دوشنبه ۲۸ آبان ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۴

معاون فرهنگی و دانشجویی علوم پزشکی قم:

پوشش خلاهای دانشجویی موجب کاهش آسیب‌پذیری می‌شود/برای جذب طیف‌های مختلف تلاش می‌کنم

محبی

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم گفت:اگر بتوانم فضاها و خلاهای خالی دانشجویان را پوشش دهم و امکان آسیب‌پذیری دانشجویان را کاهش دهم یک کار بزرگ را انجام داده‌ام، دانشجویان علاوه بر تحصیل در دانشگاه باید مهارتی‌هایی را نیز کسب کنند و بدون پذیرفتن آسیب خاصی، با بینش و رویکردهای فرهنگی از دانشگاه علوم پزشکی قم خارج شوند.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مفدا از قم، دکتر سیامک محبی معاون فرهنگی و دانشجویی جدید دانشگاه علوم پزشکی قم است که از ۱۹ شهریورماه سال جاری جایگزین دکتر جواد حکیم الهی ریاست این معاونت را بر عهده گرفته است و طی سه ماه اخیر در راستای پیشبرد اهداف معاونت، برنامه‌ریزی‌های جدیدی را دنبال کرده است.

پایگاه خبری مفدا قم به منظور آشنایی با اهداف معاون جدید فرهنگی و دانشجویی و معرفی این شخصیت، به گفت‌وگو با وی پرداخته است که متن گفت‌وگو بدین شرح است:

لطفا اشاره‌ای به سوابق علمی خود داشته باشید؟

بنده متولد سال ۱۳۵۷ کرمانشاه هستم و دوران تحصیلی مقاطع ابتدایی، راهنمایی و متوسطه را در این شهر گذرانده و دیپلم خود را دریافت کردم، در سال ۱۳۷۷ نیز در دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه مقطع کاردانی قبول شدم و بعد از آن در سال ۷۹ دانشگاه شهید بهشتی در مقطع کارشناسی ناپیوسته رشته بهداشت عمومی و همچنین در سال ۸۲ دانشگاه علوم پزشکی اصفهان مقطع کارشناسی ارشد رشته آموزش بهداشت قبول شدم تا اینکه بعد از آن دوره به دنبال کسب تجربه کاری بودم و به عنوان سرباز هیئت علمی سال ۸۴ در دانشگاه علوم پزشکی گناباد مشغول به خدمت شدم و در سال ۸۸ نیز به مجموعه دانشگاه علوم پزشکی قم آمده و هم‌زمان نیز تحصیل در مقطع دکتری تخصصی رشته آموزش بهداشت و ارتقا سلامت را در دانشگاه علوم پزشکی اصفهان دنبال و در اواخر شهریور ۹۲ نیز فارغ‌التحصیلی خود را در دریافت کردم.

چرا رشته آموزش بهداشت را انتخاب کردید؟

بیشتر دانشجویان رشته کارشناسی علاقه زیادی به رشته آموزش بهداشت ندارند همانطور که بنده هم در مقطع کارشناسی به این رشته علاقه چندانی نداشتم اما بعد از اینکه در یک شرایط خاص انتخاب خود را انجام دادم متوجه علاقه خود نسبت به این رشته شدم و احساس کردم شاید خواسته الهی در کار بوده است چراکه اکنون احساس می‌کنم این رشته با روحیه و علایق فردی بنده متناسب است.

برایمان از دوران دانشجویی و تحصیل خود بگویید.

از مقطع ابتدایی از دانش‌آموزان نمونه مدرسه بودم اما در مقطع متوسطه افت تحصیلی داشتم و شاید به همین علت دو سال پشت کنکور ماندم و سرباز معلمی را تجربه کردم؛ از سال ۷۷ نیز که وارد دانشگاه شدم با خودم عهد بستم که به شیوه مطلوب تلاش‌های مورد نیاز را دنبال کنم و در نتیجه تلاش‌های خود توانستم جایگاه دانشجوی برتر دوره کاردانی، ممتاز مقطع کارشناسی و دارای لوح تقدیر از رئیس وقت مجمع تشخیص مصلحت نظام، در مقطع کارشناسی نیز رتبه اول نهمین مجمع طلاب و بسیجیان نمونه کشور، دبیر برتر کمیته تحقیقات دانشجویی کشور، ممتاز مقطع کارشناسی ارشد و همچنین در مقطع دکتری تخصصی نیز در سال ۹۱ رتبه نخست کشور را کسب کنم.

