چهارشنبه ۱۴ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۴

همزمان با روز دانشجو و در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی انجام شد؛

افتتاح اولین دفتر حامیان صندوق قرض الحسنه دانشجویان

وام دانشجویی

اولین دفتر حامیان صندوق قرض الحسنه دانشجویان با هدف ارایه تسهیلاتی همچون وام عادی دانشجویی، ضروری، اضطراری، ازدواج، خرید تجهیزات علمی، پژوهشی و سایر خدمات، همزمان با روز دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افتتاح شد.

به گزارش مفدا، دکتر علیگو مدیرعامل صندوق قرض الحسنه دانشجویان در گفت‌گو با ایسنا اظهار کرد: صندوق قرض‌الحسنه دانشجویان ایران بر پایه اصول متعالی اسلامی در زمینه اعطای وام‌های قرض الحسنه از طریق جذب و هدایت هدفمند منابع، کمک‌ها، هدایا و اشخاص حقیقی و حقوقی برای تامین نیازهای ضروری و غیرتجاری دانشجویان و دانشگاهیان با حفظ کرامت انسانی و ارزشهای اجتماعی فعالیت کرده و تلاش می‌کند با تاکید بر اصل ارائه خدمت بی‌منت، تکریم دانشگاهیان و تحصیل رضایت اساتید و خیرین با بهره گیری از سرمایه انسانی متعهد و متخصص، سیستم‌ها و فناوری های نوین مبتنی بر صندوقداری اصول بانکداری اسلامی، سنت قرض الحسنه را در جامعه دانشگاهی ترویج کند.

تقویت عزت نفس و کمک به خود اشتغالی برخی از اهداف صندوق

وی با اشاره به راه اندازی دفتر صندوق در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، عنوان کرد: تقویت عزت نفس و کرامت بخشیدن به دانشجویان و همچنین کمک به خود اشتغالی برخی از اهداف تشکیل صندوق در این دانشگاه است.

به گفته وی اکثر دانشجویان با استعداد این دانشگاه از شهر و خانواده خود بسیار دور هستند و با توجه به شرایط زندگی در تهران نیازمند حمایت از جانب اساتید و سیستم دانشگاه هستند. سالهاست که ما شاهد پشتیانی بی دریغ اساتید از دانشجویان این دانشگاه هستیم. ما از طریق جهاد دانشگاهی واحد سعی بر آن داریم تا با تجمیع و یکپارچه کردن این منابع یک سیستم مولد ایجاد کرده و بر این توان بیفزاییم.

پرداخت ۹۷ میلیارد ریال از منابع صندوق به دانشجویان

مدیرعامل صندوق قرض الحسنه دانشجویان با بیان اینکه توسعه خدمات قرض‌الحسنه‌ای  جهاددانشگاهی از اهداف اصلی راه‌اندازی این صندوق است، گفت: از ابتدای سال جاری تاکنون ۶۰۰ فقره تسهیلات دانشجویی از منابع صندوق به دانشجویان در سراسر کشور پرداخت شده و همچنین از ابتدای تأسیس صندوق تاکنون ۱۹ هزار و ۵۰۰ مورد تسهیلات و ۹۷میلیارد ریال از منابع این صندوق پرداخت شده است

انواع تسهیلات و خدمات صندوق 

دکتر علیگو یادآور شد: صندوق تسهیلات خود را در قالب تسهیلات عادی دانشجویی، ضروری، اضطراری، ازدواج، خرید تجهیزات علمی، پژوهشی، سفرهای زیارتی، وجوه اداره شده و خاص خیرین ارائه می‌دهد.

ارایه تسهیلات صد درصد قرض‌الحسنه به دانشجویان

وی با بیان اینکه هدف ما پرداخت تسهیلات به دانشجویان با تکریم و احترام و کمترین تشریفات اداری است، ادامه داد: جهاددانشگاهی با راه‌اندازی این صندوق از معدود سازمان‌هایی است که خدمت قرض‌الحسنه واقعی انجام می‌دهد و به دانشجویان تسهیلات صد درصد قرض‌الحسنه پرداخت می‌کند.

عدم دریافت وثیقه مالی برای پرداخت وام

علیگو با بیان اینکه دانشجویان برای دریافت تسهیلات مجبور به داشتن سپرده طولانی مدت نیستند، اظهار کرد: به عنوان نمونه برای دریافت وام اضطراری، دانشجو با ارائه کارت دانشجویی می‌تواند تسهیلات خود را دریافت کند و هیچگونه وثیقه مالی از وی دریافت نمی‌شود،همچنین دانشجو می‌تواند با حداقل هزینه در صندوق سرمایه گذاری کند، چراکه ما بانک نیستیم و باید فرهنگ قرض الحسنه را ترویج دهیم.

منابع اصلی صندوق از خیرین تامین می‌شود

علیگو با بیان این مطلب که منابع اصلی صندوق از خیرین تامین می‌شود و بیشترین تعداد خیرین ما نیز از اساتید دانشگاه هستند، گفت: بر خلاف خیریه‌های دیگری که در کشور وجود دارد کمک بلاعوض از خیرین دریافت نمی‌شود و آنها می‌توانند با افتتاح حساب پس انداز قرض الحسنه از دانشجویان حمایت کنند.

عضویت حدود ۲۰ هزار دانشجو در صندوق

وی با اشاره به سایر ویژگی‌های صندوق قرض الحسنه دانشجویان، اظهار کرد: از دیگر ویژگی‌های این حساب این است که خیرین در هر زمانی می‌توانند وجوه خود را برداشت کنند ولی تا زمانی‌که وجوه ایشان در نزد صندوق است به دانشجویان تسهیلات قرض الحسنه پرداخت می‌شود. به عبارت دیگر برخلاف سیستم بانکی، منابع صندوق صرفا به صورت قرض الحسنه هزینه شده و در هیچ فعالیت اقتصادی دیگری سرمایه گذاری نمی‌شود.

مدیرعامل صندوق قرض الحسنه دانشجویان در پایان با بیان اینکه هم اکنون حدود۲۰ هزار دانشجو عضو این صندوق هستند، تاکید کرد: صندوق قرض الحسنه دانشجویان تنها برای رفع مشکلات دانشجویان و دانشگاهیان تأسیس شده و از منابع  دانشجویی این صندوق به هیچ عنوان تسهیلاتی به کارکنان دانشگاه پرداخت نمی‌شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.