شنبه ۱۷ آذر ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۳

در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان با رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان مطرح شد؛

توسعه فعالیت‌های دانشجویی نیازمند یک تعامل دو طرفه بین دانشجویان و مسوولان است

روز دانشجو

در جلسه پرسش و پاسخ دانشجویان با رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان و مسوولان حوزه فرهنگی دانشجویی دانشگاه، بر توسعه فعالیت‌های دانشجویی و ایجاد یک تعامل دو طرفه بین دانشجویان و مسوولان تاکید شد.

به گزارش مفدا گیلان به نقل از وبدا، در آستانه فرا رسیدن روز دانشجو، رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان  با حضور معاون فرهنگی دانشجویی و مدیران دانشگاه،  در یک نشستی که حدود ۱۵۰ دقیقه طول کشید به سوالات دانشجویان، پاسخ داد. در این نشست که با حضور پرشور اساتید، روسای دانشکده ها، مسوولان، دانشجویان و کارکنان دانشگاه علوم پزشکی گیلان در سالن اجتماعات مرکز آموزشی درمانی الزهراء (س) رشت برگزار شد،  ابتدا منتخبین نهادهای دانشجویی بر اساس قرعه کشی به ایراد نظرات و پیشنهادات خود برای بهبود فعالیت هایی دانشجویی در دانشگاه پرداختند.

برقراری ارتباط موثرتر با دانشجویان در دستور کار دانشگاه علوم پزشکی گیلان

دکتر شاهرخ یوسف زاده چابک - رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، در مراسم بزرگداشت ۱۶ آذر (روز دانشجو)، ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدای ۱۶ آذر و تبریک این روز به دانشجویان، گفت: دانشجویان سرمایه‌های کشور هستند و هدف ما از این نشست ارتباط نزدیکتر، موثرتر و صمیمی تر با دانشجویان است.

فعالیت های دانشجویی گسترش می یابد

دکتر یوسف زاده چابک، متذکر شد: مشکلات مالی طی سال های گذشته شرایط فعالیت را برای دانشگاه علوم پزشکی گیلان سخت کرد و دانشگاه به ناچار، بیشتر در راستای درمان فعالیت کرد. و این امر سبب شد تا فعالیت های دانشجویی کمرنگ شود، اما طی دو سال گذشته دانشگاه نگاه خاصی به حوزه های دانشگاهی داشت و همین اتفاق سبب شد که در این مدت کوتاه ۱۱ کانون دانشگاهی شکل بگیرد. امروز دانشجویان فعالیت های خود را در حوزه های مختلف شروع کرده اند.  وی اضافه کرد: ما باید قبول کنیم که در ابتدای راه هستیم و قطعا کاستی هایی در فعالیت های دانشجویی و فرهنگی ما وجود دارد و به صراحت می توان گفت: در گذشته فعالیت های دانشجویی مثمر ثمری در دانشگاه علوم پزشکی گیلان رخ نداده و اکنون در تلاش هستیم فعالیت های دانشگاهی را گسترده تر نماییم.

کارکنان حوزه فرهنگی باید تبحری را که لازمه یک سیر پیش رونده دانشجویی است، کسب نمایند

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، خاطر نشان کرد: بزرگترین چالشی که دانشگاه علوم پزشکی گیلان با آن مواجه است، عدم زیر ساخت های مناسب در دانشگاه است و اگر در حوزه درمان دچار مشکل هستیم به دلیل فراهم نبودن زیر ساخت ها در بیمارستان ها است و همچنین معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه نیز در فضایی استیجاری قرار دارد. شاید کمتر دانشگاهی با این قدمت را بتوان یافت که معاونت آن در فضای استیجاری باشد. البته شرایط نسبت به قبل بهتر شده و معاونت را که در دو ساختمان جدا از هم قرار داشت در یک ساختمان به صورت منسجم قرار داده ایم. در این خصوص، هر چند که به صورت بالقوه کارشناسان و کارکنان شایسته ای در این معاونت هستند اما، با شکل گیری فعالیت های گوناگون دانشجویی، باید تبحری را که لازمه یک سیر پیش رونده دانشجویی است، کسب نمایند.  

