دوشنبه ۲۲ آذر ۱۳۹۵ - ۱۵:۳۷

مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی زنجان:

طرح «دستان بهشتی» ۲۵ آذر در دانشگاه علوم پزشکی زنجان اجرا می‌شود/ معرفی بیماری سرطان و غربالگری تست سلامت در قالب این طرح

مصاحبه های اختصاصی نشست برنامه عملیاتی

مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی زنجان از اجرای برنامه فرهنگی با عنوان« دستان بهشتی» در روز ۲۵ آذر ماه خبر داد و گفت: در قالب این طرح دانشجویان دانشگاه با حضور در معابر پرتردد شهر مثل امامزاده‌ها، حسینیه‌ها و معابر شهری و برپایی چادرهای مخصوص، مردم را نسبت به بیماری سرطان و راه‌های پیشگیری از این بیماری آگاه می‌کنند.

ولی الله صحبت لو در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار مفدا با بیان این خبر افزود: در قالب این طرح، تست غربالگری سلامت و تست فشارخون و قندخون از مردم گرفته می‌شود.

وی با بیان اینکه طرح «دستان بهشتی» با همکاری معاونت فرهنگی شهرداری زنجان، معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی و کانون دانشجویی مهرگان اجرا می شود، گفت:  طرح «دستان بهشتی»، با هدف آگاهی‌رسانی درباره سرطان‌های شایع و غربالگری بیماری فشار خون قطعا تاثیر به سزایی در پیشگیری از بیماری‌ها دارد.

وی گفت: با توجه به نقش کلیدی دانش و آگاهی افراد و جوامع در پیشگیری، تشخیص و درمان بیماری سرطان، آگاهی‌رسانی درباره عوامل خطر و علائم شایع این بیماری محور اصلی سومین اجرای طرح دستان بهشتی است.

مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی زنجان با بیان اینکه این طرح سال گذشته در دانشگاه شهید بهشتی با موفقیت اجرا شد‏، خاطرنشان کرد: اجرای این طرح که برای نخستین بار در زنجان اجرا می‌شود با مشارکت کانون اخلاق پزشکی و کانون مهر دانشگاه و همچنین بسیج جامعه پزشکی صورت می‌گیرد.

مشارکت دانشجویان علوم پزشکی در اجرای طرح های سلامت محور، سرمایه ای برای وزارت بهداشت است

وی بر ضرورت این طرح در همه دانشگاه‌های علوم پزشکی تاکید کرد وگفت: بدون شک مشارکت دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی در اجرای طرح‌های سلامت محور‏، سرمایه‌ای برای وزارت بهداشت خواهد بود.

صحبت لو یادآور شد: با رایزنی‌های به عمل آمده‏، اطلاع رسانی در خصوص اجرای این طرح با نصب بنر و پوستر صورت گرفته و شهروندان زنجانی می‌توانند با حضور در ایستگاه‌ها و چادرهایی که در قالب این طرح در سطح شهر تعبیه شده‏‏، وضعیت سلامتی خود از قبیل فشارخون، قند خون و غربالگری سلامت را چک کرده و نسبت به خطرات بیماری سرطان و پیشگیری از این بیماری بیشتر آگاه شوند.

وی یکی از مزیت‌های این طرح را حضور و مشارکت دانشجویان ذکر کرد وگفت: همین که دانشجویان خالصانه و داوطلبانه در قالب این طرح وارد عمل می‌شوند و هیچ چشمداشتی نسبت به فعالیت‌شان ندارند‏، خود اقدامی تحسین برانگیز است‏‏‎‏، متاسفانه خیلی از افراد تعاریف‌شان از یک دانشجو فقط به مساله فراگیری درس و تحصیل منتهی می‌شود و تصور می‌کنند دانشجو فعالیتی به‌غیر از تحصیل ندارد اما اجرای این طرح‌ها و مشارکت خالصانه دانشجویان در این فعالیتها‏ی فرهنگی و اجتماعی ذهنیت مردم را نسبت به دانشجویان تغییر می‌دهد.

برگزاری ایستگاه تغذیه سالم توسط کانون مهرانه دانشگاه علوم پزشکی زنجان

وی همچنین از برگزاری ایستگاه تغذیه سالم توسط کانون مهرانه دانشگاه علوم پزشکی زنجان به مناسبت روز دانشجو خبر داد وگفت: کانون مهر دانشگاه علوم پزشکی زنجان با حمایت  مالی انجمن خیریه  مهرانه در راستای فرهنگ سازی مصرف تغذیه  سالم برای پیشگیری از سرطان به مناسبت بزرگداشت روز دانشجو در تمامی دانشکده های علوم پزشکی اقدام به برگزاری ایستگاه تغذیه سالم کرد.

صحبت لو خاطر نشان کرد: در این ایستگاه با استفاده از مشاوره کارشناسان و اساتید تغذیه دانشگاه یک لقمه غذایی سالم همراه با دمنوش پخش شد که مورد استقبال گرم کارکنان، دانشجویان و اساتید محترم دانشکده ها قرار گرفت.

وی افزود:‌ در قالب برپایی ایستگاه تغذیه سالم‏، مشاوران و کارشناسان و اساتید تغذیه مردم را به خوردن صبحانه سالم ترغیب کردند و در خصوص مغزی بودن و سالم بودن یک صبحانه کامل و اینکه خوردن صبحانه در اسلام نیز سفارش شده است، نکات لازم را به مخاطبان خود ارایه دادند.

اجرای برنامه شب شعر دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی زنجان

مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی زنجان با اشاره به برگزاری شب شعر دانشجویی در سالن آمفی تئاتر دانشکده بهداشت خاطرنشان کرد: این برنامه شب شعر با  همکاری و مشارکت کانون شعر و ادب دانشگاه علوم پزشکی زنجان و همکاری اداره فرهنگی دانشگاه برگزار شد که با استقبال چشمگیری از سوی دانشجویان مواجه شد.

وی برگزاری مشاعره دانشجویی در دانشگاه زنجان را یکی دیگر از اقدامات فرهنگی ذکر کرد و گفت: مشاعره دانشجویی یکی از فعالیتهای فرهنگی است که به صورت متناوب برگزار خواهیم کرد‎. ضمن اینکه در قالب اجرای تئاتر که توسط دانشجویان دانشگاه انجام می‌شود تلاش داریم شاعران را به مخاطبان معرفی کنیم و مسابقه‌ای نیز در این راستا برگزار خواهد شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.