جمعه ۲۰ مهر ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۱

کودکان پیش دبستانی، آموزش های محیط زیستی را فرا می گیرند

دانشگاه علوم بهزیستی وتوانبخشی

کودکان پیش دبستانی ، بزودی آموزش های محیط زیستی را بر اساس طرح تبیین آموزش های بنیادی و هماهنگ محیط زیستی درحوزه کودکان پیش از دبستان کشور، فرا می گیرند.

به گزارش مفدا علوم بهزیستی و توانبخشی؛ اولین آموزش های بنیادی و هماهنگ محیط زیستی درحوزه کودکان پیش از دبستان کشور که با همکاری دفتر آموزش سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت آموزش و پرورش و دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی در مدت سه سال تهیه شده، برای رؤسای ادارات آموزش و پژوهش محیط زیست استان‌های کشور تبیین شد.

      مراحل تدوین بسته آموزشی پیش‌ دبستانی در ۱۵ مهرماه مقارن با روز کودک و محیط زیست در قالب کارگاه، برای رؤسای آموزش و پژوهش ادارات کل حفاظت محیط زیست استان ‌های سراسر کشور تشریح شد.

     دکتر "نجم‌السادات موسوی" عضو هیات علمی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و مجری طرح تهیه بسته آموزش محیط زیست ویژه مربیان کودکان پیش ‌دبستانی و خانواده‌های آنان ، با بیان اینکه مسایل محیط زیستی، بزرگترین چالش قرن ۲۱ است؛ گفت: امروز ایران با معضلات فراوانی در محیط زیست روبه رو است که با بررسی های انجام شده، مشکلی از بابت قوانین بالادستی برای حفاظت از محیط زیست و برنامه‌های توسعه پنج‌ساله کشور در این خصوص وجود ندارد.

     وی افزود: طبق پژوهش‌های انجام شده، فقدان آگاهی لازم و ضعف فرهنگی در زمینه ارتباطات شهروندان با محیط زیست جزو اصلی‌ترین مشکلات برای فرهنگ‌سازی محیط زیستی به شمار می‌رود.

    موسوی با اشاره به نظرسنجی از دانشجویان و مربیان رشته رشد و پرورش کودکان پیش‌دبستان دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی و همچنین همکاری اساتید رشته‌های مختلف دانشگاهی در خصوص تدوین بسته آموزشی محیط زیستی برای کودکان پیش دبستان، هدف نهایی از ایجاد این بسته آموزشی را تربیت نسلی آگاه، مسئول و دوستدار محیط زیست دانست.

     وی همچنین گفت: بسته آموزشی تهیه شده، شامل پنج عنوان کتاب است که سه عنوان از آنها مرجع بوده و دو عنوان دیگر برای آموزش و پرورش تهیه شده است.

    این استاد دانشگاه ادامه داد: بسته مرجع آموزش محیط زیست در چهار منطقه آموزش و پرورش شهر تهران طی چندین کارگاه توانمندسازی برای مربیان به صورت پایلوت به اجرا درآمده و آزمون مقایسه‌ای دانش، نگرش و مهارت محیط زیستی مربیان در قبل و بعد از آموزش‌ها، بیانگر اثرگذاری مطلوب محتوای تهیه شده است.

    دکتر موسوی با تبیین ساختار محتوای تهیه شده بسته آموزش پیش‌ دبستانی، آموزش ‌های ارایه شده را غیرمستقیم و کاملا مبتنی بر فرهنگ ایرانی _ اسلامی برشمرد و گفت: در این بسته ‌ها مفاهیم در قالب بازی، شادی و تفکر به کودکان ارایه می‌ شود و تلاش شده تا ضمن اینکه هیچ‌گونه رقابت فردی و مسابقه‌ای بین کودکان وجود نداشته باشد، از پتانسیل خانواده‌ها نیز نهایت استفاده برده شود.

    وی افزود:  در این بسته آموزشی شش چالش مهم محیط زیستی شامل آب، پسماند، تغذیه سالم، هوای پاک، مصرف متعادل و انرژی به صورت فعالیت‌ های روزانه تبیین شده است که مربی هر روز با کودکان آنها را تمرین می ‌کند و ۱۱ واحد یادگیری در خصوص مفاهیم مهم محیط زیستی است که توسط فعالیت ‌های خلاقانه طراحی شده است و مربیان آنها را طی ترم‌های آموزشی در فرآیند یادگیری کودکان با مشارکت خانواده‌ها پیش می‌برند.

     در ادامه، " آرش یوسفی " مدیر کل دفتر آموزش محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست در مراسم افتتاحیه کارگاه تبیین اولین آموزش های بنیادی و هماهنگ محیط زیستی ، با اشاره به اینکه عملکرد ادارات کل استانی در حوزه آموزشی در نهایت به عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست منجر خواهد شد، تفویض اختیارات از طرف رییس سازمان را فرصتی مغتنم برای انجام برنامه‌های آموزشی بر مبنای نیاز هر استان دانست.

     وی ابراز امیدواری کرد تا با مشارکت همکاران استانی برنامه ‌های متنوعی برای آموزش و فرهنگ‌سازی همه اقشار جامعه تنظیم و اجرا شود.

تهیه خبر : نعیمی پور

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.