چهارشنبه ۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۶:۲۰

معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت در گفت‌وگو با ایرنا:

۱۷ درصد دانشجویان علوم پزشکی به افسردگی دچار هستند

دکتر فراهانی

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت گفت: میزان شیوع افسردگی و آسیب های اجتماعی در جامعه ۲۳ درصد و در بین دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی حدود ۱۷درصد و کمتر از میانگین جامعه است.

به گزارش مفدا، دکتر محمد رضا فراهانی روز سه شنبه در گفت‌وگو با خبرنگار سلامت ایرنا درباره وضعیت سلامت روان دانشجویان پزشکی افزود: پایش‌ها در زمینه سلامت دانشجویان علوم پزشکی در اوایل سال تحصیلی در دانشگاه‌های علوم پزشکی مختلف آغاز می‌شود و بر اساس این پایش‌ها، دانشجویانی که اختلالات روانشناسی داشته باشند شناسایی می‌شوند.
وی افزود: آمارهایی درباره وجود ۳۰ درصد افسردگی در دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی وجود دارد که اشتباه است اما آمارهایی که درباره آسیب‌های اجتماعی در خصوص دانشجویان پزشکی وجود دارد از میانگین جامعه پایین‌تر است. این تفاوت معنادار به این علت است که طی ۲۰ سال اخیر در دانشگاه‌های علوم پزشکی دفاتر مشاوره برای رصد آسیب‌های اجتماعی وجود دارد که این مشکلات را رصد کرده و مداخله می‌کنند.
فراهانی درباره این مداخلات اظهار داشت: تست‌های غربالگری در این دفاتر انجام شده و با دانشجویانی که مشکل یا اختلال روانشناسی، سلامت روان، اعتیاد یا افت تحصیلی داشته باشند، مشاوره می‌شود. این بررسی‌ها نتیجه مثبتی داشته و به طور مثال درباره درصد افسردگی جامعه عدد ۲۳ درصد گفته می‌شود که این میزان به صورت میانگین در تمام دانشگاه‌های علوم پزشکی ۱۷ درصد است.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت گفت: در حال حاضر نیز دانشگاه‌های علوم پزشکی این تست‌های غربالگری را انجام می‌دهند و بعد از مشاوره و غیره، تقریبا تا اواسط آذر یا دی نتایج سلامت روان دانشجویان علوم پزشکی اعلام می‌شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.