پنجشنبه ۱۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۰

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت؛

افزایش سه هزار نفری ظرفیت خوابگاه دانشگاه های علوم پزشکی

دکترفراهانی مازندران

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و درمان گفت: در مهر ماه ۹۷ حدود سه هزار نفر نسبت به سال تحصیلی گذشته به ظرفیت خوابگاه های دانشگاه های علوم پزشکی افزایش پیدا کرده است که با این احتساب حدود ۸۰ هزار نفر در خوابگاه های علوم پزشکی کشور اسکان یافتند.

به گزارش مفدا، دکتر محمد رضا فراهانی در حاشیه افتتاح خوابگاه بزرگ دانشجویی دختران دانشگاه علوم پزشکی ساری در مجتمع دانشگاهی پیامبر اعظم(ص) در گفت و گو با خبرنگار مفدای مازندران، با بیان اینکه خوابگاه ساری نخستین خوابگاه طبق سند خوابگاه های استاندارد وزارت بهداشت است، اظهار داشت: ظرفیت هر خوابگاه استاندارد حدود ۴۰۰ نفر است اما خوابگاه ساری با توجه به مساحت بالای آن، با ظرفیت بیش از ۷۰۰ نفر ساخته شده است که یعنی معادل دو خوابگاه استاندارد محسوب می شود.

وی افزود: البته برخی از دانشگاه های علوم پزشکی دقیقا نقشه تیپ سند خوابگاه های استاندارد را اجرا می کنند اما برخی استان ها مانند مازندران و آذربایجان شرقی یعنی دانشگاه‌های ساری و تبریز نقشه خوابگاه را خودشان طراحی کردند که البته اکثر معیارها و شاخصه های سند خوابگاه های استاندارد در آن ها رعایت شده است.

فراهانی خاطرنشان کرد: مواردی مانند تعبیه بخش تعویض لباس برای هر اتاق در خوابگاه ساری و تبریز رعایت نشده که به دلیل بالا بودن هزینه ها این مورد و برخی موارد کوچک در ساخت خوابگاه ها حذف شدند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت گفت: خوابگاه دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تبریز طبق سند استاندارد در حال ساخت است که با ۲۴۰۰ نفر ظرفیت تقریبا معادل ۶ خوابگاه محسوب می شود و تا کنون ۷۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

فراهانی اظهار داشت: خوابگاه های استاندارد اولین خوابگاه‌هایی هستند که دانشجوهای دختر می‌توانند در حیاطی که وسط خوابگاه و بدون سقف ساخته شده است بدون حجاب آسمان را ببیند و آزادانه در فضای باز قدم بزنند که این امکان در خوابگاه های قدیمی دانشگاه های علوم پزشکی فراهم نبود.

وی ادامه داد: در مجموع ۲۰ خوابگاه دانشجویی طبق سند خوابگاه های استاندارد در دانشگاه های علوم پزشکی استان‌های کشور در حال ساخت است که خوابگاه دانشگاه ساری معادل دو خوابگاه امروز افتتاح شد و همچنین خوابگاه دانشگاه تبریز در مراحل پایانی کار است که اگر به زودی افتتاح شود با توجه به اینکه معادل ۶ خوابگاه است در مجموع ۸ خوابگاه به بهره برداری می رسد و ۱۲ خوابگاه دیگر باقی می ماند.

معاون وزیر عنوان کرد: در مهر ماه ۹۷ حدود سه هزار نفر نسبت به سال تحصیلی گذشته به ظرفیت خوابگاه های دانشگاه های علوم پزشکی افزایش پیدا کرده است که با این احتساب حدود ۸۰ هزار نفر در خوابگاه های علوم پزشکی کشور اسکان یافتند.

فراهانی گفت: دانشگاه علوم پزشکی کشور در مجموع ۴۸۰ خوابگاه دارد که مالکیت آن ها به صورت ملکی، وقفی، مشارکتی و خودگردان است.

معاون فرهنگی و دنشجویی وزارت بهداشت با اشاره به نیازسنجی انجام شده در خصوص نیازهای خوابگاهی تا سال ۱۴۰۰، گفت: تمام نیازهای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در قالب طرح افق ۱۴۰۰ ارزیابی شده که طبق آن ۱۸۳ خوابگاه جدید تا سال ۱۴۰۰ مورد نیاز است و باید ۱۰۷ خوابگاه ۴۰۰ نفره و ۷۶ خوابگاه ۲۵۰ نفره ساخته شود که برخی از این خوابگاه‌ها برای افزایش ظرفیت‌های خوابگاهی و برخی دیگر به عنوان جایگزین خوابگاه‌های فرسوده مورد نیاز هستند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.