سه‌شنبه ۲۲ آبان ۱۳۹۷ - ۲۱:۳۶

شوراهای صنفی دانشگاه‌ها باید تشکیل شود

شوراهای صنفی دانشگاه‌ها باید تشکیل شود

معاون پژوهشی و ترویج قانون اساسی در معاونت حقوقی ریاست جمهوری، گفت: شوراهای صنفی دانشگاه‌ها باید برای دانشجویان، کارکنان و استادان تشکیل شود.

به گزارش مفدا، بیژن عباسی روز سه شنبه در سومین نشست دستیاران ویژه حقوق شهروندی دستگاه‌های اجرایی و نخستین نشست رابطین حقوق شهروندی دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها گفت : شوراهای صنفی باید در دانشگاه ها تشکیل شود چرا که این شوراها وابسته به قانونی اساسی هستند و در حقوق شهروندی به این شوراها اشاره شده است.
وی با اشاره به تشکیل نشدن شوراهای صنفیِ دانشجویی، کارکنان و اعضای هیات علمی در برخی از دانشگاه ها، گفت: معاونت حقوقی ریاست جمهوری در این زمینه یک مورد نامه برای وزیرعلوم ارسال کرد تا شورای صنفی در یکی از دانشگاه های تهران تشکیل شود.
به گفته این مقام مسئول، معاونت حقوقی ریاست جمهوری پیگیر برگزاری شورای صنفی دانشجویان، کارکنان و استادان در دانشگاه ها است که در این مورد مراجعاتی به معاونت حقوقی صورت گرفته است.
عباسی در مورد اصلاح قانون سنجش و پذیرش دانشجو، تاکید کرد: محدود شدن داوطلبان ورود به دانشگاه ها از گذشته مطرح بود و معیارهای غیرعلمی برای ورود به دانشگاه ها مورد تاکید قرار داشت. قانون سنجش و پذیرش دانشجو این محدودیت ها را از راه داوطلبان برداشت.
وی تاکید کرد: برای حذف اضطراب داوطلبان ورود به دانشگاه و تسهیل روند پذیرش آنان، تذکرات لازم داده شده است.
معاون پژوهشی و ترویج قانون اساسی در معاونت حقوقی ریاست جمهوری با اشاره به برگزاری مسابقه بزرگ مقاله نویسی که ۱۲ آذرماه با حضور وزیر علوم برگزار می شود، افزود: این مسابقه همزمان با بزرگداشت روز قانون اساسی برگزار می شود. معاونت حقوقی ریاست جمهوری با همکاری معاونت فرهنگی وزارت علوم برای این روز، کتابی را تهیه کرده است. محور این مسابقه، حقوق شهروندی و ملت است.
عباسی در ادامه سخنان خود با اشاره به انتظاری که از وزارت علوم در اجرای منشور حقوق استادان وجود دارد، تاکید کرد: منشور حقوق استادان در حال نهایی شدن است که معاونت حقوقی ریاست جمهوری یک نسخه از این منشور را مورد بررسی قرار می دهد.
وی تدوین منشور حقوق کارکنان وزارت علوم و دانشگاه ها را اقدام مثبتی ارزیابی کرد و گفت: سعی می کنیم در روند تدوین این منشور در کنار وزارت علوم باشیم و نظرات معاونت حقوقی در این منشور لحاظ شود.
عباسی همچنین نظارت بر دانشگاه ها را مورد تاکید قرار داد و گفت : نظارت بر دانشگاه ها به ویژه دانشگاه های غیردولتی یکی از اختیارات و وظایف وزارت علوم مبتنی بر قانون اساسی است. ارتباط این موضوع با منشور حقوق شهروندی در آزادی حق آموزش و پژوهش برای همگان نهفته است.
به گزارش ایرنا، این مقام مسئول افزود: آزادی آموزش در چندین اصل قانون اساسی و منشور حقوق شهروندی مورد تاکید قرار گرفته است و شهروندان باید از این حق در دانشگاه به بهترین صورت بهره ببرند.  

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.