شنبه ۸ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۰

سهم دانشگاه‌های کشور از بودجه ۹۸ مشخص شد

بودجه

میزان بودجه دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی در بودجه سال ۹۸ مشخص شد.

به گزارش مفدا، چهارم دی ماه لایحه بودجه سال ۹۸ از سوی رئیس جمهور تحویل مجلس شد؛ طبق صحبت‌های رحمانی فضلی وزیر کشور در دهمین جلسه ستاد اطلاع رسانی و تبلیغات اقتصادی کشور، در بودجه پیشنهادی به ارتقا پژوهش در مراکز علمی و دانشگاهی کشور و توسعه فعالیت‌های پژوهشی کاربردی پارک‌های علم و فن‌آوری تاکید شده است.

در این لایحه برآورد بودجه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی کشور بیان شده و در مجموع به دانشگاه‌های کشور بدون احتساب دانشگاه‌های علوم پزشکی، مبلغ ۱۵۳,۷۱۰,۶۶۱ میلیون ریال تعلق گرفته است.

در این لایحه مبلغ ۳,۰۳۹,۶۰۰ میلیون ریال برای معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، ۴۹۹,۹۹۲ میلیون ریال برای بنیاد ملی نخبگان، ۲۰۸,۰۰۰ میلیون ریال برای صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور، ۱۶,۶۶۱,۳۷۰ میلیون ریال برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، ۳,۳۵۹,۹۷۹ میلیون ریال برای جهاد دانشگاهی، ۸,۹۱۰,۷۹۷ میلیون ریال برای سازمان امور دانشجویان و مبلغ ۶,۶۹۶,۶۶۱ میلیون ریال برای صندوق رفاه دانشجویان در نظر گرفته شده است.

لایحه بودجه ۹۸ بیشترین بودجه دانشگاهی را به ترتیب برای دانشگاه تهران با مبلغ ۱۱,۰۴۶,۷۷۹ میلیون ریال، دانشگاه فنی و حرفه‌ای با مبلغ ۹,۴۷۵,۸۶۶ میلیون ریال و دانشگاه فرهنگیان با مبلغ ۶,۱۹۳,۶۷۱ میلیون ریال در نظر گرفته است.

در بین دانشگاه‌های استان‌، دانشگاه فردوسی مشهد با بودجه ۴,۰۸۴,۶۳۹ میلیون ریال، دانشگاه اصفهان با بودجه ۲,۷۵۳,۳۱۲ میلیون ریال، دانشگاه ارومیه با بودجه ۲,۲۸۷,۰۷۲ میلیون ریال، بیشترین بودجه‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.

در بین دانشگاه‌های هنر، دانشگاه هنر تهران ۶۸۸,۸۶۷ میلیون ریال بودجه دریافت می‌کند، هنر اصفهان با بودجه ۴۹۹,۴۶۳ میلیون ریال، هنر تبریز با بودجه ۴۵۱,۶۷۴ میلیون ریال و هنر شیراز با بودجه ۶۰,۷۰۴ میلیون ریال، بیشترین بودجه‌ را به خود اختصاص داده‌اند.

بر اساس این لایحه در بین دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران به ترتیب دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی تهران با ۳۸,۴۰۱,۰۵۸ میلیون ریال، دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی ایران با ۲۵,۶۸۲,۴۲۸ میلیون ریال و دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شهید بهشتی ۲۴,۸۸۲,۶۸۸ میلیون ریال بیشترین مبالغ بودجه را دریافت می‌کنند؛ در بین دانشگاه‌های استان‌، دانشگاه علوم پزشکی استان فارس با ۳۰,۸۷۹,۷۹۰ میلیون ریال بودجه، بیشترین بودجه دانشگاه‌های علم پزشکی استان‌ها را به خود اختصاص داده است و پس از آن دانشگاه علوم پزشکی خراسان رضوی با ۲۸,۶۹۷,۴۲۷ میلیون ریال و دانشگاه‌های علوم پزشکی آذربایجان شرقی با ۲۴,۴۵۴,۰۵۶ میلیون ریال جزو بیشترین بودجه‌ها هستند.

دربین دانشگاه‌های علوم پزشکی تهران، دانشگاه علوم پزشکی ارتش جمهوری اسلامی با مبلغ ۱۳۱,۰۰۰ میلیون ریال، در بین دانشگاه‌های دولتی دانشگاه امام صادق (ع) با ۸۰,۰۰۰ میلیون ریال کم خرج‌ترین آنها هستند.

در بین دانشگاه‌های صنعتی تهران به ترتیب دانشگاه صنعتی شریف با مبلغ ۳,۸۷۱,۱۲۲ میلیون ریال، دانشگاه صنعتی امیرکبیر با ۳,۲۵۲,۵۸۲ میلیون ریال و دانشگاه علم و صنعت ایران با ۲,۸۸۶,۵۹۷ میلیون ریال و در بین دانشگاه‌های سایر استان ها، دانشگاه صنعتی اصفهان با بودجه ۲,۵۲۳,۹۶۸ میلیون ریال بیشترین بودجه و پس از آن دانشگاه صنعتی شاهرود با بودجه ۱,۳۶۷,۹۲۴ میلیون ریال و دانشگاه صنعتی شیراز با بودجه ۵۷,۷۱۱ میلیون ریال به خود اختصاص داده است.

بر اساس این لایحه بیشترین بودجه پژوهشی و با مبلغ ۱,۴۷۳,۸۱۰ میلیون ریال برای پژوهشگاه علوم و فنون هسته‌ای و پس از آن پژوهشگاه دانش‌های بنیادی با مبلغ ۱,۳۴۲,۰۰۰ میلیون ریال و پژوهشگاه فضایی ایران ۱,۲۵۲,۰۰۰ میلیون ریال در نظر گرفته شده است.

لایحه بودجه ۹۸، مبلغ ۲۷۴,۰۰۰ میلیون ریال را به پارک علم و فناوری دانشگاه تهران و پس از آن پارک علم و فناوری گیلان با مبلغ ۱۹۷,۰۰۰ میلیون ریال و خراسان رضوی با مبلغ ۱۸۷,۰۰۰ میلیون ریال اختصاص داده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.