یکشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۵ - ۱۱:۲۹

سومین جشنواره دانشجویی ابن‌سینا 16 آذر برگزار می شود

دکتر محقق: چندبعدی بودن دانشجویان از اهداف جدی دانشگاه است

جناب آقای دکتر محقق

دبیر سومین جشنواره دانشجویی ابن‌سینا از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان بهترین‌ دانشجویان کشور یاد کرد و گفت: ترجیح می‌دهیم فارغ‌التحصیل نخبه ما بتواند در جامعه فرد تأثیرگذاری شود و یکی از لوازم تحقق این امر چندبعدی بودن دانشجو است.

به گزارش مفدای تهران: در آستانه برگزاری سومین دوره جشنواره دانشجویی ابن‌سینا با دکتر مصطفی محقق، معاون دانشجویی دانشگاه و دبیر سومین جشنواره دانشجویی ابن‌سینا گفت‌وگو کردیم که در ادامه می خوانید.

آقای دکتر با توجه به برگزاری دو دوره جشنواره دانشجویی ابن‌سینا ارزیابی شما از برگزاری این جشنواره‌ چیست؟

بسم‌الله الرحمن الرحیم، از حضور و زحمات شما و همکاران روابط عمومی دانشگاه تشکر می‌کنم، ارزیابی ما در چند حیطه است، به‌صورت میدانی از دانشجویان نظرسنجی صورت می‌گیرد، اعضای هیئت‌علمی به معاونت دانشجویی نظرات خود را منعکس می‌کنند و به‌صورت ویژه نظرات برگزیدگان را دریافت می‌کنیم و با آنها بیشتر از سایر دانشجویان متقاضی در ارتباط هستیم این نظرات از راه‌های مختلف همچون مصاحبه‌ دریافت می‌شود. تقریباً می‌توان گفت میزان رضایت‌مندی بالای 95 درصد است و اکثریت دانشجویان معتقد هستند این جشنواره شورونشاط خوبی را در دانشگاه ایجاد کرده است. البته 5 درصد دیگر ناراضی نیستند و در راستای بهبود و ارتقا کیفیت برگزاری جشنواره ایده‌ها و پیشنهادهایی را مطرح کرده‌اند. باوجوداینکه دو دوره از برگزاری جشنواره می‌گذرد اما این جشنواره به‌خوبی در بین دانشجویان دانشگاه و حتی خارج از دانشگاه شناخته شده و استقبال خوبی از آن صورت گرفته است.

در خصوص برگزاری سومین دوره جشنواره و تغییرات آن نسبت به دو دوره قبل توضیح دهید؟

تغییر جدی نسبت به دو سال گذشته نداشتیم اما در برگزاری سومین دوره جشنواره در روز جشن به توصیه و تأکید رییس محترم دانشگاه سعی شده است در اجرای برنامه‌ها بیشتر از فعالان دانشجویی استفاده شود به‌عنوان‌مثال قاری قرآن از دانشجویان برگزیده کشوری خواهد بود و همچنین تعدادی از تیم مدیریتی برنامه از دانشجویان هستند و با توجه به پایان ماه صفر در برنامه‌های جانبی ازجمله اجرای موسیقی سنتی از دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی تهران استفاده شده است.

 توضیحاتی در ارتباط با فرآیند برگزاری سومین دوره جشنواره ارائه فرمایید؟

فرآیند برگزاری نیز به این‌گونه است که براساس آیین‌نامه جشنواره که در شورای دانشگاه تصویب شده است، در 8 کمیته اصلی شامل کمیته آموزشی، پژوهشی، قرآن و عترت، کیفیت خدمات سلامت، هنری، اجتماعی، ورزشی و جامع دانشجویان باید درخواست خود را با سوابق در حیطه مربوطه ارسال کنند، ثبت‌نام و اعلام آمادگی و ارسال درخواست دانشجو از ارکان جشنواره است، اگرچه ممکن است در هر حیطه دانشجوی بهتری از برگزیدگان جشنواره در دانشگاه وجود داشته باشد ولی ارسال درخواست و حضور در رقابت از نکات مهم این جشنواره است. نکته حائز اهمیت دیگر که باید موردتوجه قرار گیرد این است که دانشجویان برگزیده در هر حیطه برگزیده هستند و برتری و ارجحیت بین آنها در مقایسه با یکدیگر وجود ندارد و ترتیب اسامی آنها در ویژه‌نامه و روز همایش صرفاً براساس حروف الفبا بوده و همه در یک درجه اهمیت هستند. نکته‌ای که باید موردتوجه هم قرار گیرد این است که دانشجویان برگزیده در همه حیطه‌ها باید حداقل‌های آموزشی، پژوهشی و اخلاق حرفه‌ای را داشته باشند که برگزیده شوند. لازم است به این نکته هم اشاره کنم که دبیرخانه همایش علاوه بر سایت، به‌منظور اطلاع‌رسانی بهتر اخبار جشنواره کانال تلگرامی به آدرس @avicennastu را راه‌اندازی کرده که دانشجویان می‌توانند با مراجعه به آن اطلاعات موردنیاز خود را کسب کنند.

