پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۱

اختتامیه اول/جشنواره بیست و سوم قرآن و عترت دانشگاهیان علوم پزشکی

هم آوایی دانشجویان دانشگاه آبادان با شهدای حادثه تروریستی اهواز/سروده معروف پدر آیت الله بهجت در خصوص امام حسین(ع)

جشنواره قران وعترت

ساعت ۱۹ شب هجدهم مهر ماه ۹۷ را ثبت می‌کند و نخستین روز از بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان علوم پزشکی کشور در حال رقم خوردن است.

به گزارش مفدا؛ سالن اجتماعات جام جم در مجموعه فرهنگی و تفریحی زیبا کنار در دل خود غوغایی دارد زیرا بنا است در طول سه شب متوالی بهترین‌های قرآنی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در سه بخش اساتید، کارمندان و دانشجویان مورد تقدیر و تکریم قرار گیرند.

 ترانه‌های حماسی حامد زمانی در حال پخش شدن است تا دانشجویان به تدریج به جمعیت داخل سالن افزوده شوند.

دانشجویان دارای انرژی و حس خاص خود هستند؛ حس و حالی که در هیچ جمعی جزء جمع دانشجویی نمی‌توان سراغی از آن گرفت.

عده‌ای در حال انداختن عکس سلفی، عده‌ای در حال خوش و بش با دانشجویان دیگر دانشگاه‌های علوم پزشکی هستند تا بهتر بتوانند رقیبان و رفیقان خود را بشناسند و عده‌ای در انتظار رسیدن بخش‌های تقدیر هستند تا مورد تقدیر بر اساس شانس بالای موفقیت خود قرار بگیرند.

در همان دقایق ابتدایی دکتر محمد رضا فراهانی؛ معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت وارد سالن می‌شود اتفاقی که تعجب آور نیست زیرا وی در عمل نشان داده است که تا چه اندازه به فعالیت‌های فوق برنامه در دانشگاه‌ها اهتمام دارد و این رویکرد دکتر فراهانی را می‌توان در رشد کاملا محسوس جشنواره قرآن و عترت دید.

در ادامه آیت الله رسول فلاحتی؛ نماینده ولی فقیه استان گیلان وارد سالن می‌شود و رسما اولین اختتامیه بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان وزارت بهداشت کار خود را با پخش سرود جمهوری اسلامی ایران آغاز می‌کند.

نگاهم به جوانانی است که هر کدام در قسمتی از این جشنواره که مزین به نام قرآن و عترت است ایستاده‌اند و برخی دست را به نشانه ادب بر سینه گذاشته و شهیدان پیچیده در گوش زمان فریادتان را، زمزمه می‌کنند.

سرود جمهوری اسلامی ایران همراه با کلیپی از برگزیدگان جشنواره‌های قرآن و عترت که در حال خواندن سرود هستند نواخته می‌شود و حس همراهی زیبایی را به شرکت کنندگان جشنواره بیست و سوم هدیه می‌کند.

سید مصطفی حسینی دقایقی بعد بر روی صحنه می‌آید و بنا دارد با صدای بین المللی خود که در کشورهای مطرح جهان قرآن را تلاوت و قرآئت کرده است شور خاص به این جمعیت بدهد.

سکوت جمعیت را فرا می‌گیرد، احترام به قرآن در رفتار این جمعیت نخبه قرآنی کاملا مشهود است و قاری بین المللی و حائز رتبه در چندین دوره از جشنواره قرآن و عترت با پایین و بالا کردن صدای خود در تلاطم معانی آیه‌ها شور خاصی به جمعیت می‌دهد.

هر بار که وی یک نفس آیه را تلاوت می‌کند؛ صدای جمعیت با آسمان بلند می‎شود و با اذکاری همچون ماشاءلله و الله اکبر این توانایی را مورد تقدیر قرار می‌دهند. او یک صفحه و نیم از آیات سوره رعد را تلاوت می‌کند.

سید مصطفی حسینی که به پایین از سن می‌آید به سراغش می روم و تقاضای گفت‌وگو می‌کنم. او در حالی که خیس عرق است از تلاشی که در قرائت بی نقص قرآن خود داشته از من می‌خواهد اجازه دهم کمی دمای بدنش متعادل شود و من ۱۰ دقیقه بعد با او در محوطه سرد بیرون سالن به گفتگو می‌نشینم.

وی به سادگی و با صمیمیت خود را معرفی می‌کند و می‌گوید: من دانشجوی رشته بهداشت عمومی بودم و در تمامی چهار سال مدت تحصیلم در رشته قرائت تحقیق در جشنواره قرآن و عترت رتبه اول را کسب کردم.