وی خاطرنشان کرد: شاید به جرات بتوان گفت در حال حاضر به دلیل حضور مدیران کار آمدی که از قسمت های مختلف دانشگاه در معاونت دانشجویی و فرهنگی جمع شده اند، سطح انتظارت بالا رفته است.  دکتر یوسف زاده چابک، گفت: در سال ۹۵ که زمان آغاز فعالیت هیات رییسه دانشگاه بود شرایط گسترش فعالیت های دانشجویی فراهم نبود و مجبور شدیم تا آرامتر گام برداریم ولی بتدریج این فرصت ایجاد شد تا در برنامه های کوتاه مدت به دنبال انجام فعالیت های دانشجویی باشیم و نتیجه آن امروز فعالیت ۱۱ کانون دانشجویی است. در برنامه های بلند مدت نیز فضایی فرهنگی بسیار پویایی را برای دانشجویان برنامه ریزی کرده ایم که فعلا با شرایط ایده آل بسیار فاصله داریم.

وی بیان کرد: نگاه ما به بحث دانشجو این است، فردی که وارد دانشگاه می شود ساختار شخصیتی او قبل از ورود به دانشگاه شکل گرفته است، همان طور که نامش از دانش آموز و یاد گیرنده به دانشجو و جوینده دانش تبدیل می شود، دانشجو  باید جوینده دانش باشد و کسب مهارت کند البته تنها منظور مهارت دانشی نیست و باید مهارت برخورد و قرار گرفتن در جامعه را فرا گیرد و برای پذیرش مسوولیت های اجتماعی آمادگی لازم را پیدا کند.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، تاکید کرد: فلسفه وجودی معاونت دانشجویی و فرهنگی این است که شخصیت شکل گرفته ای را که وارد دانشگاه می شود، برای مسوولیت بیشتر اجتماعی پرورش دهد.  دکتر یوسف زاده چابک با بیان این که نسل ما چیزهایی را تجربه کرده اند که شاید هیچ قوت تکرار نشود، گفت: ما این شانس را داشتیم که هم انقلاب را تجربه کنیم و هم جنگ را. قرار گرفتن در شرایط قبل انقلاب، خود انقلاب و شرایط ویژه بعد انقلاب که فضایی سیاست زده غیر قابل کنترلی بر آن حاکم بود و آفت هایی که دراین فضاها وجود داشت و تلفاتی که از این آفتها ممکن بود نصیب افراد شود را دیدیم و تجربه کردیم و سو استفاده هایی که از برخی جهت گیری ها ایجاد می شد را شاهد بودیم. اکنون که شما به عنوان امانت از سوی خانواده هایتان به ما سپرده شده اید و وظیفه حفاظت و نگهداری و این که این مسیر را به سلامت طی کنید را بر خودمان متصور هستیم و تلاش داریم با این تجربه، شما را به مسیر درست هدایت کنیم.

وی ادامه داد: ما مطمن هستیم که شما اشتباه نمی کنید و مسیر صحیح را می دانید و هدف گذاری ها را انجام داده اید و در تلاش هستیم با یک تعامل دو طرفه، شما را به سر مقصد منظور برسانیم، اما با این وجود ما به دنبال آزادی عمل شما هستیم زیرا در فضای آزاد است که خلاقیت ها و نوآوری ها شکل می گیرد. ما نگران شما هستیم ما در خیلی مواقع نمی توانیم پا به پای شما حرکت کنیم گاهی شما احساس می کنید که ما جلوی حرکت شما را می گیریم اما ما به دنبال این هستیم که مبادا در این فضاها که مثل حرکت کردن بر لبه تیغ است، دچار آسیب شوید.

ایجاد فرصت‌های بیشتر و یکسان برای فعالیت‌های دانشجویی

دکتر یوسف زاده، افزود: به یک دانشجو با تمام خواسته‌ها و نیاز هایی که به عنوان یک انسان دارد، اگر در تشکل ها و فعالیت های فرهنگی، سیاسی، علمی، صنفی، سیاسی، اجتماعی در کنار یکدیگر فرصت های یکسان داده شود تا هر کسی بر اساس  گرایش های خود پیش رود، قطعا تجربیات ارزشمندی را کسب می کند.

