پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۰۲:۱۶

گزارشی از نخستین اختتامیه جشنواره بیست و سوم قرآن و عترت دانشگاه‌های علوم پزشکی

آغاز بزرگترین رویداد قرآنی وزارت بهداشت در زیباکنار/ تجلیل از میزبان دوره گذشته تا تقدیر از سه بخش اصلی جشنواره

آیین اختتامیه بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاه های علوم پزشکی کشور به روایت تصویر (1)

بیست و سومین دوره جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور عصر روز چهارشنبه ۱۸ مهرماه در مجتمع زیباکنار به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تقدیر از برگزیدگان سه بخش هنری، ادبی و فناوری آغاز شد.

به گزارش مفدا، بیست و سومین دوره جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور عصر روز چهارشنبه ۱۹ مهرماه در مجتمع زیباکنار به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان با تقدیر از برگزیدگان سه بخش هنری، ادبی و فناوری آغاز شد.

در ابتدای مراسم اختتامیه نخست  این دوره، سرود ملی کشورمان در سالن طنین‌انداز شد و پس از آن سیدمصطفی حسینی، دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی قزوین و قاری بین‌المللی کشورمان به تلاوت آیاتی از قرآن کریم پرداخت. تلاوت و صوت دلنشین آیات الهی از سوی این قاری بین‌المللی، تحسین همگان را در پی داشت و این تلاوت دلنشین فضایی کاملا روحانی و معنوی به سالن اجتماعات جام جم مجتمع زیباکنار بخشید.

در ادامه مراسم رسالت بوذری، مجری توانمند صدا و سیما  و مجری اختتامیه نخست بر روی سن تالار جام جم مجتمع زیباکنار حضور یافت و پس از آنکه حال و هوایی معنوی و روحانی به مراسم داد و حال و هوا و فضای حاکم بر تالار را عطرآگین از فضای معنوی کرد حاضرین در مراسم  اختتامیه را به پخش تیزر جشنواره فراخواند.

پخش تیزر جشنواره بیست و سوم قرآن و عترت دانشگاهیان دانشگاه‌های علوم پزشکی یکی دیگر از بخش‌های متنوع آیین اختتامیه نخست بود که به مدت یک دقیقه از صفحه بزرگ نمایشگر سالن اجتماعات جام جم برای همگان به تصویر کشیده شد.

در ادامه دانشجویان دانشگاه‌علوم پزشکی آبادان حاضر در مرحله نهایی جشنواره در حرکتی نمادین با در دست داشتن بنر و پارچه نوشته‌ای حاوی جملات ضدتروریسم، اقدامات اخیر تروریستی در مراسم رژه اهواز را محکوم کردند.

در ادامه مراسم، دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان به روی سن رفت و ضمن خیرمقدم به مدعوین و شرکت کنندگان در مرحله نهایی بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان دانشگاه‌های علوم پزشکی به ایراد سخن پرداخت و گفت: قرآن کتابی برای هدایت انسانهاست که به موضوع سلامت جسم و روح انسانها توجه دارد و در واقع کتاب قرآن کتاب آرامش روح و روان انسانها است.

وی خاطرنشان کرد: جمعی از دانشگاهیان دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور به عشق قرآن کریم از اقصی نقاط کشور به این استان سفر کرده‌اند، که این افتخار بزرگ بعد از ۲۲ سال مجدداً نصیب گیلان شده است که جای بسی تقدیر و تشکر دارد.

این مقام مسؤول ادامه داد: تمام اهل قرآنی که امروز دانشگاه علوم پزشکی گیلان افتخار میزبانی آنان را دارد، امیدواریم این انوار نورانی که از قرآن در دل آن ها نشسته است در استان گیلان باقی بماند.

رئیس ستاد اجرایی بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت (ع)، تصریح کرد: دانشگاه علوم پزشکی گیلان که ۳۳ سال از عمرش می گذرد، نزدیک به بیست هزار نفر کارمند و بالغ بر ۴۵۰ نفر هیات علمی، هشت دانشکده، ۲۰ بیمارستان، ۹۶۰ خانه بهداشت دارد که گسترش نظام شبکه و خانه های بهداشت از گیلان شروع و سپس در تمام کشور گسترش یافت که امروز از افتخارات وزارت بهداشت و نظام است.

یوسف زاده چابک با اشاره به آخرین تعریف سازمان بهداشت جهانی از مقوله سلامت، گفت: امروز انسان سالم به کسی اطلاق می‌شود که از سلامت جسمی، اجتماعی، روانی برخوردار باشد. قرآن کتابی برای هدایت انسانهاست که به موضوع سلامت جسم و روح انسانها توجه دارد و در واقع  کتاب قرآن کتاب آرامش روح و روان انسانها است.

