یکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۳۳

پژوهشگر برتر دانشکده علوم پزشکی مراغه، میهمان ویژه برنامه هفته پژوهش رادیو شهرمراغه

پژوهشگر برتر دانشکده علوم پزشکی مراغه

به گزارش مفدا مراغه، دکتر سعید صفیری، عضو هیات علمی دانشکده علوم پزشکی مراغه و مشاور سرپرست دانشکده در امور پژوهشی، با حضور در رادیو شهر مراغه در خصوص پژوهش سخنرانی کرد.

به گزارش مفدا مراغه، دکتر سعید صفیری، عضو هیات علمی دانشکده علوم پزشکی مراغه و مشاور سرپرست دانشکده در امور پژوهشی، با حضور در رادیو شهر مراغه در خصوص پژوهش سخنرانی کرد.

 دکتر صفیری در این برنامه به تبیین مفهوم پژوهش پرداخت و افزود: پژوهش فعالیتی منظم و مدون است که با هدف گسترش دانش و حقیقت و بررسی ارتباط بین پدیده های مختلف و در صورت امکان بررسی معلولی بین پدیده ها است. وی تصریح کرد: پژوهشگر فردی با بینش، پویا، جستجوگر، انتقاد پذیر ، طالب تجربه و معتقد به تغییر و تحول مستمر است. این عضو هیات علمی دانشکده در ادامه به جایگاه پژوهش در قرآن کریم اشاره کرد و گفت: از بین شش هزار و دویست و سی و شش آیه در بیش از هزار و پانصد آیه به جستجوی علم، معرفت، تعقل، تذکر و تدبر تاکید شده است و این گواهی محکم بر اثبات امر پژوهش است.

  پژوهشگر برتر دانشکده به بیانات مقام معظم رهبری در خصوص اهمیت پژوهش نیز اشاره کرد و گفت: ایشان همیشه در سخنانشان به امر پژوهش تاکید داشته و اهمیت ویژه ای به این مقوله قائل هستند. وی در ادامه به نقل قولی از رهبری پرداخت که میفرمایند: بدون انواع دانش، اقتدار کشور امکان پذیر نیست.دانش اقتدار می آورد.

 مشاور سرپرست دانشکده خاطر نشان کرد: پژوهش می تواند کاربرد های متعددی داشته باشد،  پژوهش در واقع بر دانش جدید می افزاید و همچنین کاربرد های جدیدی بر دانش کهن نیز می تواند به همراه داشته باشد. وی افزود: همچنین این امر مهم می تواند به حل مسئله و تضاد های موجود در جامعه پرداخته و با حل این مسائل منجر به پیشرفت جامعه شود.

 وی همچنین یادآور شد: پژوهش می تواند منبع درآمد باشد که مقام معظم رهبری در این خصوص نیز فرمودند، اگر از شرکت های دانش بنیان به صورت کمی و کیفی حمایت شود، ثروت آفرینی که توسط آنها حاصل می گردد کشور را در رسیدن به شکوفایی اقتصادی کمک میکند.

 دکتر صفیری همچنین در خصوص فرایند انجام پژوهش گفت: یک پژوهشگر، در مرحله اول با ایجاد سوال در ذهن خود به بررسی و مرور متون موجود پرداخته و به شفاف سازی لزوم انجام مطالعه جدید می پردازد و پس از تأیید ضرورت انجام مطالعه جدید اقدام به گرد آوری اطلاعات نموده و در مراحل  بعدی داده های گرد آوری شده مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفته و با استفاده از جداول و نمودار ها به خلاصه سازی آن ها پرداخته می شود. نهایتا پژوهشگر بر اساس یافته های حاصل از مطالعه اقدام به تفسیر و نتیجه گیری می نماید.

 وی در خصوص کیفیت مطالعات و پژوهش ها در شاخص impact factor(ضریب تأثیر) گفت: مجلات در هر رشته علمی بر اساس میزان ضریب تأثیر آنها مورد بررسی قرار میگیرند و هر چقدر شاخص مذکور عدد بزرگتر باشد اهمیت و اعتبار مجله بیشتر می باشد. به طور کلی مجلات با ضریب تأثیر یک و بالاتر مجلاتی با ارزش علمی قابل قبول محسوب می شوند.

 دکتر صفیری در پایان گزارشی از عملکرد پژوهشی دانشکده علوم پزشکی مراغه ارائه داد و گفت: در طول سال های اخیر پژوهش های ارزشمندی در این دانشکده انجام گرفته است و در دو سال اخیر ارتقای کمی و کیفی مقالات را شاهد بوده ایم. به طوری که در این مدت، نزدیک به هشتاد مقاله با ضریب تاثیر بالا در مجلات معتبر جهانی پذیرش یا چاپ شده اند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.