شنبه ۱۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۱۵

به همت اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه؛

همایش بزرگ "در مسیر زندگی" در دانشکده علوم پزشکی نیشابور برگزار شد

نیشابور

همایش بزرگ در مسیر زندگی با حضور مهمانان ویژه از انجمن NA و با هدف پیشگیری از سوء مصرف مواد، در دانشکده بهداشت و پیراپزشکی نیشابور برگزار شد.

به گزارش مفدا نیشابور، اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویی دانشکده علوم پزشکی نیشابور در مورخ یکشنبه ۹ دی ماه سال جاری همایش بزرگ در مسیر زندگی را با هدف پیشگیری از سو مصرف مواد با دعوت از ۴ نفر از اعضای انجمن معتادین گمنام برای در میان گذاشتن تجارب واقعی شان در این زمینه  برگزار کرد که با استقبال بیش از ۱۵۰ نفری دانشجویان همراه و بسیار چشمگیر بود.

در ابتدا مسئول روابط عمومی انجمن NA ضمن ارایه توضیحاتی راجع به این انجمن، گفت: انجمن معتادان گمنام، نهادی است مردمی و خود جوش که در سال ۱۹۵۳ میلادی توسط افرادی که خود زمانی در چنگال اعتیاد گرفتار بودند، بنیانگذاری شد. این انجمن به هیچ سازمانی وابسته نیست.

وی افزود: انجمن معتادان گمنام هیچ گونه مرکز ترک اعتیاد و سم زدایی نداشته و ندارد بلکه تلاش می کند یک حلقه حمایتی دائمی از معتادان در حال بهبودی به وجود آورد. روش اصلی درمان در این انجمن بر مبنای ارزش درمانی کمک یک معتاد به معتاد دیگر است. در این جلسات اعضا گرد هم می آیند و تجربه و نیرو و امید خود را با یکدیگر به اشتراک می گذارند. جلسات بصورت گروهی با هدف ایجاد محیطی امن و مناسب برای انتقال پیام بهبودی اعضا به یکدیگر برگزار می شود. هسته اصلی برنامه انجمن معتادان گمنام « دوازده قدم» است، این قدم ها مجموعه ای از رهنمودهایی است که به پاکی می انجامد. برنامه دوازده قدم، معتادان را با اصول روحانی مانند ایمان، فروتنی، روشن بینی و صداقت آشنا می کند تا در زندگی روزانه خود از آن استفاده کنند.

مسئول روابط عمومی انجمن NA در رابطه با اعضای انجمن گفت: برای هر شخصی که تمایل به قطع مصرف مواد مخدر را دارد عضویت در انجمن معتادان گمنام  امکان پذیر است. هر معتادی بدون در نظر گرفتن نوع ماده مخدر مصرفی، نژاد، وضع مالی، سن، مذهب و جنسیت می تواند به انجمن معتادان گمنام بپیوندد. نه فقط گرفتاران مواد مخدر بلکه هر کسی که فکر می کند با مواد مخدر مشکل دارد .

وی در آخر افزود: هدف ما در انجمن معتادان گمنام این است که دسترسی به جلسات بهبودی راحت تر از دسترسی به مواد باشد.

در ادامه هر یک از میهمانان در فضایی گرم و راحت به بیان تجارب شخصی خودشان پرداختند و حس خوب شان را از ملحق شدن به این انجمن و یافتن مسیر درست زندگی با دانشجویان در میان گذاشتند. بعضی از صحبت ها به زبان خودشان به شرح زیر بود:

-یکی از دلایل روی آوردن من به مواد این بود که خودم، زندگیم و محیط اطرافم را آن طوری که بود دوست نداشتم و واقعیت های زندگیم رو نمی پذیرفتم و دوست داشتم کس دیگری باشم و با مصرف مواد در حالت وهم و خیال ناشی از آن فکر می کردم دنیام عوض شده در حالی که کاملا موقتی بود.

-فکر نمی کردم با کشیدن سیگار معتاد شوم، ولی شد و کل زندگیم نابود شد و دوباره از صفر ساختمش.

-میخواستم با مواد به آرامش برسم، در لحظه اول آرامش داد اما به مرور در گیرش شدم و زندگیم نابود شد. اما با پیوستن به انجمنNA  دریچه ی جدیدی در زندگیم باز شد و درست زندگی کردن را خیلی بهتر از قبل آموختم.

گفتنی است، این همایش با تشویق های زیاد دانشجویان و اعلام رضایت آنها و تأکیدشان بر آموزنده بودن همایش پایان یافت.

کلام آخر: "با پیوستن به انجمن NA هر معتادی می تواند قطع مصرف کرده، میل به مصرف مواد مخدر را از دست بدهد و روش جدیدی را برای زندگی در پیش گیرد."

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.