توسعه فعالیت‌های دانشجویی نیازمند یک تعامل دو طرفه بین دانشجویان و مسوولان است

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، اذعان کرد: در حالی که که تجربیات گذشته دانشگاه ما در یک زمانی متوقف و ارتباط دانشجویان گذشته با دانشجویان جدید قطع شده و ما دوباره شروع به فعالیت کرده ایم باید ساختار را جوری کنترل کنیم تا به خواسته ای که به نفع مردم جامعه است برسیم و خدای نکرده کسی در این فعالیت ها متضرر نشود. هدف ما این است آن چه که دانشجوی ما به آن نیاز دارد، شور و نشاط، حس جوانی و حس مفید بودن در جامعه است که این امر نیاز به تعامل بینابین دارد و با کمک همدیگر می توانیم نقش آفرین باشیم.

وی اضافه کرد: خوشبختانه دانشگاه ما دانشگاه با برنامه ای است و تمام فعالیت های ما بر اساس برنامه شکل می گیرد ما ترجیح می دهیم که حرکت نکنیم آن چنان که در سال ۹۵ حرکت نکردیم، مگر این که نقشه و هدف گذاری داشته باشیم و نتایج قابل ارزیابی داشته باشیم تا مبادا در مه گم شویم.

در ادامه برخی از دانشجویان به نمایندگی از جامعه دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان، سوالاتی را مطرح نمودند.

نماینده دانشجویان انجمن اسلامی دانشگاه به بیان سوالات خود پرداخت سوالات خود را این چنین بیان کرد؛ مسولان دانشگاه در راستای پرهیز اعمال سلیقه های شخصی و پایبندی به قانون در راستای رسیدگی به در خواست های دانشجویان چه گام هایی برداشته اند؟ و همچنین برای پرهیز از طولانی شدن در خواست انجمن ها و تشکل ها دانشجویی آن گونه که در قوانین مربوطه بیان شده است چه اقدامی صورت می گیرد؟ برای کارآمد کردن و نظامند کردن جلسات فرهنگی و بهره مندی دانشجویان چه برنامه ای وجود دارد؟  

دکتر رستم پور معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در پاسخ به این سوال که در خصوص در خواست انجمن ها و تشکل ها دانشجویی آنگونه که در قوانین مربوطه بیان شده است چه اقدامی صورت می گیرد؟ اظهار کرد: با توجه به جایگاه ارزشمندی که شما دانشجویان برای ما دارید، ما مسوولان دانشگاه امروز اینجا نشسته ایم و به حرفای شما گوش داده ایم و این دلیلی است بر این که به خواسته ها و نظرات شما توجه داریم. بنده در مدت یک هفته ای که معارفه رسمی شدم سعی کردم با حضور مدیران از خوابگاه های دانشجویی بازدید کرده و از نزدیک با مشکلات و خواسته های شما آشنا شوم و همچنین نشست سه ساعتی را با نمایندگان شورای صنفی دانشگاه داشته ایم، خواسته دانشجویان را شنیدیم و در حال پیگیری هستیم ما با توجه به برنامه استراتژیک دانشگاه خودمان را مقید می دانیم و تلاش خواهیم کرد تا در معاونت دانشجویی و فرهنگی در همین مسیر حرکت کنیم. پایبدی به قانون اصل مهمی است و من نیز به مدیران خود تاکید کرده ام. زیرا با تقید به قانون هم مسیر کوتاهتر خواهد بود و هم با آرامش بیشتری مسیر را طی خواهیم نمود و برنامه ریزی برای فعالیت های آتی سهل تر خواهد بود. بر حسب نیازی که در حوزه فرهنگی احساس می شود قطعا در برنامه های کوتاه مدت فعالیت های بیشتری را انجام خواهیم داد.

وی همچنین در پاسخ به سوال دیگر که برای کارآمد کردن و نظامند کردن جلسات فرهنگی و بهره مندی دانشجویان چه برنامه ای وجود دارد، گفت: جلسات شورای فرهنگی مدتهاست که برگزار می شود قطعا با برنامه ریزی منظم این جلسات پیگیری خواهد شد.

