پنجشنبه ۱۵ آذر ۱۳۹۷ - ۲۲:۲۶

دبیر اجرایی مسابقات مناظرات دانشجویی:

دانشجویان برای حضور در مناظرات بین المللی آماده می‌شوند

مناظره

دبیر اجرایی مسابقات دانشجویی می گوید: برگزاری مناظره دانشجویان به زبان انگلیسی زمینه مناسبی برای حضور دانشجویان ایرانی در مسابقات برتر بین المللی را فراهم می سازد و به زودی باید شاهد حضور دانشجویان کشور در مسابقات سطح اول جهان باشیم.

به گزارش مفدا به نقل از ایرنا، مهدیه شاه نظری روز پنجشنبه در گفت‌ وگو با خبرنگار گروه دانشگاه ایرنا با بیان اینکه دومین دوره مسابقات مناظره دانشجویان به زبان انگلیسی با حضور دانشجویان ایران و دانشجویانی از کشورهای عضو سازمان اکو برگزار خواهد شد، گفت: این روند زمینه مناسبی برای حضور دانشجویان ایرانی در مسابقات برتر بین المللی را فراهم می کند و امیدواریم به زودی شاهد قدرت نمایی دانشجویان مستعد ایرانی در زمینه مناظره در مسابقات سطح اول جهان باشیم.
وی در پاسخ به این پرسش که مسابقات مناظره دانشجویی در ایران چه ویژگی هایی دارد؟ گفت: مسابقات مناظره دانشجویان ایران، بیشتر شبیه سبک مدارس جهانی برگزار می ‍‌شود. هر مناظره ۳۲ دقیقه به طول می انجامد و گروه ها چهار نفره پس از اعلام گزاره ای که باید در خصوص آن مناظره کنند به بحث می پردازند. 
دبیر اجرایی مسابقات مناظره دانشجویی ادامه داد: در رابطه با تعیین موضوعات مسابقه مناظره سعی شده به معیارهای دینی و فرهنگ اجتماعی کشور توجه شود. موضوعات مناسب با وضعیت و رویدادهای فعلی جامعه، دغدغه های اصلی حال حاضر افراد جامعه و ارزش های یک جامعه اسلامی تعیین و به گروه ها اعلام می شود و هر گروه مشخص می کند که در مورد کدام گزاره ها می خواهد به عنوان گروه موافق یا مخالف حضور داشته باشد. تعداد گزاره ها متعدد است و جدول تعیین می کند که کدام گروه در خصوص کدام گزاره بحث خواهدکرد. 
شاه نظری در پاسخ به پرسش ایرنا در باره سطح مسابقات مناظرات دانشجویی در ایران گفت: جهاددانشگاهی به عنوان نخستین نهاد برگزارکننده مسابقات مناظره در ایران سعی کرده گستره برگزاری مسابقات در دوره های مختلف را به مرور افزایش دهد. از این‌ رو در نخستین دوره مسابقات در سطح استان تهران و در ادامه مسابقات با گستره ملی برگزار شد.
این مسئول تصریح کرد: سعی شده است که قوانین برگزاری مسابقات مطابق سطح کیفی امکانات در دسترس دانشجویان تعیین شود و پس از اعلام موضوع دانشجویان زمان کافی و شرایط مناسب جهت تحقیق داشته باشند.
وی افزود: سازمان دانشجویان برای آماده کردن دانشجویان برای شرکت در مسابقات و بالا بردن سطح کیفی و محتوایی مناظرات برگزار شده به برگزاری کارگاه های آموزشی و ارائه محصولات آموزشی در قالب پنج کتاب به دانشجویان اقدام کرده است. 
شاه نظری ادامه داد: در فرآیند بومی سازی مسابقات مناظره دانشجویی برای ایران اسلامی، سعی شده تا حد امکان آموزه های دینی در رابطه با مناظره رعایت شود که معیارهای امتیازدهی و فرم های داوری مسابقات مناظره دانشجویان ایران گواه این مدعا است. 