حسینی تصریح می‌کند: در آخرین دوره نیز رتبه اول جشنواره ملی را به میزبانی وزارت بهداشت از آن خود کردم و در کنار این موفقیت‌های داخلی، توانستم در مسابقات بین المللی کویت، مالزی، ترکیه و ایران شرکت کنم.

این قاری ممتاز قرآن، جشنواره قرآن و عترت را مورد توجه دانست و ابراز داشت: این جشنواره بسیار قوی است، خصوصا با مدیریت دکتر فراهانی و دکتر بحر العلوم در این سال‌ها توانسته است تحولات عظیم و چشمگیری را در خود ببیند.

از وی در خصوص آیاتی که در این جشنواره در ابتدای آغاز مراسم اختتامیه قرآئت کرد می‌پرسم و از او دلیل انتخاب این آیات را جویا می‌شوم که در پاسخ، می‌گوید: برای انتخاب این آیات چند هدف را در نظر داشتم که می‌توان به تلاوت آیاتی در وصف قرآن و آیات مربوط به یاد کردن خداوند «الا به ذکر الله تطمئن القلوب» اشاره کرد تا مردم و جامعه مخاطب این برنامه بدانند تنها با ذکر خداوند آرامش در دل انسان ایجاد می‌شود.

وی در پایان به وجود ارتباط میان فعالیت‌های قرآنی و علمی اشاره می‌کند و ضمن تاکید بر متضاد نبودن این دو فعالیت در کنار یکدیگر، می‌گوید: اگر دانشجویان در زمینه رشته‌های قرآنی توانایی دارند در دوران دانشجویی این توانایی را گسترش بدهند زیرا وزارت بهداشت اهتمام خوبی به این گونه فعالیت‌ها خصوصا در سال‌های اخیر دارد.

به سالن باز می‌گردم و بنا است تا اولین سخنران رئیس دانشگاه علوم پزشکی میزبان بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور باشد.

رسالت بوذری؛ مجری توانای سیمای جمهوری اسلامی ایران از دکتر یوسف زاده دعوت می‌کند تا بر روی صحنه بیاید اما در همین حین تعدادی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی آبادان ایستاده و بنری را در دست دارند.

در متن بنر که به زبان عربی نوشته شده است آمده است ما عشایر غیور خوزستان حمله بزدلانه به مردم بی دفاع را محکوم می‌کنیم.

مجری متن را پشت تریبون قرآئت می‌کند و از حضور همیشه در صحنه مردم خوزستان و اهواز می‌گوید. در همین زمان و در حالی که رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در انتظار یافتن فرصت سخنرانی خود است این گروه ایستاده و شعری را که شاعر حماسی آبادان؛ مجید بوری سروده است با آهنگ گذاری می‌خوانند.

متن این شعر این گونه است

ما مردم خورستان    قوم عرب ایران

صدبار ترور گردیم

هستیم سر این پیمان

نه ترس ترور داریم

نه واهمه ی تحریم

هرگز نشویم اصلا

از کشورمان تقسیم

ما را بشناسید...ما فاطمه ای ییم

با هر چه ترور ، ما...با خامنه ای ییم

(لبیک یا حسین... لبیک یا حسین)

ما عهد ولایت را

امضای به خون کردیم

در راه ولایت ما

همواره جنون کردیم

ما عاشق ایرانیم

با پیر خراسانیم

ما ها عرب ایران

ضد عربستانیم

ما شیعه ی حیدر..اعراب دلاور

با خامنه ای ییم..تا لحظه ی آخر

)لبیک یا حسین...لبیک یا حسین(

جمعیت یک صدا تمامی دانشجویان و شرکت کنندگان دانشگاه علوم پزشکی آبادان را تشویق می‌کند و این حمایت دلیرانه را می‌ستاید.

در همین حین با محمد رضا الهی؛ مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی آبادان در خصوص این حرکت به گفت‌وگو می‌نشینم.

وی گفت: ما از منطقه‌ای می‌آییم که اکثریت مردمانش در جنوب خوزستان، آبادان، خرمشهر، مینوشهر، شادگان و اروند کنار از قومیت عرب ایران اسلامی هستند.

 بر این اساس با این حرکت تلاش کردیم اثبات کنیم که قوم عرب ایران پایبند به مرزهای جمهوری اسلامی، نظام مقدس و پیروی از مقام معظم رهبری هستند و همان گونه که در هشت سال دفاع مقدس مرزبان مرزهای جمهوری اسلامی بودند و در این مسیر جان فشانی کردند و امروز نیز شهدای مدافعین حرم بسیاری تقدیم نظام جمهوری اسلامی کرده است، دانشگاهیان علوم پزشکی آبادان هم همین راه را ادامه می‌دهند.