دکتر رستم پور هم چنین در پاسخ به این سوال که چرا برای انجام فعالیت هایی که مربوط به دانشجویان است نظر آنها پرسیده نمی شود؟ اظهار کرد: نظر دانشجویان در خصوص اجرای برنامه ها در نشست ها جمع آوری خواهد شد و مورد توجه قرار خواهد گرفت قطعا بدون توجه به نظر دانشجویان برنامه ریزی ما دقیق نخواهد بود و قطعا اجرای این برنامه نیز بر اساس نظر نمایندگان دانشجویان است.

در ادامه  دکتر یوسف زاده نیز تاکید کرد: کارهای دانشجویی عمدتا باید با مشارکت دانشجویان پیش رود و عمل به قانون وظیفه همه ماست و همه فرایندها باید براساس قانون صورت گیرد و دانشجو نباید در سیستم اداری محدود شود و ما تلاشمان را در این زمینه می کنیم.

افزایش حلقه های مشاوره دانشجویی برای تصمیم سازی در دانشگاه

محمدرضا فرزانه به عنوان یک دانشجوی ساده و بدون هیچ عنوان فرهنگی در جمع سوال شوندگان حاضر شد و به بیان نظارات خود پرداخت و گفت: امروز در تمام جهان دانشجو و جوان به عنوان نیروی محرکه توسعه و پیشرفت است و خواهش من این است تا از دانشجویان به عنوان رکن اصلی تصمیم سازی نه تصمیم گیری استفاده کنید و خواهش ما از ریاست دانشگاه این است که حلقه های مشاوره ای دانشجویی خود را از یک و یا دو دانشجو به شورا و یک جمع و گروه تبدیل کند و مطمن باشید که این نظرها می تواند به شما کمک کند. تشکیل شوراهای دانشجویی و فرهنگی در دانشگاه الزامی است و لازم است که مسوولان حداقل ماهی یکبار با دانشجویان فعال از طیف های مختلف دیدار داشته باشید تا از وضعیت دانشگاه آگاه شوید.

وی ادامه داد: باور کنید مشکلات دانشگاه و جامعه قابل حل است و هر مسله ای راه حلی دارد، بیان مشکل کار سختی نیست اما این که بتوانیم در حل مشکلات دانشگاهی مدیران را یاری کنیم کار بزرگی انجام داده ایم.

فرزانه افزود: مشکلاتی در حوزه بهداشت و درمان در استان شاهد هستیم و شما به عنوان قائم مقام وزیر بهداشت در استان قطعا در سیاست گذاری ها در بخش کلان تاثیر گذار هستید و باید برای رفع این مشکلات تلاش کنید.

وی به مشکلات دانشجویان در حال تحصیل اشاره کرد و گفت: در این دانشگاه جوانانی امروز مشغول تحصیل هستند که نگرانی هایی نسبت به آینده شغلی خود دارند و آمار پایین استخدامی در طی سال های اخیر دانشجویان را دلسرد کرده است. همچنین در بخش تحصیلات تکمیلی در رشته پرستاری و پیرا پزشکی و مشکلات آموزشی در دانشگاه و کمبود استادان بالینی در بخش پرستاری خطر بزرگی است که دانشگاه را تحدید می کند.

فرزانه همچنین با بیان این که دانشگاه علوم پزشکی گیلان فضای آموزشی منسجمی ندارد، گفت: ما در فضای آموزشی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نتوانسیم به دلیل پراکندگی، فضای دانشگاهی را درک کنیم و همه ما در هر رشته ای که هستیم فقط توانسیم با دانشجویان هم رشته ای خودمان ارتباط داشته باشیم ما معتقدیم مشکلات سایت لاکان قابل حل است.

دکتر یوسف زاده چابک با ابراز خرسندی از وجود دانشجویانی که به این جایگاه رسیده اند که می گویند برای هر مشکلی راه حلی وجود دارد، گفت: برخود می بالم که دانشجوی ما امروز به این جایگاه رسیده است که می گوید برای هر مشکلی راه حلی وجود دارد و رسیدن به این نکته نشانه، درایت شما دانشجویان دارد.

