سه‌شنبه ۴ دی ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۳

نوشدارو بعد از مرگ سهراب

امید در چشمان پزشک آینده سو سو می زند

محسن سهرابی

دانشجوی رشته پزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی با کوله باری از رزومه سنگین فرهنگی ، ورزشی و علمی از آینده نا ایمن سخن می گوید و معتقد است «ضرب المثل نوشدارو بعد از مرگ سهراب» در ساختار مدیریت کلان دولتی نهادینه شده است.

 دانشجوی رشته پزشکی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی با کوله باری از رزومه سنگین فرهنگی ، ورزشی و علمی از آینده نا ایمن سخن می گوید و معتقد است «ضرب المثل نوشدارو بعد از مرگ سهراب» در ساختار مدیریت کلان دولتی نهادینه شده است.
محسن سهرابی که هم اکنون در رشته پزشکی تحصیل می کند از منزلت جایگاه پزشکی به مثابه سال های دور دفاع می کند و از مسئولان می خواهد که منزلت از دست رفته این قشر مهم از دانشگاه با اعتماد سازی به حرفه پزشکی به جامعه برگردانند.
به اعتقاد این دانشجو طرح پزشک خانواده دولت گذشته بر روی کاغذ طرح زیبا و شکیل با الگو برداری از کشورهای توسعه یافته بود اما در فرایند اجرا ضربه مهلکی بر منزلت و جایگاه پزشکان زده است.
او با اشاره به بی اعتمادی مردم به جامعه پزشکی با توجه اخبار زیر میزی و خطای پزشکی در سال های گذشته و عدم پاسخگویی شفاف وزیر دولت گذشته به رسانه ها گفت: وزیر دولت روحانی با منطق و استراتژی طرح تحول سلامت را پایه ریزی کرد و به بحث زیر میزی پایان داد هرچند که شماری از پزشکان و پرستاران به محتوای این طرح انتقاد دارند اما در کاهش زیرمیزی موثر بود. 
این دانشجو بر ادامه این طرح مهم با تامین اعتبار لازم تاکید کرد و افزود:این طرح به دلیل کمبود اعتبار و اشکالات اجرایی باعث نا امیدی و سلب اعتماد مردم به این ایده مهم و کاربردی میشود.
این دانشجو ارتفاع آستانه تحمل نقد مسئولان را نقد کرد و گفت:  امروزه بحث چشمان شوخان که در سایت گِرا ( گروه رسانه های ایران ) منتشر شد شخص وزیر سریع با اعزام تیم پزشکی و مشاور خود پیگیر روند درمانی چشم شوخان شد که واکنش وزیر با خرسندی خانواده شوخان و جامعه کردستان مواجه شده است امید می رود که این جهان بینی درذهن مسئولان استان ها هم فرهنگ سازی و نهادینه شود.
این دانشجوی جوان و خوش آتیه که مدال برنز پاورلفتنیگ ( وزنه برداری )  را بر گردن افتخارات دارد و همین موفقیت نام او را در سال های ۹۴ و ۹۵ در اردوی تیم ملی کشور ثبت و جاودانه کرده است.
 سهرابی با اشاره به نقش خانواده در ضریب میزان قبولی او در رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کردستان می گوید: «پدر و مادر من بیسواد مطلق بوده و تنها آرزوی والدینم قبولی در رشته پزشکی بود که هم اکنون ۱۱ ترم است که این رویامحقق شده است»
این مفسر برتر قرآن در مسابقات استانی در سال های ۹۱ و ۹۲ قبولی در رشته پزشکی ایستگاه نخست تغییر بنیادی زندگی توصیف می کند و ابراز امیدواری می کند که ادامه تحصیل در مقطع متخصص و فوق تخصص افزون بر امنیت شغلی پایدار به جامعه بیماران خدمات پزشکی ارایه دهد.
 این دانشجوی پژوهشگر که در دومین کنگره بین المللی فیزیولوژی و فارماکالوژی ایران نیز عنوان مقاله برتر را در کارنامه خود دارد هدف گذاری و زمانبندی را عامل موفقیت می داند و معتقد است دانشگاه تنها مکانی برای قبولی و فارغ التحصیلی صرف نیست.
 سهرابی که از جمله دانشجویان برتر رشته پزشکی در دانشگاه علوم پزشکی در سال تحصیلی ۹۷_۹۶ به شمار می رود در روز دانشجو امسال نیز تجلیل شد خواستار تاسیس انجمن اسلامی دانشجویان در دانشگاه علوم پزشکی است تا دیالوگ محوری جایگزین مونولوگ گرایی ذهن دانشجویان پرسشگر شود. 
این جوان بوکانی ادامه تحصیل در مقطع تخصص و فوق تخصص جراحی مغز و اعصاب را از برنامه های آینده خودعنوان کرد و از دلسردی دانشجویان به دلیل فضای بسته سیاسی تحمیلی انتقاد می کند و  سلب حق پرسشگری دانشجویان را به ضرر ذهن پویایی دانشجویان تببین و تشریح کرد.
به گفته او تنها مشکل دانشجو در دانشگاه  تامین خوراک عالی و خوابگاه تمیز نیست بلکه پرسش های روانی/ روحی که از ذهن و جهان دانشجو نشات می گیرد کانون جوشش و تحرک دانشجو محسوب می شود. 
این دانشجوی پزشکی از استاندارد نبودن فضای خوابگاه دانشجویان پزشکی انتقاد دارد و غذای دانشجویان هم مطلوب با سبک تغذیه دانشجویان این رشته که مدام در حال مطالعه و تحقیق هستند نیست.
 این جوان برگزیده استانی، خواستار برچیدن رابطه سنتی شاگردی / استادی در فضای دانشگاه علوم پزشکی کردستان شد و از اینکه دانشجویان با استمرار این نگاه هر روز تحقیر و مضطرب تر می شوند پرده برداشت.
 او که دیپلم افتخار در دهمین المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی در حیطه پزشکی را داراست نسبت به عدم رعایت سهمیه دانشجویی پردیس در رشته های علوم پزشکی نیز لب به شکوه گشود و به صراحت گفت:«ادامه این روند فعلی سهمیه بندی ظلم عینی و تحمیلی بر دانشجویانی است که با خون دل شبانه روز می خوانند و در رشته های مرتبط پزشکی در دانشگاه های کشور قبول می شوند.
به اعتقاد این دانشجوی پژوهشگر و ورزشکار دارای کارنامه وزین علمی و ورزشی اعمال سیاست ها در نوع پذیرش دانشجو و حتی قبولی در امتحانات جامع اصلا عادلانه نیست.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.