ما تلاش داشتیم اثبات کنیم که همچنان در راه ولایت هستیم و این حملات تروریستی کور نمی‌تواند ذره‌ای از ایمان و وحدت میان قومیت‌های ایران اسلامی را کم کند.

شعری که در این مراسم سروده شد؛ سفارش داده شده بود تا شاعر حماسی و انقلابی آبادان برای این جلسه به صورت اختصاصی بسراید و در این نشست برای اولین بار با آهنگ به اجرا در آمد.

الهی به حضور پر رنگ دانشگاه علوم پزشکی آبادان در مرحله نهایی بیست و سومین جشنواره قران و عترت دانشگاهیان علوم پزشکی کشور اشاره کرد و گفت: از سه گروه تئاتر راه یافته به مرحله نهایی در این جشنوار، یک گروه از دانشگاه آبادان و از پنج گروه تواشیج راه یافته به فینال دو گروه از آن آبادان است که جای افتخار دارد.

وی در پایان از مهمان نوازی دانشگاه علوم پزشکی گیلان تشکر کرد و گفت: مشارکت دانشجویان در این جشنواره کاملا مشهود است و موجب شده موفقیت بالایی را تا این جای برنامه، دانشگاه گیلان در مدیریت جشنواره بیست و سوم داشته باشد.

به سالن باز می‌گردیم و رئیس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در حال سخنرانی و ارائه آماری از ظرفیت‌های دانشگاه برای جمع حاضر است و مقدم تک تک میهمانان را ارج می‌نهد.

ساعت ۱۹:۴۴ دقیقه را پشت سر گذاشته است و تقدیر و اهدای جوایز اولین بخش از اختتامیه اول جشنواره که اولین بخش ادبی است آغاز می‎شود.

 اسامی برگزیدگان در سه بخش اعضای هیأت علمی، کارکنان و دانشجویان خوانده می‎شود و یک به یک رتبه‎های برتر بر روی سن حاضر می‎شوند.

در این میان در قسمت دانشجویان یکی از برگزیدگان تقاضای صحبت دارد. وی که از دانشگاه علوم پزشکی بجنورد است مطلب خود را با عنوان سخن گفتن بدون تعارف و بدون روتوش آغاز می‌کند و در ادامه خطاب به جامعه قرآنی دانشگاهیان علوم پزشکی کشور، می‌گوید: امیدوارم قرآن به همت دانشجویان و جوانان قرآنی که پیشتازان علمی نیز هستند از پشت تریبون‌ها بیرون و در مدیریت‌های سیاسی و فرهنگی کشور خود را نشان دهد و ما به سمت تبلور جهانی الگوی حکومت اسلام ناب حرکت کنیم. مطلبی که با تائید دکتر فراهانی همراه است.

به پایین صحنه که می‌رسد با او به گفت‌وگو می‌نشینم و از وی تقاضا دارم خود را برای مخاطبان خوب مفدا معرفی کند.

می‌گوید رحیمه مهربان؛ دانشجوی دندان پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی مشهد است با توجه به فرصتی که برگزیدگان جشنواره برای بیان صحبت‌های خود دارند به بیان دیدگاه خود پرداخته است.

وی ادامه می‎دهد: از دغدغه دانشجویان اهواز با توجه به دردمند بودن آن‌ها بسیار به شوق آمدم و در بالای صحنه به عنوان شاعر برگزیده این همدردی را در بیان تشکر از این دانشجویان ابراز کردم. امیدوارم مدیریت‌های کلان کشور قدردان این چنین دانشجویان نابی در حوزه‌های قرآنی باشند چرا که دانشگاهیان علوم پزشکی با وجود دغدغه علمی بالایی که دارند این چنین پرشور در این جشنواره شرکت کرده‌اند.

ساعت ۲۰:۱۱ دقیقه را نشانه رفته و نماینده ولی فقیه در استان گیلان ایت الله رسول فلاحتی در حال سخنرانی است.

 وی قرآن را کتابی برای سعادتمند کردن انسان‌ها می‌داند و می‌گوید: قرآن کتاب علم و علم آفرینی نیست بلکه کتاب هدایت بشر است.

اختتامیه اول بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت با تقدیر از عوامل جشنواره بیست و دوم که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز برگزار شده بود ادامه می‌یابد و دیگر بخش‌های ادبی و هنری مورد تقدیر قرار می‌گیرند.

