دوشنبه ۱۴ آبان ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۹

پوکی استخوان یا قاتل خاموش

پوکی استخوان - مف دا اسفراین

به گزارش مف دا ، بیماری پوکی استخوان یکی از پنج بیماری کشنده دنیا است و شکستگی های ناشی از آن هر سال هزینه های بسیاری را بر سیستم های بهداشتی ودرمانی کشورها تحمیل می کند.

پوکی استخوان یا  قاتل خاموش

به گزارش مف دا ، بیماری پوکی استخوان  یکی از پنج بیماری کشنده دنیا است و شکستگی های ناشی از آن هر سال هزینه های بسیاری را بر سیستم های بهداشتی ودرمانی کشورها تحمیل می کند، پوکی استخوان یا استئوپروز به کاهش توده استخوانی و ضعیف و سست شدن بافت استخوان گفته می شود که این حالت سرانجام باعث شکستن استخوان می شود.

کارشناس بیماریهای غیرواگیر معاونت بهداشتی دانشکده علوم پزشکی اسفراین در این باره می گوید : نمای ریز استخوان مثل کندوی عسل دارای تیغه هایی با فضاهای مشخص است، هنگامی که پوکی استخوان رخ می دهد فضای بین این تیغه ها بزرگتر شده و استخوان  دارای فضای خالی می شود ، بدین ترتیب استخوان نازک و شکننده شده و با کوچکترین ضربه و یا حتی خود به خود می شکند.

مریم سلطانی گفت : بیماری پوکی استخوان را قاتل خاموش می نامند چون در مراحل اولیه علامتی ندارد و همین عامل تشخیص بیماری را با مشکل مواجه میکند.

وی درد شدید کمر،  قوز پشت که موجب انحنای پشت می شود و کوتاه شدن قد نسبت به دوران جوانی را از علائم این بیماری عنوان کرد و گفت : علت این بیماری عدم تعادل بین ساخت استخوان جدید و برداشت استخوان قدیمی در بدن است.

این کارشناس با بیان اینکه اگرچه ژنتیک و وراثت نقش مهمی در ابتلا به این بیماری دارد اما با تغذیه مناسب و فعالیت فیزیکی در دوران نوجوانی و جوانی، و فعالیت فیزیکی بانوان در دوران بارداری و شیردهی و همچنین پرهیز از مصرف سیگار، الکل، پفک، نوشابه گازدار و قهوه زیاد می‌تواند به افزایش تراکم استخوان و جلوگیری از پوکی استخوان در آینده کمک کند.

مریم سلطانی به همه ی افرادی که به سلامتی خود اهمیت می دهند توصیه کرد در برنامه غذایی خود لبنیات، میوه تازه، حبوبات و سبزیجات در کنار فعالیت فیزیکی را برای افزایش تراکم استخوان استفاده کنند

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.