سه‌شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۵

از همان ابتدای جلسه که «دور»میز نشستن را به «پشت»میز نشستن ترجیح دادن فهمیدم که می توانم

مصاحبه مفدا

به گزارش خبر نگار مفدا؛ نشست صمیمی معاونت فرهنگی و دانشجویی با کمیته دانشجویی مفدا روز سه شنبه ۱۵ آبان ماه برگزار شد.

به گزارش خبر نگار مفدا؛ نشست صمیمی معاونت فرهنگی و دانشجویی با کمیته دانشجویی مفدا روز سه شنبه ۱۵ آبان ماه برگزار شد.

می شد تفاوت را از همان ابتدا فهمید، وقتی که در جواب در خواست مصاحبه به جای «نه» شنیدن ، «استقبال»شدن را شنیدیم؛ مفدا رسالتی دارد و تحقق این رسالت جز با تعامل و روحیه مطالبه گری از مسئولین تحقق نمی یابد .

از همان ابتدای جلسه که «دور»میز نشستن را به «پشت»میز نشستن ترجیح دادن  فهمیدم که می توانم هر آنچه که در ذهنم خط قرمز های پوشالی وجود داشت را بشکنم و سوالاتی بپرسم که درد دل دانشجو است.

سوال اول مربوط بود به غذا و کیفیت غذا که مدتی است نقل محافل اعتراضی دانشجویان شده است ودکتر آقاپور معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه ضمن تقدیر از فعالان عرصه اطلاع رسانی به خصوص مفدا بیان کرد: با توجه به برنامه های اداره تغذیه تغییرات اساسی صورت گرفته است ومهمترین آنها تغییر در روش پخت غذا ،کاهش هزیته های غیر ضروری و توجه به مواد اولیه غذا می باشد.

وی افزود: عمده مشکلات مالی معاونت به خاطر دو علت اساسی است که یکی نوسانات قیمتی و دیگری نقدینگی است که در صورت عدم مدیریت صحیح هر یک می تواند مشکل آفرین باشد؛  در مورد نوسانات قیمتی به طور مثال:کمبودگوشت و برنج، با هماهنگی ها و تلاش های صورت گرفته جهت استفاده از پتانسیل تعامل با شرکت های دولتی وبخصوص سازمان جهاد کشاورزی و امور دام و طیور، چندین تن گوشت با قیمتی بسیار مناسب از قیمت بازار خریداری شده و انشالله در آینده مشکل گوشت نخواهیم داشت و همچنین برای تأمین برنج نیز با سازمان غله رایزنی هایی را انجام داده ایم و این مشکل را هم حل کردیم؛ در واقع با کارخانه های تولیدی برای کاهش هزینه ها بدون واسطه به طور مستقیم وارد معامله شده ایم تا صرفه جویی در هزینه ها را داشته باشیم. به طور کلی تلاش های صورت گرفته در بحث غذا را علی رغم افزایش شدید قیمت ها و نوسانات بازار می توان قابل توجه دانست.

دکتر آقاپور گفت: در مقوله نقدینگی نیز خوشبختانه با موافقت ریاست محترم دانشگاه افزایش قابل توجهی در بودجه معاونت ایجاد شده که اثرات آن را به مرور زمان می توان مشاهده کرد.

دکتر آقاپور در پاسخ به سوال دغدغه های فرهنگی و برنامه های آتی برای ارتقای سطح فعالیت های فرهنگی دانشگاه اظهار داشتند: در این حوزه یکی از مشکلات اساسی ما نگاه های جزیره ای به این بخش می باشد که باعث شده بازده کمی را شاهد باشیم. در کشورهای توسعه یافته به جای هزینه های فرهنگی واژه زیبنده تری با عنوان سرمایه گذاری های فرهنگی استفاده می کنند که شایسته است این دید در جامعه ما نیز باشد که طبیعتا موجب ارتقای سلامت و فرهنگ دانشجویان و جامعه می گردد .

وی افزود: در معاونت فرهنگی و دانشجویی با حمایت از برنامه هایی مانند اردو های جهادی سعی در حفظ روحیه های پاک و خالص جهادی دانشجویان وکمک به همنوع را داریم که هم باعث تعامل بیشتر دانشجویان و جامعه شده و همچنین طعم شیرین احسان و نیکوکاری را به دانشجویان می چشاند .