ابتهال خوانی لطفی نیا یکی از بخش‌های دوست داشتنی اختتامیه اول است. وی با شوق و توان بسیار شور «حب الحسین» را ابتهال خوانی می‌کند.

برخی دانشجویان و شرکت کنندگان اشک در چشمانشان حلقه زده است و آن جایی که لطفی نیا نام امام حسین (ع) را تکرار  می‌کند چشمان خود را می‌بندند گویا با مولای خود سخن می‌گویند.

 در فرزاهای انتهایی ابتهال؛ لطفی نیا این مصرع را می‌خواند که «امیری حسین و نعم الامیر   سرور فواد و البشیر و نذیر» که مصرع ابتدایی را جمعیت همنوا با وی تکرار می‌کنند.

رسالت بوذری که بالا می‌آید تحت تاثیر فضای معنوی حاکم بر سالن از عاشقان امام حسین(ع) تقاضا دارد که دستان خود را بالا بیاورند و می‌گوید: اگر بی نیازی بگو یا حسین(ع) و جمعیت با وی هم نوا می‌شود و او قول می‌دهد فردا شب که مهمان کربلای معلا است همه را دعا کند.

اهدای جوایز ادامه می‌یابد و دانشجویان هر دانشگاه با آوردن نام برگزیدگان خود صدای تشویق و فریاد خود را بلند می‌کنند تا حمایتی از دانشگاه و عضو برگزیده داشته باشند. در این میان دانشگاه علوم پزشکی مشهد نیز دارای کاروان پر شماری از برگزیدگان است که رسالت بوذری تقاضا می‌کند در برگشت سلام جمع را به امام رضا(ع) برسانند.

دکتر فراهانی در حال گفت‌وگو دادن در دل جشنواره است و رسانه‌های حاضر در مراسم به بهترین نحو در حال پوشش برنامه می‌باشند.

کلیپی در این قسمت از اختامیه پخش می‌شود که اشاره‌ای به شهدای استان گیلان و شهدای مدافع حرم دارد. رسالت بوذری در این بخش هنگامی که بر روی سن می‌آید خطاب به جمعیت می‌گوید.

 در کلیپ تصویری از آیت الله بهجت پخش شد و من را به بیان این مطلب تشویق کرد که این بند زیبا که در نوحه سرایی اباعبدالله الحسین(ع) بر زبان سینه زنان حسینی جاری می‌شود و با آن شور می‌گیرند که «امشبی را شه دین در حرمش مهمان است مکن ای صبح طلوع، صبح فردا بدنش زیر سم اسبان است» را پدر حضرت آیت الله بهجت سروده‌اند.

اختتامیه اول در حال به پایان رسیدن است و در مجموع از برگزیدگان بخش‌های ادبی در دو قسمت، هنری در چهار قسمت و فن آوری در یک قسمت تقدیر به عمل می‌آید. در برخی قسمت‎ها رتبه اول وجود ندارد و آثار رسیده تنها شایسته تقدیر تشخیص داده شده‌اند که نشان از داوری عادلانه دارد.

در بخش پایانی، احمد غفاری دانشجوی رشته پزشکی از دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز و برگزیده بخش تئاتر صحنه‌ای ضمن تقدیر از دکتر فراهانی که با برگزاری جشنواره فرهنگی سیمرغ و توسعه و رشد دادن جشنواره قرآن و عترت فضای بروز استعدادهای دانشجویان علوم پزشکی را در بخش هنری ایجاد کرده است جایزه خود را به شهدای مظلوم و والا مقام حادثه تروریستی اهواز تقدیم می‌کند.

از وی می‌خواهم در خصوص این حرکت خود چند کلامی سخن بگوید که بیان می‌دارد: امیدارم این هدیه ناقابل را شهدای حادثه تروریستی اهواز از من پذیرا باشند و بدانند ما راه این عزیزان را ادامه می‌دهیم.

اختتامیه اول پایان می‌گیرد و دکتر فراهانی تا انتها در کنار دانشجویان خود نشسته است. خداقوت می‌گوییم به  همه تلاش گرانی که در مسیر قرآن قدمی هر چند کوچک برمی‌دارند و خداقوت دکتر.

جان کلام در این اختتامیه همه نام حسین(ع) بود؛ مردی که تاریخ پس از هزار و ۴۰۰ سال، افتخار یدک کشیدن نام او را دارد و به زودی در اربعین حسینی دانشگاهیان ایران اسلامی ارادت خود به این مرد بزرگ تاریخ اسلام را نشان خواهند داد. والسلام

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.