** الگوی مناظرات دانشجویی در جهان
دبیر اجرایی مسابقات مناظره دانشجویی در باره شیوه برگزاری مناظرات دانشجویی در سایر کشورها نیز عنوان کرد: مدل ‌های مختلفی از مسابقات مناظره در جهان وجود دارد که دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی با توجه به ویژگی های فرهنگی و اجتماعی خود از آنها استفاده می کنند. در ایران هم یک مدل منحصر به فرد طراحی شده که هم اینک در دانشگاه ها اجرا می شود. 
وی با تأکید بر اینکه مناظره یک علم، هنر و البته مهارت است که باید آموخته شود، گفت: در جهانی که اندیشمندان آن نگران از دست رفتن تعاملات انسانی و مجازی شدن روابط هستند و به دلیل پیچیده تر شدن جهان، ارتباط ها هم هر روز پیچیده تر می شود، باید راه های گفت وگو را یافت و به کار بست. 
وی ادامه داد: همین ضرورت و نیز اهمیت مباحثه و مناظره در تعالی تفکر بود که باعث شد بسیاری از دانشگاه های جهان دست به طراحی مدل های مختلف مناظره و برگزاری مسابقات مناظره دانشجویی بزنند. 
شاه نظری با اشاره به احساس ضرورت برگزاری چنین مسابقاتی در ایران افزود: بر همین اساس سازمان دانشجویان جهاددانشگاهی پس از مطالعه گسترده و علمی روش های مختلف مناظره در جهان به طراحی مدل متناسب با وضعیت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه های ایران اقدام کرد. 
شاه نظری در معرفی تعدادی از مهم ترین مسابقات مناظره دانشجویی گفت: مسابقات قهرمانی دانشگاه‌ های جهان، مناظره پارلمانی آمریکا، مناظره سیاسی در آمریکا به دو سبک CEDA و NDT، مناظره آسیایی به دو سبک AUDC و NEAO، سبک استرالیایی، سبک کانادایی و سبک لینکلن- داگلاس از جمله مهم ترین مسابقات مناظره در جهان هستند. 
دبیر اجرایی مسابقات مناظره دانشجویی در تشریح «مسابقات قهرمانی دانشگاه‌ های جهان» گفت: در این مدل در هر مناظره ۲ یا چهار تیم (دو تیم موافق و دو تیم مخالف) به مدت ۶۰ دقیقه به رقابت می پردازند. ۱۵ دقیقه قبل از شروع مناظره موضوع به گروه ها اعلام می ‌شود. پس از اعلام موضوع، گروه‌ها هیچ دسترسی به وسایل ارتباطی الکترونیک ندارند و فقط با هم گروهی خود می توانند مشورت کنند. این نوع مناظره دارای روندی مشخص است و گروه ها در حین سخنرانی مناظره کننده می توانند سوال بپرسند یا نکته‌ای را یادآور شوند.
«سخنرانی مناظره کنندگان کمی سریعتر از مکالمه معمولی است ولی برای عموم قابل فهم است. این مدل مسابقه مناظره جهانی در اروپا، آسیا، آفریقا، آمریکا و .. برگزار می ‌شود.»
وی در تشریح سبک مسابقات پارلمانی آمریکا نیز گفت: در این مدل مسابقه، تیم‌ های دو نفره (یک تیم در جایگاه موافق و تیم دیگر در جایگاه مخالف) به مدت ۴۵ دقیقه با هم مناظره می کنند. ۲۰ الی ۳۰ دقیقه قبل از مناظره، موضوع به گروه ها اعلام می ‌شود و در فرصت آمادگی امکان دسترسی به انواع وسایل ارتباطی الکترونیک را خواهند داشت. مسابقات NPTE و APDA به این روش برگزار می‌ شوند. در این مدل نیز اجازه سوال کردن از سخنران و اعلام نقطه نظر توسط گروه مخالف وجود دارد.
شاه نظری ادامه داد: مسابقات مناظره سیاسی Policy debate از دیگر سبک های مناظره است که در این مدل از مسابقات برای هرسال تحصیلی یک موضوع مناظره در نظر گرفته می‌شود. گروه‌ها در طول سال تحصیلی می‌توانند پژوهش گسترده‌ای داشته باشند و قبل از هر مسابقه هم ۱۰ دقیقه زمان برای آماده شدن دارند. تیم های دو نفره طی ۲ تا ۲.۵ ساعت به روش پرسش و پاسخ مقابل هم به مناظره می پردازند که معمولا به شکل یک سخنرانی سریع است. کمی از مباحث مشخص است و شامل نقل قول‌ها و سخنان زیادی است و فضا نیز برای نوآوری زیاد است. مسابقات NDT و رقابت‌های CEDA به همین سبک برگزار می‌شوند.
دبیر اجرایی مسابقات مناظره دانشجویی در خصوص ویژگی های «مسابقات آسیاسی ASIAN» گفت: ۳۰ دقیقه قبل از شروع مسابقات سه موضوع اعلام می‌شود که تیم های شرکت کننده می‌توانند یک موضوع را برای مناظره اتخاب کنند. دو تیم سه نفره که یک طرف در موضع اثبات (موافق موضوع) و طرف دیگر در جهت بطلان (مخالف موضوع) به مدت یک ساعت مناظره می‌کنند. در این روش نیز سوال کردن از مناظره کننده و اعلام نقطه نظر میان صحبت سخنران گروه مقابل مجاز است. (که البته قوانین خاص خودش را دارد) سخنرانی مناظره کنندگان کمی سریع‌تر از مکالمه عادی، ولی برای عموم قابل فهم است، مسابقات استرالیایی نیز بسیار شبیه به مدل آسیایی برگزار می‌شود.
وی افزود: در مدلCUSID نیز موضوع مسابقه ۳۰ دقیقه قبل از مناظره اعلام می ‌شود. معمولا موضوعات امکان تفسیر زیادی دارند. دو تیم دو نفره که یک گروه موافق و دیگری با موضع مخالف در مدت زمان کمتر از ۶۰ دقیقه به مناظره خواهند پرداخت. سخنرانی ها سریعتر از مکالمه عادی است. سوال کردن تیم ها از همدیگر، حین مناظره مجاز است.
شاه نظری افزود: در مدل «شورای دادگاهی ملی» که به سبک لینکلن - داگلاس انجام می شود، هر موضوع مختص یک سال تحصیلی است و اغلب موضوعات سیاسی هستند که در آن دو گروه یک نفره که یکی موافق و دیگری مخالف موضوع صحبت و حدود ۴۵ دقیقه با پرسش های مکرر از یکدیگر به مناظره می پردازند. دانشجویان در طول سال تحصیلی فرصت دارند تا نسبت به موضوع اعلام شده پژوهش کنند. مدل مناظره لینکلن- داگلاس برای شنوندگان به نسبت باهوش، جذاب و شنیدنی است. 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.