دانشجویان باید کارآفرین باشند

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان، در خصوص شرایط استخدامی دولت اظهار کرد: دولت با سیاست واگذاری بخش های دولتی به دنبال کوچک نمودن بدنه خود است واقعا دیگر امکان استخدام در شغلهای دولتی وجود ندارد و به همین دلیل است که ما به دنبال این هستیم تا به دانشگاه نسل سوم تبدیل شویم دانشجویان ما نباید دنبال این باشند که بعد تحصیل، ۳۰ سال عمر خود را پشت میز بشینند هر چند که کارمند دولت بودن اعتماد و اعتبار می آورد اما معایبی نیز دارد و افراد را محدود می کند، اما کسی که کار آفرین است علم را در خدمت ثروت ملی می گیرد و شما دانشجویان باید به دنبال کار آفرینی باشید.

وی در خصوص سایت دانشگاهی لاکان، گفت: در سال های گذشته سایت لاکان به معضلی برای دانشگاه تبدیل شده بود ولی ما به این نتیجه رسیدیم با تکمیل سایت لاکان تمامی فضاهای آموزشی را می توان در یکجا منسجم کرد و سایت لاکان بستر لازم را برای این که به سمت دانشگاه نسل سوم پیش برویم محیا می کند، در سایت لاکان کلنگ احداث دانشکده پزشکی که ۲۰ سال پیش زده شد و طی این مدت اهیچ اقدامی برای ساخت این دانشکده صورت نگرفت اما اکنون در حال اجرای طرح مطالعاتی آن هستیم. همچنین توانستیم توسط مجمع نمایندگان استان مجوز ساخت یک بیمارستان هزار تختخوابی را در سایت لاکان، از سازمان مدیریت برنامه و بودجه کشور بگیریم و همه این اتفاقات حکایت از آن دارد که کارهای خوبی در دست اجرا است.

دکتر یوسف زاده چابک، در خصوص پراکندگی دانشکده ها در سطح شهر رشت، گفت: یکی از بزرگترین دغدغه های دانشگاه این است که ساختمان مرکزی دانشگاه را به سایت دانشگاهی لاکان منتقل کند این در حالی است که وضعیت اقتصادی خوبی در کشور حکم فرما نیست.

وی همچنین از احداث بنیاد علم و دانش پرفسور سمیعی که یک برج ۹ طبقه است خبر داد و گفت: این بنیاد علمی ما را در رسیدن به دانشگاه نسل سوم یاری می کند.

نصیری - معاون آموزشی دانشگاه نیز در ادامه در خصوص خلاء آموزشی دانشجویان پرستاری و پیرا پزشکی گفت: طرحی در شورای آموزشی مبنی بر بکارگیری دانشجویان کارشناسی ارشد پرستاری و اتاق عمل تصویب شده، ولی متاسفانه هنوز تامین اعتبار نشده است.

پرداخت به موقع هزینه‌های کار دانشجویی

محمد باقر طهماسبی پور دانشجوی سال آخر پرستاری نیز با بیان این که هزینه کار دانشجویی به دانشجویان به موقع پرداخت نمی شود، و ضمن تاکید بر افزایش تورم و کاهش ارزش پول، خواستار بروزرسانی پرداخت های دانشجویی و  ارایه آن از طریق معاونت توسعه دانشگاه  شد.

وی با انتقاد به این که فعالیت های فرهنگی در دانشگاهی با قدمت بالای ۳۰ سال بسیار کم است، گفت: حرکت فرهنگی در دانشگاه انجام شده است و فعالیت های فرهنگی ما بسیار کم است و نسبت به دانشگاهایی همچون تبریز بودجه فرهنگی ما، قابل مقایسه نیست. متاسفانه دانشگاه ما تنها چند نشریه فعال دارد و متاسفانه از نشریات شناخته شده دانشگاه در مراسم روز دانشجو حتی نامی برده نشد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی گیلان در پاسخ به وضعیت کار دانشجویی، گفت: پرداخت کار دانشجویی از معاونت توسعه راه حل خوبی است تا حدودی پرداخت های کار دانشجویی نسبت به سال قبل بهتر شده است اما باید با برنامه بهتری نسبت به پرداخت به موقع حقوق دانشجویان اقدام شود.