شرایط فرهنگی و سیاسی دوران تحصیل شما در دانشگاه چطور بوده است؟

دانشگاه علوم پزشکی اصفهان تشکیلات خاص خود را داشت و جریان‌های مختلف فکری امکان فعالیت را در عرصه‌های مختلف داشتند که این موضوع نیز برای پویایی دانشجو اهمیت بسیاری دارد؛ بنده هم هر چند در فعالیت‌های فرهنگی و پژوهشی در بخش قرآن‌پژوهی فعالیت‌های مختلفی را دنبال کردم اما در عرصه صنفی فعالیت خاصی نداشتم. 

به‌عنوان نمونه در برگزاری جشنواره شهید مطهری به‌عنوان یکی از برنامه‌های آموزشی مشارکت کردم که در بیشتر این برنامه‌ها رویکردهای فرهنگی نیز وجود داشته است.

در دوران دانشجویی اوقات فراغت خود را چطور می‌گذراندید و چه تفریحاتی علاقه داشتید؟

در مقطع کارشناسی ناپیوسته در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در خوابگاه شماره ۱۵ امکانات و فضای نامناسبی را در اختیار داشتیم و فرصت‌های خود را بیشتر مشغول فعالیت‌های آموزشی بودیم اما اگر فرصتی باقی می‌ماند از آن برای رشته فوتبال و مطالعه استفاده می‌کردیم.

اوقات فراغت خود در اصفهان را نیز مشغول رشته والیبال بودم و در آن سال‌ها نیز در تیم برتر دانشگاه بودم اما بعد از آن به علت حادثه‌ای این رشته ورزشی را کنار گذاشتم.

در دوران دانشجویان چه فرد یا افرادی سرلوحه شما بوده است؟

بر اساس بازخوردهایی که از دانشجویان گرفتم بنده بیشتر از سه نفر الگو گرفته‌ام که این شخصیت‌ها، افرادی وارسته هستند که امیدوارم بتوانم راه آن‌ها را ادامه دهم.

دکتر شریفی‌راد یکی از شخصیت‌های اخلاقی است که نسبت به بنده تاثیرگذاری بسیاری داشته است و همچنین دکتر هزاوه‌یی نیز فردی سخت‌کوش بودند و همچنین دکتر تقدیسی نیز فردی تخصصی بودند که تلاش کردم از آن‌ها الگوبرداری کنم.

بهترین و بدترین خاطره دانشجویی شما چه بوده است؟

وضعیت خوابگاه‌های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در آن دوران مطلوب نبود به همین علت بنده برای داشتن یک اتاق مناسب و داشتن هم‌اتاقی‌های خوب سختی‌های بسیاری را کشیدم، یکی از بدترین تجربه‌های دوران دانشجویی بنده نداشتن خوابگاه خوب در آن مقطع بوده است چراکه برای مطالعه باید از محیط راه‌رو و نمازخانه استفاده می‌کردم.

و شاید یکی از بهترین خاطره‌های بنده داشتن دوستانی در دوران تخصصی بوده است که با آن‌ها در مقطع دکتری تخصصی نیز یک مکان را برای تحصیل انتخاب کردیم.

آیا کاری بوده است که در دوران دانشجویی انجام نداده باشید؟ 

 در دوران تحصیل خود گاهی شوخی‌ها و رفتارهایی با اساتید داشتم که اکنون به خود می‌گویم ای کاش آن رفتارها و شوخی‌ها را نمی‌کردم؛ بنده از دوران تحصیل خود برای گشتن در شهر اصفهان استفاده نکردم و همچنان دوست دارم این کار را انجام دهم.

برنامه شما در معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی چیست؟

 اگر بتوانم فضاها و خلاهای خالی دانشجویان را پوشش دهم و امکان آسیب‌پذیری دانشجویان را کاهش دهم یک کار بزرگ را انجام داده‌ام، دانشجویان علاوه بر تحصیل در دانشگاه باید مهارتی‌هایی را نیز کسب کنند و بدون پذیرفتن آسیب خاصی، با بینش و رویکردهای فرهنگی از دانشگاه علوم پزشکی قم خارج شوند و در این راستا نیز تلاش می‌کنم تا طیف‌های مختلف را جذب و با خود همراه کنم. به برنامه مورد نیاز دانشجویان نیز توجه ویژه خواهم کرد تا دانشجویان زمان خالی نداشته باشند، نبود برنامه می‌تواند آسیب‌های جدی را به دنبال داشته باشد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.