در بحث ازدواج دانشجویی نیز ایشان بر دو اصل ازدواج ساده، واقعاً دانشجویی و نیز زندگی پس از ازدواج تأکید و افزودند: جهت ایجاد تسهیلات بیشتر برای خوابگاه های متأهلی، حدود چهار میلیارد ریال اعتبار از وزارت خانه جذب شده است که در نظر داریم ۲۴ واحد مسکونی موجود را تعمیر و بهینه سازی کنیم. البته جهت ایجاد یک خوابگاه صد واحدی نیز برنامه ریزی بلند مدتی وجود دارد که۱۲ میلیارد تومان بودجه مورد نیاز این پروژه، در صورت تأمین، تحول عظیمی در حوزه ازدواج دانشجویی در دانشگاه علوم‌پزشکی ارومیه ایجاد خواهد شد .

ایشان در مورد امورات انجام شده در جهت رفاه دانشجویان ساکن در خوابگاه، تعمیرات انجام شده، تغییرات سیستم گرمایشی اشاره نمودندکه علاوه برکاهش هزینه های انرژی ، بازده کار را نیز بالا برده است؛ در بحث نرم افزاری خوابگاه ها نیز سعی در تعامل بیشتر با اعضای شورای صنفی دانشجویان داشته ایم که قطعا باعث ارتقای عملکردی این بخش مهم خواهد شد .

ایشان در جواب سوال دیگر خبرنگار مفدا در مورد اعتراض دانشجویان که چرا پول تنها برای دانشجو نیست پاسخ دادند: که دیدگاه نادرستی وجود دارد که پولی وجود ندارد ، البته درست است مشکلات مالی وجود دارد ولی بهتر است بگوییم پول هست و با مدیریت صحیح می توان بدون مشکلی امورات را اداره نمود همچنین در رابطه با کارهای فرهنگی نیز پول مطرح نیست و اولویت بندی مطرح است و با تعامل بیشتر بین دانشجویان و مسئولین می توان اولیت بندی های صحیح تر و پر بازده تری را اجرا کرد .

شفافیت از دیگر موضوعات مطرح شده در مصاحبه بود که دکتر آقاپور ضمن تأکید بر عدم پنهان کاری ، معاونت فرهنگی و دانشجویی را به یک اتاق شیشه ای تشبیه کرده و شفافیت را اصل جدا ناپذیر اهداف مدیریتی خود دانستند

.

همچنین در جهت ارتباط مستقیم با دانشجویان نیز یک صندوق نظرات در ستاد دانشگاهی نصب شده است که به این ترتیب راه ارتباطی مستقیمی میان دانشجویان وایشان وجود خواهد داشت که می تواند حلال بسیاری از مشکلات فرهنگی ودانشجویی باشد.

از دیگر دغدغه های دانشجویان ، برخورد نامناسب کارمندان بخش سلف بود که دکتر آقاپور از برخورد قاطع معاونت در مورد مشابه خبر داد و از دانشجویان نیز درخواست نمود تا موارد مشابه را حتماً به مسئولین دانشگاهی اطلاع دهند.

در بحث تعاملات بین معاونت فرهنگی و دانشجویی ایشان با تصریح بر این نکته که خدمت به دانشجویان عزیز این کشور افتخار ایشان است، عنوان کردند که حاضر هستند برای ارتقای کیفیت خدماتی به دانشجویان خودشان بدون واسطه با دیگر معاونین دانشگاه تعامل داشته باشند.

دکتر آقاپور از نشست دانشجویان با مسئولین و دکتر محمدرضا محمدی فلاح معاون محترم آموزشی دانشگاه علوم پزشکی ارومیه در آینده ای نزدیک خبر داده و این اتفاق را کم سابقه توصیف کردند و از همکاری دکتر فلاح نیز مراتب قدردانی را ابراز نمودند .

ایشان در پایان ضمن تشکر از کمیته دانشجویی مفدا جهت این مصاحبه، چند موضوع از جمله  مصاحبه با معاون آموزشی، افزایش تسهیلات رفاهی به خصوص سرویس های ایاب ذهاب را جهت پیگیری تا مصاحبه آینده در آذرماه قول اجرا دادند.

شایان ذکر است این مصاحبه  بیش از یک و نیم ساعت به طول انجامید.علیرضا جوزایی- خبرنگار مفدا

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.