وی ادامه داد: تنها داشتن سلامت جسمی دلیل بر سلامت انسان نیست،امروز به انسانی سالم می گویند که از جنبه های دیگر سلامت از قبیل روانی و اجتماعی برخوردار بوده و در فعالیت های اجتماعی شرکت فعال داشته باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، با اشاره به اینکه سلامت جسمی و روانی از مقوله های است که کتاب آسمانی ما قرآن نیز به آن پرداخته است،اظهار کرد: همه ما که در این جا گرد آمده ایم،افتخار آن را داریم که برای حفظ و ارتقای سلامت همنوعان خود تلاش می کنیم و این نعمت بزرگی است که نصیب هر کس نمی‌شود.

یوسف زاده چابک تاکید کرد: قرآن سرشار از مفاهیم و مضامینی است که برای  آسایش روحی و روانی انسان ذکر شده است.

وی ادامه داد: همانگونه که خداوند در قرآن انسان را به عنوان جانشین خود در زمین می نامد در جای دیگر آن را موجودی ضعیف و بسیار شکننده معرفی می‌کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان خاطر نشان کرد: جزء با یاد خدا دل ها آرام نمی شود و تنها رضای الهی است که انسان را به آرامش می‌رساند.

 وی ادامه داد: اگر در داستان حضرت یوسف به مسایل شخصی پرداخته می شود، درجاهای دیگر نیز به بحث اجتماعی، جمع، اجتماعی بودن، اجتماعی شدن و دغدغه ای مردم را بیان می کند.

یوسف زاده با اشاره به اینکه بدون پیش بینی درست نمی‌توانیم به نتیجه برسیم، اظهار کرد: در شرایط کنونی کشور باید با برنامه‌ریزی و محاسبه دقیق به مسایل پرداخته شود تا قبل از اینکه مشکلی پیش آید به همه جوانب آن در نظر گرفته شود و این همان برنامه استراتژیک است.

بعد از سخنرانی ریاست دانشگاه علوم پزشکی گیلان نوبت به اهدای جوایز برگزیدگان بخش ادبی شد.

در این بخش از برگزیدگان رشته‌های شعر و داستان در سه رده اساتید، کارکنان و دانشجویان تقدیر به عمل آمد. در این رشته‌ها ۱۲ جایزه به برگزیدگان اعطاء شد. جوایز برگزیدگان این بخش توسط دکتر محمد مهدی بحرالعلوم رئیس مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت و دکتر ناصر سیمفروش رئیس قرآن و عترت فرهنگستان علوم پزشکی اهدا شد.

همچنین در ادامه این مراسم، از مسؤولان و دست‌اندرکاران دوره قبلی جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شد، با اهدای لوح تقدیر و تجلیل به عمل آمد. تقدیر از کوروش عزیزی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، تجلیل از حجت‌الاسلام دیمی مدیرفرهنگی سابق دانشگاه علوم پزشکی شیراز و نیز سید مصطفی حسینی قاری بین‌المللی قرآن کریم و دانشجوی دانشگاه علوم پزشکی قزوین و دارنده رتبه برتر مسابقات بین‌المللی کویت، مالزی و ترکیه و اهدای لوح از سوی دکتر فراهانی از دیگر برنامه‌های جانبی مراسم اختتامیه بود.

پخش کلیپی از فعالیت‌های ستاد وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی گیلان در تدارک برگزاری این جشنواره از صفحه نمایشگر سالن جام جم مجتمع زیباکنار از دیگر برنامه‌هایی بود که مورد تحسین شرکت کنندگان قرار گرفت.

اهدای جوایز بخش ادبی و تقدیر و اهدای جوایز به برگزیدگان رشته‌های نمایشنامه نویسی و فیلمنامه نویسی در سه رده دانشجویان، کارکنان و اساتید و اعطای ۱۱ جایزه به این رشته‌ها برنامه بعدی مراسم اختتامیه بودکه بر اساس کنداکتور برنامه و طبق زمان‌بندی مشخص برگزار شد.

اجرای مراسم ابتهال خوانی از سوی لطفی نیا قاری باتجربه کشور از دیگر برنامه‌های آیین اختتامیه نخست بود که این بخش از برنامه حال و هوای کاملا معنوی و روحانی به سالن اجتماعات بخشید و موجب تحسین شرکت کنندگان و مدعوین شد.

همچنین آیت الله رسول فلاحتی امام جمعه رشت و نماینده ولی فقیه در استان گیلان به عنوان دومین سخنران روی صحنه آمد و به ایراد سخن پرداخت.

وی ضمن خیرمقدم به شرکت کنندگان و حضور متسابقین در بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت در مجتمع زیباکنار گفت: قرآن کتاب علم نیست قرآن کتاب هدایت بشر است ، قرآن آمده است که بشریت را از ذلت به تعالی بکشاند.

