یکشنبه ۲ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۶

کارگاه آموزشی باموضوع« پیشگیری از خودکشی و رفتارهای خود آسیب رسان» برگزار شد

کارگاه آموزشی باموضوع« پیشگیری از خودکشی و رفتارهای خود آسیب رسان»

کارگاه آموزشی با موضوع« پیشگیری از خودکشی و رفتارهای خود آسیب رسان» صبح روز یکشنبه دوم دی ماه با حضور دکتر افسانه صادقی رئیس اداره مشاوره و سلامت وزارت بهداشت در سالن اجتماعات معاونت فرهنگی ودانشجویی این وزارتخانه برگزار شد.

 کارگاه آموزشی با محوریت « پیشگیری از خودکشی و رفتارهای خود آسیب رسان» امروز یکشنبه ۲ دی ماه  با هدف ارتقای سطح دانش و اطلاعات رؤسای ادارات مشاوره دانشگاه‌های علوم پزشکی مناطق سه، چهار و هفت و همچنین ۵ دانشگاه علوم پزشکی ایران، گلستان، مازندران، ارومیه و شهید بهشتی برگزار شد.

این کارگاه آموزشی زیر نظر مدرس دکتر  سید کاظم ملکوتی عضو هیات رئیسه و معاون پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد و دکتر ملکوتی در این کارگاه روزه، در خصوص موضوع پیشگیری از خودکشی و رفتارهای خود آسیب رسان و عوامل بروز این پدیده به ایراد سخن پرداخت و در قالب کارگاه آموزشی‏، نکات مهمی به حاضرین یادآور شد.

در این کارگاه آموزشی‏، روسا و کارشناسان ادارات مشاوره دانشگاه‌های مذکور در قالب یک جلسه پرسش و پاسخ به بیان نظرات، ایده‌ها و مشکلات خود در زمینه برخورد با مراجعین به مراکز مشاوره پرداختند و دکتر سید کاظم ملکوتی به سوالات مطرح شده، پاسخ دادند.

در این کارگاه آموزشی، در خصوص علل و عوامل خطرساز( ریسک فکتورها) و عوامل پیشگیرانه و محافظت کننده از خودکشی و نیز راهکارهای درمانی، آموزش‌های لازم به مخاطبان و حاضرین در نشست ارایه شد.

تحقیقات نشان داده که عواملی چون سن، جنس، سابقه بیماری‌های روانپزشکی(  شامل اضطراب، افسردگی و...)، سابقه رفتارهای خود آسیب رسان توسط فرد و خانواد او، سابقه رفتارهای تکانه‌ای، استرس‌های معنا دار و ...  در ایجاد چنین رفتارهایی موثر است.

همچنین عواملی چون شبکه حمایتی قوی، نظارت خانواده،  باورهای مذهبی، توانایی حل مساله، تجهیز بودن فرد به روش‌های مقابله با استرس‌ها، آموزش مهارتهای زندگی به عنوان عوامل پیشگیرانه و محافظت از خودکشی موثر است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.