برنامه آینده شما برای برگزاری جشنواره چیست؟

مسئولیت کمیته‌های مختلف جشنواره را مسئولان و معاونان دانشگاه بر عهده دارند و رییس جشنواره هم ریاست محترم دانشگاه هستند و آیین‌نامه جشنواره در شورای دانشگاه مصوب شده است؛ بنابراین بالاترین سطوح مدیریتی دانشگاه در جشنواره نقش دارند، مسئولان هر بخش اگر پیشنهادی برای تغییر داشته باشند در هیئت‌داوران بررسی می‌شود و در صورت تأیید اجرا خواهد شد؛ مثل یکی از تغییرات صورت گرفته، امکان انتخاب اشخاص حقوقی مثل کانون‌ها و گروه‌های فعال دانشجویی در بخش کیفیت خدمات سلامت و اجتماعی بود که انجمن‌ها و کانون‌های خیریه هم توانستند در جشنواره حضور پیدا کنند که این امکان در دوره اول نبود و از دوره دوم اجرایی شد. برنامه جدی برای دوره چهارم با توجه به تعداد قابل‌توجه دانشجویان بین‌الملل، برنامه‌ریزی برای حضور این دانشجویان در جشنواره است که البته لازم است در جلسات ابعاد مختلف و فرآیند آن بررسی شود.

 تأثیر جشنواره را در ایجاد محیط پویا و دانشجویی در حیطه‌های مختلف توضیح دهید؟

جشنواره در ایجاد محیطی بانشاط و پویا بسیار مؤثر است. همواره تأکید ریاست دانشگاه و معاونت دانشجویی در خصوص فارغ‌التحصیلان دانشگاه در مراسم‌های مختلف این است که ترجیح می‌دهیم فارغ‌التحصیل نخبه ما در ابعاد آموزشی و پژوهشی بتواند در جامعه هم فرد تأثیرگذاری شود و یکی از لوازم تحقق این امر چندبعدی بودن دانشجو است. لازم است دانشجویان در مباحث غیرعلمی، اجتماعی و ... نیز مشارکت داشته باشند؛ و البته که دانشجویانی با این ویژگی‌ها وجود دارند و ما در این جشنواره به شناسایی و معرفی و الگوسازی می‌پردازیم. چندبعدی بودن دانشجویان از اهداف جدی دانشگاه است که این جشنواره هم با این هدف طراحی شد.

 در صورت امکان اطلاعاتی در خصوص آمار، تعداد و نحوه برگزیده شدن افراد ارائه بفرمایید؟

ازلحاظ آماری در همه حیطه‌ها در سال اول جشنواره 38 برگزیده، سال دوم با رشد بالای 25 درصد 48 برگزیده و سال سوم با کمی کاهش 42 برگزیده را معرفی خواهیم کرد. این تعداد در بخش‌های آموزشی و پژوهشی در سال دوم نسبت به سال اول افزایش داشته ولی در سال سوم نسبت به سال دوم ثابت مانده است و در سایر حیطه‌ها با کاهش متقاضی و برگزیده مواجه شدیم. علت این امر هم تغییر در فرآیند انتخاب دانشجویان بوده است در گذشته و دو دوره اول همه سوابق دانشجویان در هر حیطه بدون توجه به زمان آن موردپذیرش بود اما از امسال تنها سوابق و فعالیت‌هایی که مربوط به دوران دانشجویی است مورد تأیید بوده و این امر کار را برای دانشجویان جدید مشکل می‌کند از طرف دیگر برگزیدگان دوره‌های قبل درصورتی‌که فعالیت جدید نداشته باشند امکان حضور در جشنواره را نخواهند داشت این عوامل منجر به کاهش متقاضی و برگزیدگان شده است.

