چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۰

با نشریات دانشجویی در هفته‌ای که گذشت؛

از نسخه پیچی نشریه "نسخه پیچ" تا دختر پاک سیستانی در "سیستانا"

معرفی نشریات

هر چند که زمستان سردترین فصل سال است لیکن نشریات دانشجویی در این فصل کماکان با شور و حرارت همیشگی خودشان منتشر شده و گرمابخش تنور فعالیت‌های فرهنگی دانشگاه هستند. در این فصل نشریات بسیار متنوعی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور منتشر شده که معرفی همه آنها از حوصله مخاطبان خارج است.

در نوشتار زیر تلاش شده است تعدادی از نشریات دانشجویی منتشر شده در هفته‌های دوم و سوم دی‌ماه معرفی شوند.

نشریه سبو شماره دهم /گاهنامه فرهنگی ادبی دانشگاه علوم پزشکی ایران

نشریه فرهنگی و ادبی " سبو" به مدیر مسؤولی محمدرضا آقاجانی‌زاده و سردبیری نیما آژ به صورت گاهنامه در دانشگاه علوم پزشکی ایران منتشر می‌شود. این نشریه بیشتر حال و هوای یک نشریه ادبی با رویکرد فرهنگی دارد که  در آن ساختاری برای خبر یا اطلاع رسانی روزمره به چشم نمی‌خورد.

شماره دهم این گاهنامه در فصل پائیز منتشر شده و طرح جلد نشریه نیز نشان می‌دهد که در این شماره موضوعات با فصل پائیز نوشته شده است. به نظر می‌رسد مسؤولان این نشریه باید وقت بیشتری را مصروف طراحی شکلی و گرافیک آن کنند تا محتوای وزین در کنار فرم شکیل قوام نشریه را دو چندان کند.

در مطلع نشریه، گزارشی توصیفی، خواننده را با خود به حال و هوای برگزاری بازارچه خیریه می‌برد و نویسنده به خوبی گزارش ادبی از برگزاری یک بازارچه خیریه را بدون اینکه بخواهد در قالب خبر اطلاع رسانی کند کار کرده است. نکته قابل توجه در این نشریه کدهای QR است که مخاطب با اسکن آن می‌تواند ادامه مطلب و گزارش را از این طریق مطالعه کند.

برای مطالعه این نشریه اینجا کلیک کنید.

http://www.mefda.ir/d/2018/12/01/4/267995.jpg

نشریه"نسخه پیچ" شماره نهم/ گاهنامه علمی آموزشی انجمن ابن سینا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه 

این نشریه به مدیر مسؤولی اکرم یارمحمدی و سردبیری زهرا صفری به صورت گاهنامه با زمینه انتشار علمی و آموزشی منتشر می‌شود. نام نشریه تناسب بسیار خوبی با محتوا دارد. نشریه فضای خشک آکادمیک یک نشریه علمی را ندارد و تلاش کرده است که در یک فضای گرافیکی جذاب، روان و خوانش برانگیز، محتوای خود را بهتر عرضه کند.

این نشریه با اینکه به موضوعات علمی و آموزشی می‌پردازد اما از رویکرد طنز نیز خالی نیست به طوری که در بسیاری از مطالب آن مطلع موضوع با رویکرد طنز نگاشته شده و در ادامه نثر نویسنده حالت جدی‌تری به خود گرفته است.

در محتوای نشریه پیوستگی خاصی دیده می‌شود که این موضوع از نکات مثبت نشریه است به طوری که  از ابتدا تا انتهای نشریه یک سناریوی به هم پیوسته را دارد که مخاطب ترغیب می‌شود پس از شروع مطالعه تا انتهای نشریه را دنبال کند.

صفحه اول نشریه چهره خندان دکتر پور متعبد رئیس دانشکده دندانپزشکی کرمانشاه است که حکایت از مصاحبه این نشریه با این استاد دانشگاه را دارد.  یکی از جذاب‌ترین بخش‌های این نشریه معرفی اپلیکیشن‌های ضروری برای پزشکان و دانشجویان رشته پزشکی است که اولین قسمت آن در این شماره منتشر شده است.

این نشریه را در اینجا بخوانید.

http://www.mefda.ir/d/2018/12/01/4/268084.jpg

نشریه "کیوتن" سال دوم انتشار شماره چهارم/ فصلنامه علمی فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان

این نشریه به مدیر مسؤولی محمد توسلی و سردبیری هانیه حسین هاشمی به صورت فصلی منتشر می‌شود که در دومین سال انتشار خود شماره چهارم آن در فصل پائیز منتشر شده است.

این نشریه با زمینه انتشار علمی، فرهنگی در دانشکده تغذیه و علوم غذایی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان چاپ و منتشر می‌شود.

"کیوتن" بیشتر رویکرد علمی و تغذیه‌ای دارد و از گرافیک منسجم بهره برده است. رنگ‌آمیزی خوب صفحات، کنار هم نشست ستون‌های مطالب و نوشتار سبک از لحاظ بصری از جمله خصوصیات این نشریه علمی است.

به جرات می‌توان گفت نشریه ظاهر یک مجله حرفه‌ای و تخصصی دارد و توانسته مطالب خوبی را ارائه دهد که جذابیت داشته باشد. در این شماره مطالب خواندنی و جالبی از چاقی، قند خون و تغذیه سالم را می‌توانید بخوانید.

به نظر می‌رسد غنای مطالب و گرافیک حرفه‌ای این نشریه فضایی را ایجاد کرده است که امکان گرفتن تبلیغات در نشریه فراهم است و مدیر مسؤول این نشریه می‌تواند با اتکا به مزیت‌های پیش‌گفت به سمت درآمدزایی از مسیر جذب تبلیغات برود.

