چهارشنبه ۲۳ آبان ۱۳۹۷ - ۲۳:۵۳

به همت معاونت علمی بسیج دانشجویی و همکاری بسیج جامعه پزشکی و کانون طب سنتی

ترخیص به نمایش درآمد

مستند "ترخیص" به روایت تصویر

مستند ترخیص در قالب کرسی آزاداندیشی روایتی از مشکلات نظام بهداشت کشور با حضور کارگردان اثر، حسین شمالی کارشناس، اساتید و دانشجویان در قالب کرسی ازاداندیشی، اکران شد.

به گزارش مفدا لرستان، اولین برنامه تخصصی در حوزه نظام سلامت و بهداشت در قالب کرسی آزاداندیشی با اکران مستند ترخیص به همت معاونت علمی بسیج دانشجویی، قرارگاه احمدی روشن و همکاری بسیج جامعه پزشکی و کانون طب سنتی برگزار شد.

در این برنامه کارگردان اثر مهدی انصاری و مهدی شمالی کارشناس برنامه حضور داشتند.

در ابتدا مستند ترخیص که برخی از مشکلات موجود در نظام بهداشت و درمان را به تصویر می‌کشید، به نمایش درآمد، مهدی انصاری کارگردان اثر، پاره‌ایی توضیحات در مورد داستان اصلی روایت شده در مستند ارائه داد و گفت: با دو روایت در این فیلم مواجه هستیم:

خانواده‌ی امیرعباس با وجود تأیید قصور کادر درمان در حین زایمان مادر، پاسخی به شکایتشان داده نشد و خانواده دوم که با وجود اینکه یک اتفاق جزیی و روتین (خروج آنژیوکت از رگ نوزاد و تجمع مایع زیرپوست نوزاد در حین احیاء)، رسانه‌ایی شد و چندید نفر بدون دلیل منطقی عزل شدند.

کارشناس برنامه حسین شمالی هدف اصلی سازنده مستند را لزوم شفافیت در نظام سلامت کشور عنوان کرد و گفت: کشور ما اولین و تنها کشوری نیست که با مشکل عدم شفافیت مواجه است و از آنجاییکه فساد در تاریکی رخ می‌دهد فضا را شفاف کنیم، با ایجاد شفافیت در واقع فساد را ازبین برده‌ایم.

وی تأکید کرد هدف این مستند نیز تأکید بر شفافیت است به عنوان مثال تمامی اطلاعات پزشکان من‌جمله جزییات مدارک تحصیلی، تعداد ویزیت و عمل‌های جراحی آنها در صورت موفقیت‌میز بودن یا عدم موفقیت و ... به شکل دقیق وآماری در دسترس عموم قرار گیرد که این کار دارای فواید زیادی است از جمله آشکار شدن تفاوت پزشک حاذق و غیرحاذق و بیمار با علم بر موفقیت یک پزشک در ۹۹ درصد از جراحی‌هایش حق انتخاب آزادانه خواهد داشت که خود پزشکش را در بین افراد متبحر انتخاب کند.

وی ادامه داد حسن این کار رقابت و تمرکز پزشکان بر بالا بردن مهارت خود در امر مداوا خواهد بود. و سطح کیفی خدمات خود را ارتقاء می‌بخشد.

در پایان دانشجویان پرسش‌های خود را از کارشناس برنامه پرسیدند.

در حاشیه این مراسم دانشجویان، اساتید و مهمانان از نمایشگاه عکس برگزار شده در سالن آمفی‌تئاتر بیمارستان شهید رحیمی با موضوع حوزه سلامت بازدید کردند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.