دوشنبه ۱۹ آذر ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۲

در دانشگاه علوم پزشکی کردستان

برگزاری همایش پیشگیری از ایدز (پنل تخصصی HIV) به همت کانون سلامت

برگزاری همایش پیشگیری از ایدز(پنل تخصصی HIV) در دانشگاە علوم پزشکی کردستان با همت کانون سلامت.

شامگاه یکشنبه ۱۸ آذرماه در سالن ابن سینای دانشگاه علوم پزشکی کردستان مراسم همایش روز جهانی ایدز با حضور گرم دانشجویان این دانشگاه و چند تن از مسئولان دانشگاه با همت و همکاری کانون سلامت و مرکز مشاوره بیماری های رفتاری دانشگاه برگزار شد.

به گزارش مفدا کردستان در این مراسم ضمن اجرای تلاوت قرآن،سرود ملی،سخنرانی،موسیقی،تجلیل از بیماران ایدز تحت درمان،چند نفر از بیماران مبتلا به ایدز که در مراسم حضور داشتند به پرسش های دانشجویان و مسئولان پاسخ دادند و نکاتی را اعلام نمودند.
یکی از بیماران که نخواست اسمش فاش شود به مبتلا شدن خود به بیماری ایدز اشاره کرد و گفت:شوهرم به سبب اعتیاد و تزریق به بیماری ایدز مبتلا شده بود.متاسفانه بعد از چند مدت بنده هم به این بیماری مبتلا شدم.بعد از جدایی و طلاق گرفتن از همسرم به مرکز مشاوره اعلام کردم و تحت درمان قرار گرفتم که خوشبختانه با مصرف دارو احتمال انتقال ویروس به دیگری اکنون در حد صفر است.همین سبب شد تا با فرد دیگری ازدواج نماییم.
معاون بهداشتی دانشگاە در جمع دانشجویان بە درمان بیماری ایدز اشارە کرد و گفت:امروزە با توجە بە پیشرفت علم و تکنولوژی می توان درمان های لازمی را در این بارە انجام داد.اگر درمان با استانداردهای جهانی پیش برود می توان طول عمر ۶۰ سال را برای بیماران مبتلا به HIV در نظر گرفت.
فرزام بیدار پور  معاون بهداشتنی دانشگاه از افراد جامعه خواست که به کمک این افراد مبتلا به ایدز بپردازند و با حمایت های مالی و عاطفی زندگی جدیدی به آنها و خانوادە هایشان ببخشند.
بیدار پور عنوان کرد:خوشبختانە با کمک سازمان هایی همچون بهزیستی تاکنون درصدی از مبتلایان را تحت پوشش قرار دادیم و درمان های لازمی هم صورت گرفته است.
وی گفت:بحث رفتارهای پرخطر ریشه اجتماعی و فرهنگی دارد و برای مبارزه با این بیماری ها باید روی فرهنگ جامعه بیشتر سرمایه گذاری شود.
بیدار پور افزود:افراد مبتلا نباید از بیماری خود بترسند چرا کە امروزە داروی لازم جهت درمان و کنترل آن وجود دارد.
وی در پایان به استقبال  دانشجویان علوم پزشکی اشاره کرد و گفت:دانشجویان باید نقش پر رنگی در اطلاع رسانی در زمینه پیشگیری از ایدز را ایفا نمایند.
مسئول مرکز مشاورە بیماری های رفتاری سنندج در خصوص بیماری ایدز اشارەای کرد و گفت:افرادی کە بعد از انجام آزمایش به بیماری ایدز مبتلا شدە باشند در صورت اختیار و به صورت داوطلبانه به هنگام مراجعه به مرکز مشاوره به او مشاوره خواهیم داد و تحت مراقبت و حمایت های این مرکز قرار می گیرد.
شیرزاد سیفی مسول مرکز مشاوره بیماری های رفتاری در مورد فعالیت های مرکز مشاوره تاکید کرد و گفت: مرکز مشاورە چندین سال است کە بە فعالیت در زمینەی بیماری های رفتاری می پردازد و از وجود روانشناس،کارشناس مامایی و دیگر دوستان توانمند و فعالی بهرەمند است کە بە زنان و مردانی کە تحت درمان اند مشاورە و نظارت خواهد کرد.
سیفی در ادامە بە دیگر مواردی در این بارە پرداخت و گفت:باید بە بیماران احترام گذاشت و آنها را حمایت کرد.برخی در بی توجهی و نبود شناخت کافی به ایدز مبتلا شدەاند.باید با آنها همدرد باشیم و این احساس را داشته باشیم که دوست نزدیک و فامیل خودمان به چنین بیماری گرفتار شدەاند.
وی می گوید: پیشگیری و شناسایی و درمان را باید همه با هم انجام بدهیم.شناسایی افراد با انجام آزمایش بهترین راەحل مقابلە با بیماری ایدز خواهد بود.و بعد از تشخیص با مصرف مرتب داروهای ضد ویروسی  بار ویروسی تقریبا صفر می شود و احتمال انتقال به دیگران کاهش می باد. فرد می تواند ازدواج کند و  حتی بچه دار شود. در هر صورت با مصرف دارو، طول عمر این افراد با بقیه تفاوتی نخواند داشت .

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.