امام جمعه رشت  با بیان اینکه نبایدکارهای قرآنی مربوط به ایام و دوره خاص شود، گفت: قرآن باید در تمام زندگی مردم حضور و ظهور علمی پیدا کند و خوشحالیم که میزبان خانواده بزرگ قرآنی علوم پزشکی کشور هستیم.

وی ادامه داد: قرآن کتابی است که امروزه با گذشت هزاران سال و با همه پیشرفت‌ها در علوم مختلف توانسته فتوحات زیادی داشته و در تاریخ زندگی بشری بدرخشد.

آیت الله فلاحتی ادامه داد: قرآن نه کتابی از مقوله بشری است و نه کتابی است که با سایر نوشته‌های انسان می‌توان آن را قیاس کرد بلکه قرآن کتابی است که هرچه زمان  بیشتری می‌گذرد عمق مطالب آن بیشتر نمایان می‌شود.

فلاحتی اضافه کرد: قرآن کتابی است که اندیشمندان مسلمان تا آنجا که توانستند بر اساس روایات به تبیین این کتاب پرداخته و از آن بهره برده اند و معاهدان تلاش کردند تا انسان را از این دریچه رحمت الهی بی بهره کنند اما بر خلاف تلاش آنان هر سال ما شاهد نزدیکی بیشتر مردم جهان با این کتاب الهی هستیم. امروزه نه فقط مسلمانان به قرآن می‌بالند بلکه پیروان سایر ادیان الهی نیز با قرآن آشنا هستند و آن را سرلوحه زندگی خود قرار داده اند و همچنین قرآن برای سایر ادیان فتح الفتوحی است که در عرصه‌های مختلف از همه ادیان الهی حمایت می‌کند.

نماینده ولی فقیه  در استان خاطر نشان کرد: بیش از هزاران سال از زندگی ما مسلمانان بر پایه قرآن می‌گذرد و زوایای گوناگونی از این کتاب برای ما روشن شده است در پاره ای از موارد شاهد این هستیم که مسلمانان با ورود به آیات الهی و تدبر در آن بهره های بسیاری از آن برده‌اند.

وی متذکر شد: اگر بشریت امروزی نگاهش به سلطه جهانی نگاهی از دریچه قرآن باشد آن وقت جامعه به مدینه فاضله تبدیل می‌شود.

آیت الله فلاحتی تأکید کرد: ما هنوز نگاه‌مان آن نگاهی نیست که قرآن از ما می‌طلبد و برداشت ما از کتاب الهی تنها محدود به تلاوت آن می‌شود و از تدبر در آیات بی‌بهره هستیم.

وی با اشاره به اینکه قرآن کتاب علم نیست قرآن کتاب هدایت بشر است گفت: قرآن آمده است که بشریت را از ذلت به تعالی بکشاند و این از اهداف اولیای الهی نیز بوده است.این کتاب رابطه انسان خداست و عهدنامه بین خدا و انسان است که باید انسان به عهدنامه ای که با خدا بسته است هر روز توجه داشته باشد

نماینده ولی فقیه  در استان تاکید کرد: انقلاب اسلامی توانست ذره‌ای از پرده ای که بر این کتاب وجود داشت را کنار بزند و امروز وظیفه هر یک از ما است تا با تدبر و تعقل در آیات الهی پرده‌های بیشترین را پس بزنیم  تا از دریچه نور و رحمت الهی بهره مند شویم  وباید بدانیم که نگاه به این کتاب تلاوت و تدبر در این کتاب مد نظر انبیای الهی است اگر انسان این کتاب را تلاوت کند و در آن بیندیشد در جاده ای رو به سوی تعالی گام بر می‌دارد.

بعد از سخنرانی  امام جمعه رشت، نوبت به تقدیر از برگزیدگان بخش هنری رسید که در این بخش از ۶۰ نفر از برگزیدگان در سه رده دانشجویان، اساتید و کارکنان دانشگاه‌های علوم پزشکی با اهدای لوح و جوایزی تقدیر شد.

تقدیر از برگزیدگان رشته‌های خوشنویسی، معرق، منبت، تذهیب، طراحی پوستر، نقاشی، نقاشی خط، عکاسی، فیلم کوتاه، تئاتر صحنه‌ای، کامیک استریپ از دیگر برنامه‌های این مراسم بود که برگزیدگان این رشته‌ها جوایز و لوح خود را از مسؤولان برگزاری جشنواره دریافت کردند.

اجرای نماهنگ محرم به مدت ۵ دقیقه و همچنین پخش فیلم قرآنی زندگی کنیم به مدت سه دقیقه از جمله برنامه‌های جالب این مراسم بود که موردتوجه خیلی از شرکت کنندگان و حاضرین در مراسم قرار گرفت.

پایان بخش این مراسم، اهدای جوایز بخش فناوری بود. در این بخش تنها ۷ جایزه به برگزیدگان رشته‌های کانال‌های مجازی قرآنی و تولید اپلیکشین و ربات در سه رده اساتید، کارکنان و دانشجویان اعطا شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.