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه نیز در ادامه در خصوص نشریات دانشجویی، گفت: ما سعی خواهیم کرد از این به بعد از طریق قانون عمل کنیم و حق کسی را پایمال نکنیم و در خصوص نشریات فعال دانشگاه هم بنده یک بررسی دقیق انجام خواهم داد.

امیر حسین یوسفی از فعالان فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی گیلان نیز گفت: بسیاری از دانشجویان ما با همین مبلغ ناچیزی که از کار دانشجویی دریافت می کنند هزینه خانواده خود را تامین می کنند و این جای تاسف دارد که یک دانشجو که امید یک خانواده است و در کنار تحصیل مشغول بکار می باشد نتواند حق خود را به موقع دریافت کند.

وی با گلایه از نحوه برخورد اورژانس گیلان با دانشجویانی که در این مرکز مشغول کار دانشجویی هستند،  از مسوولین دانشگاه خواست تا ساعت کار کتابخانه دانشکده ها را افزایش دهند و اجرای واحدهای عملی منوط به برگزاری های تئوری نشود.

دکتر لسانی در ادامه در خصوص کار دانشجویی، گفت: در بحث کار دانشجویی بر اساس در خواست تشکل ها و با دستور ریاست دانشگاه، کار دانشجویی در بیمارستان ها فعال شد. در خصوص بحث پرداخت کار دانشجویی با پیگیری هایی که مدیر فرهنگی و نمایندگان تشکل ها داشته اند، امیدواریم تا شاهد پرداخت به موقع کار دانشجویی باشیم.

نصیرزاده مدیر فرهنگی دانشگاه نیر با اشاره به این که تعداد نشریات دانشگاه زیاد شده است، گفت: اعضای ناظر بر نشریات مشخص شده و جلسه شورای ناظر بر نشریات به صورت مداوم تشکیل می شود.  وی ادامه داد: در حال حاضر دانشگاه ۱۰ کانون فعال دارد که بر اساس دستور رییس دانشگاه در حال افزایش تعداد این کانون ها هستیم.

مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی گیلان خاطر نشان کرد: ریاست دانشگاه همیشه پشتیبان دانشجو هستند و اخیرا مبلغ ۴۰ میلیون به فعالیت های دانشجویی اختصاص داده اند. حقیقتا حجم کارهای فرهنگی بالا رفته است و تعداد پرسنل ما جوابگوی این حجم از خواسته ها نیستند از مشارکت خود دانشجویان بهره می بریم.

دکتر یوسف زاده نیز ادامه داد: درخواست ها و مطالبات دانشجویان بسیار حایز اهمیت است. قطعا معاون فرهنگی دانشگاه مطالبه گر خواسته های دانشجویان خواهد بود.

در ادامه پرسش و پاسخ نیز برخی از دانشجویان سوالات خود را به صورت مکتوب ارایه و مسوولان به این سوالات پاسخ دادند.

خوابگاه‌های دولتی بیش از ظرفیت درخواستی، دانشجو دارند

دکتر لسانی، در خصوص سوالی که پیرامون  خالی بودن خوابگاه های دولتی و عدم اجازه سکونت به دانشجویان متقاضی،  گفت: خوابگاه های دولتی ما بیش از ظرفیت درخواستی دانشجو سکونت دارند. امسال در بخش پسران خوابگاه مشارکتی نداشته ایم و عده ای از دانشجویان ما ناچارا تا خالی شدن خوابگاه موقت در نماز خانه سکونت داده شدند. ما اگر جای خالی داشته باشیم حتما دانشجویان متقاضی را اسکان می دهیم. وی خاطر نشان کرد: تمام ضوابط  رعایت شده تا اجحافی در حق دانشجویان متقاضی خوابگاه رخ ندهد.