برای خواندن این نشریه اینجا کلیک کنید.

http://www.mefda.ir/d/2018/12/03/4/269426.jpg

نشریه " سیستانا " شماره اول/ گاهنامه کانون جهادی شهید محسن باقری

نشریه " سیستانا" به مدیر مسؤولی فاطمه میری کمک و سردبیری مهدی اکبری اولین دوره انتشار خود را تجربه می‌کند . این نشریه وابسته به گروه جهادی شهید محسن باقری دانشگاه علوم پزشکی زاهدان است که به صورت گاهنامه منتشر خواهد شد و زمینه انتشار فرهنگی، اجتماعی و مذهبی دارد.

در شماره اول آن نشریه بیشتر تلاش  شده است که رویکرد اصلی نشریه پرداختن به موضوعات مربوط به فعالیت‌های جهادی باشد و در عین حال مطالب مذهبی زینت بخش صفحات نشریه باشد.

گرافیک نشریه تلاش دارد تا جذابیت بصری ایجاد کند اما نیاز به یک همخوانی رنگ‌آمیزی با متن در آن به چشم می‌خورد.

از حق نگذریم تصویر جلد نشریه که اشاره به نام نشریه دارد در نگاه اول تاثیر خوبی بر مخاطب  داشته و او را ترغیب به تورق نشریه می‌کند.

برای خواندن این نشریه اینجا کلیک کنید.

http://www.mefda.ir/d/2018/12/04/4/270338.jpg

نشریه "آلبوم" شماره دوم /مجله تخصصی عکاسی دانشگاه علوم پزشکی قم

مجله تخصصی "آلبوم" به صاحب امتیازی محمدرضا اصفهانیان و مدیرمسؤولی و سردبیری شیما رحیمی به صورت فصلنامه در دانشگاه علوم پزشکی قم منتشر می‌شود.

همینطوری که از نام این نشریه مشخص است، تنها در حوزه هنر عکاسی به تولید محتوا می‌پردازد. آن چیزی که در نگاه اول خواننده را سردرگم می‌کند، نداشتن لوگو در این نشریه است. به نظر می‌رسد اگر مسؤولان نشریه تلاش کنند در شماره بعدی لوگوی مناسب و متناسب با موضع نشریه طراحی کنند، نشریه مسیر رو به رشد را سریع‌تر طی خواهد کرد.

نشریه ظاهری متناسب با یک مجله تخصصی دارد و در شماره دوم تلاش دارد موارد آموزشی حوزه عکاسی را نیز در مطالب خود داشته باشد.

طراحی و گرافیک این نشریه نیاز به توجه و تغییراتی دارد که البته حتما دانشجویان آشنا به هنر عکاسی در شماره بعدی به این موضوع توجه بیشتری خواهند کرد.

برای خواندن این نشریه اینجا کلیک کنید.

http://www.mefda.ir/d/2018/12/13/4/276529.jpg

نشریه "پرسونا" شماره اول آذرماه ۹۷/گاهنامه علمی دانشجویی دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی  

گاهنامه علمی، روانشناسی "پرسونا" به صاحب امتیازی انجمن علمی روانشناسی پرسونا و مدیر مسؤولی و سردبیری نوشین دخت مبارک آبادی در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی منتشر می‌شود.

طرح جلد نشریه جذاب و گیرا است و تلاش داشته است که هم با موضوع نشریه و هم با نام آن همخوانی داشته باشد. این نشریه به صورت گاهنامه منتشر می‌شود گرچه پیش از چاپ شماره اول آن یک پیش شماره نیز منتشر شده است.

داخل نشریه از سادگی خاصی برخوردار است و به نظر می‌رسد صفحه‌آرای آن در شماره بعدی باید وقت بیشتری را برای طراحی لی‌اوت نشریه صرف کند.

در عین حال که زمینه انتشار این نشریه حوزه روانشناسی است اما مطالب بر روی موضوع روانشناسی متمرکز نیست و در بخشی از این نشریه مطالبی با عنوان "رسانه‌ها" و " معرفی فیلم" می‌توانید مطالعه کنید.

برای دریافت و خواندن این نشریه اینجا کلیک کنید.

http://www.mefda.ir/d/2018/12/14/4/276733.jpg

نشریه دانشجویی "مدلاین" شماره سوم سال دوم/ گاهنامه علمی دانشگاه علوم پزشکی اردبیل 

گانامه تخصصی علمی "مدلاین" در سال دوم انتشار خود به سر می‌برد. این نشریه به صاحب امتیازی آیلار آتش بهار، مدیر مسؤولی هانیه شاه‌محمدی و سردبیری شیوا مصری در دانشگاه علوم پزشکی اردبیل منتشر می‌شود.

علی‌رغم این‌که این نشریه دومین سال انتشار خود را طی‌ می‌کند، تنها سه شماره از نشریه منتشر شده است که نشان می‌دهد نشریه مداومت نداشته است. مسؤولان نشریه از لحاظ محتوایی بهتر از صفحه‌آرایی آن عمل کرده اند و تلاش شده است بتواند مطالب مفید و به روز را منتشر کنند.

آشنایی با بیماری آمیوترفیک لاترال اسکلروز، افسردگی و چندین مطلب علمی دیگر از جمله مطالب منتشر شده در شماره سوم  گاهنامه "مدلاین" است.

برای دریافت و خواندن این نشریه اینجا کلیک کنید.

http://www.mefda.ir/d/2018/12/16/4/277484.jpg

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.