شنبه ۲۰ آذر ۱۳۹۵ - ۰۸:۳۸

گردهمایی علمی دانشجویان علوم پزشکی شمال کشور در گیلان

نشست

نشست دو روزه منطقه ای انجمن های علمی - دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی شمال کشور صبح امروز به همت معاونت فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، در مجتمع فرهنگی آموزشی دهکده ساحلی بندر انزلی برگزار شد.

همایش انجمن های علمی دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان
مفدا، نشست منطقه ای انجمن های علمی دانشجویی شمال کشور با حضور دکتر حسام الدین علامه –مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی در مجتمع فرهنگی آموزشی دهکده ساحلی بندر انزلی برگزار شد.
دکتر حسام الدین علامه –مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ضمن تقدیر و تشکر از میزبانی شایسته دانشگاه علوم پزشکی گیلان از انجمن های علمی دانشجویی شمال کشور گفت: دانشگاه محل آموزش و پژوهش می باشد ولی باید نگاه کاربردی به مقوله علم صورت گیرد اگر چه وظیفه اصلی دانشجو تعلیم و تعلم می باشد ولی برای تبدیل شدن به یک انسان کامل باید به سایر ابعاد وجودی انسان نیز توجه کرد.   
 
مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت خاطر نشان کرد: دوران دانشجویی فرصت مغتنمی است تا دانشجویان شایستگی های خود را ارتقا دهند. وی ادامه داد: باید بستری ایجاد شود تا دانشجویان در کنار  تحصیل بتوانند از سایر اوقات فراغت خود به نحو احسن استفاده کنند و توانمندی های فردی خود را بهبود ببخشند.
 
دکتر علامه یاد آور شد: فعالیت های بسیاری در زمینه های مذهبی، قرآنی و استکبار ستیزی از طریق دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه، بسیج دانشجویی، مرکز عترت و قرآن در دانشگاه در حال انجام است و ما سعی داریم تا با راه اندازی انجمن های علمی دانشجویی خلاء های موجود در سایر حوزه ها را تحت پوشش قرار دهیم و برای این کار از ظرفیت های بالایی که در وجود دانشجویان است باید استفاده نماییم.
 
مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت با اشاره به این که حدود 50 درصد از دانشجویان دانشگاه را دانشجویانی موسوم به گروه خاکستری تشکیل می دهند که حوزه فرهنگی وزارت بهداشت سعی دارد با راه اندازی قطار فرهنگی این گروه را نیز در فعالیت های مورد علاقه خودشان فعال نماید.
 
دکتر علامه تاکید کرد: محیط علم و دانش در تمام کشورها حرمت دارد و این مختص ایران نیست بلکه در تمام دانشگاه های بزرگ دنیا قوانین و مقرارتی حاکم است که هر کس برای ورود به آن محیط به ناچار باید هنجارها آن محیط آموزشی را رعایت نماید. وی ادامه داد: در بعد اخلاق حرفه ای نیز باید دانشجویان حوزه سلامت از سایرین پیشگام باشند.
 
مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت گفت: در دانشگاه های علوم پزشکی مقوله اجتماعی سلامت باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد تا منجر به پیشگیری های اجتماعی شود. وی ادامه داد: با استفاده از ظرفیت های انجمن علمی می توان پژوهش های دانشجویی را نیز سامان داد تا موازی کاری صورت نگیرد و باعث صرف هزینه های غیرضروری نگردد. وی افزود: باید مدیریت دانش سلامت را یاد بگیریم تا از میان انبوهی از اطلاعات چیزهای درست را استخراج نماییم.
 
دکتر علامه خاطر نشان کرد: در کشورهای پیشرفته دنیا برای افزایش سواد سلامت جامعه بسیار هزینه می شود تا منجر به تغیر رفتار مردم شود و دانشگاه های علوم پزشکی با استفاده از این همه ظرفیت که در بین دانشجوهای حوزه سلامت است برای تغیر رفتار مردم و توجه آنها به سلامت استفاده کند. وی ادامه داد: نقطه هدف برای فرهنگ سازی باید از مهد کودک ها و دبستان ها شروع شود و اگر قرار است در بحث پیشگیری از بیماری های دهان و دندان اقدامی بکنیم باید این کار از مهد کودک ها شروع شود تا به یک فرهنگ تبدیل شود.
 
مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت تاکید کرد: خلاقیت در دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی بی نظیر است و باید با استفاده از پتانسیل های انجمن های علمی این خلاقیت ها را کاربردی کرد.
 
وی ادامه داد: بحث مطالعات بین رشته ای باید از طریق انجمن های علمی صورت بگیرد و ارتباط با انجمن های وزرات علوم بیشتر شود. دانشجو باید در محیط دانشگاه مهارت های لازم برای وارد شدن به اجتماع را یاد بگیرد و مهارت های ارتباطی در این مسیر بسیار حائز اهمیت است که منجر به پیشگیری از اسیب های اجتماعی نیزمی شود.
 
دکتر افشین شفقی –معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ضمن خیر مقدم به مهمانان علی الخصوص مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت گفت: پایه ریزی انجمن های علمی از دهه ی هشتاد در کشور شروع شد و دانشگاه های وزارت علوم در این کار پیشرو هستند ولی در دانشگاه های علوم پزشکی این کار با تاخیر انجام شد که معاون فرهنگی وزارت بهداشت با ایجاد بستر مناسب انجمن ها علمی دانشجویی را در دانشگاه های علوم پزشکی نیز راه اندازی کرد و دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز به تبع آن در سال جاری اقدام به راه اندازی انجمن های علمی گام بر داشت و تاکنون موفق به راه اندازی دوازده انجمن علمی فعال در رشته های مختلف شده است. وی افزود: هدف از راه اندازی انجمن های علمی توانمند سازی دانشجویان در عرصه های مورد علاقه خودشان است.
 
دکتر شفقی با اشاره به برنامه استراتژیک دانشگاه علوم پزشکی گیلان خاطر نشان کرد: هدف دانشگاه علوم پزشکی گیلان پیشرو شدن در دانشگاه های نسل سوم است و انجمن های علمی می تواند در این مسیر بسیار موثر باشند. در ادامه از دبیران برتر انجمن های علمی دانشجویی دانشگاه های مازندران، گلستان، شاهرود، بابل، گیلان و نیز از مسوول انجمن های علمی دانشگاه علوم پزشکی گیلان تقدیر شد ونمایندگان انجمن های علمی دانشگاه های شمال کشور نیز به رسم یادبود به مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت لوح تقدیر اهداءکردند.
 
نخستین نشست منطقه ای شمال کشور به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان به مدت دو روز با حضور دکترحسام الدین علامه - مدیر کل فرهنگی وزارت بهداشت، دکتر افشین شفقی-معاون فرهنگی و امور دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، دکتر سالار ارزیده -معاون علمی و برنامه ریزی مدیریت فرهنگی وزارت بهداشت، مصطفی رهبر- سرپرست اداره مشارکت دانشگاهیان و مسوول دبیر خانه انجمن های علمی دانشجویی وزارت بهداشت، قاسم عاشوری -کارشناس دبیرخانه مرکزی وزارت بهداشت، حجت الاسلام ملکی –معاون فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری و جمعی از مدیران و کارشناسان ستادی دانشگاه در مجتمع آموزشی رفاهی دهکده ساحلی  برگزار  شد

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.