وزارت بهداشت برگزار شد. همانطور که گفته شد هدف اصلی خانه نشریات رسیدگی به امور نشریات کل کشور به خصوص هر نماینده در قطب خودش است. سید عباس داتلی بیگی در مورد تصمیمات مهم و اساسی که در  نشست خانه نشریات تهران گرفته شد گفت:
اولین موردی که در نشست برسی شد.بررسی چگونگی نشست قطب ها بود. یکی از وظایف اصلی نماینده های هر قطب، برگزار کردن نشست در آن قطب است.
یعنی نماینده هر قطب در دانشگاه های علوم پزشکی که زیر نظر آن قطب هستند، یک نشست برگزار میکنند.
اصلی ترین ویژگی های این نشست ها برگذاری کارگاه های آموزشی در زمینه خبر نویسی، گزارش نویسی، تیتر زنی، حقوق نشریات، کاریکاتور، طنز و ....است و مانند سایر نشست ها برنامه های دیگری مانند میزگرد،برنامه های تفریحاتی و ... نیز وجود دارد. مورد دوم بررسی شیوه نامه حمایت مالی است.
در سال گذشته، شورای قبلی یک شیوه نامه ای را پیشنهاد دادند که حمایت مالی یکسان و قانون مندی در کل کشور از نشریات وجود داشته باشد. زیرا متاسفانه دانشگاه های مختلف دارای قوانین مختلفی در رابطه با حمایت از نشریات هستند. که در شورای قبلی پیش نویس این شیوه نامه ارائه شد، امسال در شورای جدید این پیش نویس بررسی شد و نواقص برطرف شد و همچنین یک سری کمبودهایی که در بحث نشریات الکتریکی و صوتی موجود بود که اهمیت زیادی به آنها داده نمی شود درحالی که این سری نشریات در سالهای آینده ممکن است جایگزین نشریات مکتوب شوند، به علت جدید و جذاب بودن آنها و کم شدن هزینه چاپ نشریات، اضافه شد.
این مصوبات درصورت کامل شدن و تصویب در شورای عمومی خانه نشریات به خدمت آقای للگانی، مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت، ارسال شده وابلاغ ایشان ضرورت اجرایی در دانشجویان علوم پزشکی سراسر کشور  پیدا می کنند.مورد سوم برسی چگونگی ارتباط گیری بهتر با دانشگاه های هر قطب است.
تصمیم بر این شد هر قطب در فضای مجازی گروه هایی ایجاد کند ومدیران مسئول نشریات آن قطب این گروه عضو شوند همچنین انتخاب نماینده در هر دانشگاه علوم پزشکی قطب برای ارتباط گیری بهتر و مطلع شدن از شرایط نشریات هر دانشگاه مورد دومی بود که به تصویب رسید.این مهم باعث میشود که نماینده قطب از شرایط دانشگاه های قطب خود بهتر مطلع شده و گزارشی از وضعیت نشریات قطب خود در مجمع خانه نشریات بدهد .مورد چهارم برسی مشکلات نشریات دانشگاه است.
که بیشترین مشکل بحث مالی است، که با طرح جدید حمایت مالی سهم عمده ای از این مشکلات حل میشود. درحالی که ممکن است این قانون، برای یکسری از دانشگاه های بزرگ که حمایت خوبی از نشریات را دارا هستند مناسب نباشد.داتلی بیگی در پایان اضافه کرد: ضمن تشکر از اعتماد به بنده، هدف ما  حمایت از نشریات است، دوستان هر پیشنهاد، انتقاد، نظر سازنده، سوال در مورد امور نشریات، صاحب امتیاز شدن و ... که دارند می توانند از طریق تلگرام @nashriye21 به بنده انتقال داده یا به ساختمان شماره 4 مراجعه کرده و از کارشناس نشریات دانشگاه سرکار خانم سلطانی راهنمایی دریافت کنند. ما تا جایی که در توانمان باشد از نشریات و دوستانی که دوست دارند در امور نشریات فعالیت کنند حمایت میکنیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.