دکتر لسانی در پاسخ دیگری در خصوص،   کاهش امکانات رفاهی در خوابگاه ها، گفت: امسال برای اولین بار در عرض کمتر از ۵۰ روز مسایل و مشکلات اساسی خوابگاه ها را برطرف کردیم. همچنان کارهای توسعه ادامه دارد. اما روند کار پیچیده و زمان بر است.

دانشجویانی که درخواست وام داده‌اند از هفته آینده می‌توانند پیگیر وام خود باشند

دکتر لسانی پیرامون  وام دانشجویی، گفت: در سال جاری پرداخت وام های دانشجویی در کل کشور با تاخیر مواجه شده است. با توجه به اینکه  برخی از دانشجویان متقاضی وام هنوز سند محضری خود را ارایه نکرده اند و ما باید همه پرونده ها را تکمیل و به تهران ارسال کنیم، تاخیر در ارایه اسناد سبب شد که اسامی استان ما دیرتر به صندوق وام دانشجویی ارسال شود. اکنون تمامی کارها انجام شده و دانشجویانی که در خواست وام داده اند از هفته آینده می توانند پیگیر وام خود باشند.

دکتر یوسف زاده نیز در خصوص  سوالی که پیرامون انجام کار دانشجویی در مرکز تحقیقات تروما و نحوه پرداخت ها در آن مرکز، اظهار کرد: مراکز تحقیقاتی در قالب پروژه بوده و  کار دانشجویی مستقیم ندارند. در واقع در پروژها برای جمع آوری دیتا گاها از دانشجویان استفاده می شود و زمانی که هزینه این کار به دانشجویان پرداخت می شود به عنوان کار دانشجویی نخواهد بود.

از همه دانشجویانی که در راستای فعالیت‌های فرهنگی تلاش می‌کنند، حمایت می کنیم

نصیرزاده نیز در خصوص سوالی پیرامون تبعیض نهادهای دانشجویی نسبت به کانون های فرهنگی،  گفت: برنامه ای برای تبعیض وجود ندارد اما کانونی که فعال است و برنامه های متنوعی دارد و درخواست های خود را پیگیری می کند قطعا دانشگاه نیز پاسخگوی خواسته آن کانون است. برخی از کانون ها نیمه فعال هستند البته کارگروه نظارت بر کانون ها وجود دارد که به بررسی وضعیت کانون ها می پردازد و قطعا ما از همه دانشجویانی  که در راستای فعالیت های فرهنگی تلاش می کنند، حمایت می کنیم. اما حق بدهید  نهادی که پیگیرتر و فعال تر است موفق تر است.

نصیرزاده نیز در خصوص علت برگزاری مراسم دانشجو در ۱۴ آذر ماه، گفت: جلسات مختلفی قبل از این روز با حضور نماینده تشکل ها و نماینده نهاد تشکیل و نحوه اجرای برنامه های روز دانشجو و زمان برگزاری این جشن توسط نظر جمعی تعیین شد و رویکرد این مراسم به سوی گرامیداشت و بزرگداشت این روز در نظر گرفته شد. که مستندات آن در معاونت موجود است.

پی نوشت: بی شک پاسخگو بودن مسوولان در خصوص نیاز های قشر دانشجویی علاوه بر بهبود ساختارها و توسعه فعالیت های دانشجویی می تواند بستر مناسبی برای ارتقا و توسعه دانشگاه فراهم نماید. در این راستا، افزایش دستاوردهای دانشجویی در چند سال اخیر، تعیین مشاور جوان رییس دانشگاه از بین دانشجویان و مشارکت دانشجویان در جلسات شورای فرهنگی دانشگاه، موید گسترش فعالیت های دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی گیلان است. در این راستا، با افزایش سطح انتظارات به نظر می رسد این روند باید شتاب بیشتری به خود بگیرد. امید است، در فضایی که مسوولان دانشگاه برای بهبود شرایط موجود قول مساعد می دهند و صدای دانشجویان به گوش مسوولان می رسد، دانشجویان نیز ضمن استفاده از فرصت های موجود، برای پویایی و شکوفایی خود، کمر همت ببندند.  

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.