یکشنبه ۲۸ آذر ۱۳۹۵ - ۱۴:۴۷

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی:

کتاب الحاوی فی الطب تاثیرگذارترین اثر تاریخ پزشکی است

جشنواره ابن سینا

رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: کتاب الحاوی فی الطب از بزرگترین، مستندترین و تاثیرگذارترین آثار تاریخ پزشکی است که ۱۱ قرن پیش توسط ذکریای رازی نگاشته شد.

به گزارش مفدا، علی اصغر پیوندی روز یکشنبه در یادمان رازی افزود: دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی به عنوان دانشگاه پیش رو در احیای ذخایر معنوی طب سنتی ایران اسلامی، همزمان با نامگذاری سالهای ۲۰۱۶ و ۲۰۱۷ به نام محمدبن زکریای رازی توسط یونسکو، افتخار برگزاری نخستین یادمان رازی را به پاس خدمات ارزنده این پزشک و فیلسوف به علم پزشکی، یافته است.

وی با بیان اینکه امروز تبیین و ترویج صحیح سرمایه های ارزنده طب سنتی از جهات مختلف مورد نیاز جامعه است، اظهار کرد: طب سنتی گنجینه ای معنوی مبتنی بر تجریبات پیشینیان و سرشار از فرضیات پژوهشی ناب است که مطالعه آنها برای یافتن شیوه های موثر پیشگیری و درمان بیماری های صعب العلاج الهام بخش خواهد بود و حرکت پرشتاب در مسیر گسترش مرزهای دانش بشری و دستیابی به مرجعیت علمی را سبب خواهد شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهیذ بهشتی تصریح کرد: سوءاستفاده از گرایش مردم به طب سنتی و طرح ادعاهای اقرارآمیز، غیرمستند و خلاف واقع، خطر مداخلات غیرمجاز افراد فاقد صلاحیت در روند ارایه خدمات سلامتی به هموطنان و اختلالات زیان بار در روند درمان بیماریها را در پی داشته است.
پیوندی خاطرنشان کرد: متناسب با اسناد فرادستی به ویژه سیاست های کلی سلامت ، ابلاغی از سوی مقام معظم رهبری، دانشگاه شهید بهشتی در ادامه اقدامات پیش روانه مانند پایه گذاری دانشکده و مرکز تحقیقات طب سنتی ،سرمایه گذاری برای گردآوری و نشر ذخایر طب سنتی و برگزاری یادمان رازی با راه اندازی شبکه طب سنتی و زمینه سازی برای مشارکت همه تخصص های پزشکی ،به ساماندهی طب سنتی می پردازد.
یادمان محمد بن زکریای رازی با حضور اساتید بین المللی و رازی شناسان ایرانی و خارجی و کارشناسان حوزه طب سنتی ایرانی اسلامی روز یکشنبه برگزار شد.
به گزارش ایرنا، در این آیین که در کتابخانه ملی برگزار شد، از ترجمه فارسی متن کامل کتاب «الحاوی فی الطب» برای نخستین بار و پس از گذشت ۱۱ قرن از انتشار کتاب رونمایی شد.
کتاب «الحاوی فی الطب» با مقدمه ای از دکتر علی اکبر ولایتی مشاور رهبر معظم انقلاب در امور بین الملل به چاپ رسیده که با حضور وی از این اثر رونمایی شد.
سخنرانی پروفسور رافایل ویت از دانشگاه کلن و پروفسور کارنلا بافیونی از ایتالیا و پروفسور عبدالناصر کعدان از دانشگاه حلب سوریه بخش دیگری از این آیین بود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.