 در خصوص فرآیند استفاده از گرنت برگزیدگان بفرمایید؟

مبلغ گرنت اهدایی مانند سال گذشته و همان 30 میلیون ریال است؛ و فرآیند دریافت آن به این صورت است که برگزیده با درخواست و طرح مربوطه در هر حیطه به دبیرخانه جشنواره در معاونت دانشجویی مراجعه و یا از طریق سایت جشنواره درخواست خود را ارسال می‌کند. بررسی اولیه در دبیرخانه صورت گرفته و با توجه به حیطه طرح به معاونت مربوطه مثلاً پژوهشی، آموزشی و ... ارجاع می‌شود و در همان معاونت طرح موردبررسی قرار گرفته و در صورت تأیید از همان محل اعتبار مربوطه تأمین خواهد شد. ازلحاظ زمانی در سال اول محدودیت وجود نداشت و از سال دوم این محدودیت زمانی به مدت یک سال از روز برگزاری جشنواره تا 16 آذرماه سال بعد ایجاد شد که در این مدت برگزیدگان باید درخواست خود را ارائه دهند و این به معنی استفاده از گرنت نیست و در این بازه زمانی لازم است تنها درخواست استفاده از گرنت و طرح خود را ارائه دهند. به‌عنوان‌مثال در سال گذشته یکی از برگزیدگان حیطه ورزشی با استفاده از گرنت خود به مسابقات ورزشی مالزی اعزام شد و موفق به کسب مدال طلا شد.

 برگزیدگان دوره قبل جشنواره پیشنهادهایی را برای جشنواره داشتند که در مصاحبه‌های آنها هم اشاره شده است نظر شما در این خصوص چیست؟

ما تجربه سه دوره برگزاری را داریم و به این جمع‌بندی رسیده‌ایم که آیین‌نامه جشنواره نیاز به بازنگری دارد؛ که بعد این تجربه سه سال با جمع‌بندی پیشنهادهایی که وجود دارد و مطرح شدن آنها، این اتفاق ان‌شاءالله برای سال آینده خواهد افتاد.

 پیام خود را خطاب به دانشجویان بفرمایید.

امیدوارم در روز مراسم هم با استقبال و حضور پرشور دانشجویان روبه‌رو شویم. بدون تعارف اگر اشکالی هم احیاناً در جشنواره وجود داشته باشد از طرف ما بوده است. دانشجویان ما در بدترین حالت ممکن بهترین‌ها هستند و بهترین‌ها که دیگر جای خود را دارند و انصافاً دانشجویان کشور به‌ویژه دانشجویان علوم پزشکی تهران از بهترین جوانان هستند و برگزاری جشنواره‌هایی با این سبک حداقل‌هایی است که می‌تواند برگزار شود. البته بارها گفته‌ایم، این تمام پتانسیل دانشگاه نیست و ظرفیت دانشجویان ما فراتر از این است. امیدواریم با انجام این فعالیت به‌عنوان یک گام در کنار صدگامی که هنوز برنداشته‌ایم، بتوانیم ارتباط بین دانشجویان و مسئولان را نزدیک‌تر کنیم؛ که این امر می‌تواند به درک واقعیت‌ها توسط هر دو قشر کمک کند. گاهی برخی قضاوت‌های بعضاً نادرست دانشجویان به علت اطلاع نداشتن از محدودیت‌های اجرایی وجود دارد و همچنین برعکس گاهی برخی ارائه خدمات نامطلوب به دانشجویان به علت عدم درک صحیح مشکلات دانشجویان است که امیدواریم این جشنواره و فعالیت‌های مشابه بتواند این فاصله را کم کند و البته پیشرفت خوبی هم داشته‌ایم.
در پایان مجدداً از ریاست محترم دانشگاه، اعضای گرامی هیئت‌رئیسه‌ی دانشگاه و تمامی عزیزانی که در بخش‌های مختلف، معاونت دانشجویی را در اجرای این جشنواره بزرگ کمک کردند و خصوصاً دانشجویانی که در این دوره جشنواره شرکت کرده‌اند، سپاسگزاری می‌کنم و از شما هم ممنون هستم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.