پنجشنبه ۸ آذر ۱۳۹۷ - ۱۳:۳۵

حجت الاسلام دشتی :

اصل مهم در سیره پیامبر اکرم (ص)هدایت مردم به یک زندگی سعادتمندانه است

اصل مهم در سیره پیامبر اکرم (ص)هدایت مردم به یک زندگی سعادتمندانه است

مسوول نهاد رهبری در دانشگاه های استان بوشهر: آنچه که در سیره پیامبر اکرم به عنوان یک اصل دیده می شود، هدایت مردم به یک زندگی سعادتمندانه است  و مخالفت و جلوگیری از عواملی که زندگی فردی و اجتماعی انسان ها را دچار گمراهی می کند

به گزارش مفدا بوشهر: هفته جاری مزین بود به یک مناسبت مهم و بسیار تاثیرگذار در تاریخ اسلام، ولادت پیامبر صلح ومهربانی که با نام وحدت و مودت بین مسلمانان نیز گره خورده است. به همین مناسبت مفدا بوشهر گفت و گوی کوتاهی با حجت الاسلام دشتی مسوول نهاد رهبری در دانشگاه های استان بوشهر داشته است.  

حجت الاسلام دشتی درخصوص ولادت با سعادت پیامبر اکرم(ص) بیان داشت: «پیامبر اکرم حضرت محمد بن عبدالله صلی الله علیه و آله و سلم در ۱۷ ربیع الاول سال عام الفیل (یعنی سالی که اصحاب فیل که قصد ویران نمودن کعبه را داشتند به معجزه الهی به هلاکت رسیدند.)(۵۷۰ میلادی) در مکه بدنیا آمدند. در زمان تولد ایشان برخی حوادث روی داد که در تاریخ نیز بیان شده است. از جمله

۱. ترک برداشتن کنگره های طاق کسری و فروریختن چهارده کنگره آن

۲. خشک شدن دریاچه ساوه که برای ایرانیان مقدس بود

۳. سرنگون شدن تخت تمام سلاطین عالم و لال شدن آنها در آن روز

۴. باطل شدن سحر، ساحران و جادوی جادوگران و قطع شدن ارتباط کاهنان با همزادان شیطانی آنها»

وی در ادامه  با اشاره به مرگ زود هنگام پدر پیامبر گرامی اسلام، افزود: «پدر ایشان حضرت عبدالله قبل از تولدشان از دنیا رفتند. ایشان چهار ماهه بودند که به زنی به نام حلیمه از قبیله بنی سعد سپردند تا او را شیر دهد و تا حدود چهار سالگی در نزد ان قبیله زندگی کردند. سپس به نزد مادر خود باز گشته و بقیه دوران کودکی را در دامان پر مهر مادر مهربان و مومنه شان حضرت آمنه بنت وهب (سلام الله علیها) تا سن شش سالگی سپری کردند. در سال هفتم ولادت بود که دست تقدیر ایشان را از جانب مادر هم یتیم کرد و سپس تحت تربیت و جد بزرگوارشان حضرت عبدالمطلب سپری کردند. ایشان از همان ابتدا با رسم و آیین هایی که بویی از غیر خدا، اشرافیت، نژاد پرستی می داد، مخالفت می کردند. و این اخلاق و روحیات ایشان را از همان ابتدا در جامعه مکه متمایز کرده بود. حضرت رسول الله پس از درگذشت پدر بزرگشان تحت سرپرستی عموی عزیزشان حضرت ابوطالب قرار گرفتند و از حمایت های ایشان در طول زندگانی بهره بردند.»

مسوول نهاد رهبری در دانشگاه ها در خصوص جوانی آن حضرت گفت: «رفتار و اخلاق ایشان در طول زندگانی به گونه ای بود که در سن جوانی ایشان را به امانت داری شناخته و با لقب امین معرفی می کردند و همه کسانی که با ایشان ارتباط برقرار می کردند پی به عظمت، اخلاق، محبت و ملاطفت ایشان می بردند.»

حجت الاسلام دشتی همچنین به  صلح در سیره حضرت رسول اشاره کرد و گفت: «آنچه که در سیره پیامبر اکرم به عنوان یک اصل دیده می شود، هدایت مردم به یک زندگی سعادتمندانه است  و مخالفت و جلوگیری از عواملی که زندگی فردی و اجتماعی انسان ها را دچار گمراهی می کند. پس صلحی یا جنگی اگر صورت می گیرد و پیامبر آنرا می پذیرد به جهت هدایت است و از این جهت است که می بینیم ایشان پیمان "حلف الفضول" را قبل از بعثت امضا می کند.  بر اساس این پیمان از ستمدیدگان حمایت می کردند و پس از بعثت نیز از آن پیمان به نیکی یاد می کنند. یا در اولین مواجهه با اهالی یثرب آنان را به صلح دعوت کرده و بین دو قبیله اوس و خزرج صلح ایجاد می کنند. اما همین انسان صلح دوست در مقابل ستمکاران و مستکبران با جدیت، شجاعت و استحکام برخورد می کنند.»

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.