دوشنبه ۱۰ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۷

مفسر قرآن در ادامه سلسله جلسات هفتگی انس با قرآن از قوم ثمود گفت

بیرجند/محفل انس با قرآن

محفل هفتگی انس با قرآن کریم در مسجد شهدای گمنام دانشگاه برگزار شد و بعد از تلاوت قرآن و تفسیر آن نیز مراسم ادای احترام به مقام شامخ شهدای گمنام دانشگاه صورت گرفت.

به گزارش مفدا بیرجند، استاد و پژوهشگر قرآن در این نشست به نفسیر آیاتی از سوره نمل پرداخت و گفت: قوم ثمود و پیامبر این قوم حضرت صالح بود که در منطقه ای بین مدینه و شام بنام دومه الجندل سکونت داشته و این منطقه در حال حاضر مدائن صالح نامیده می‌شود و در نزدیک شهر تیما عربستان واقع شده است.
دکتر بهنام با اظهار اینکه همانطور که در قران آمدده است هنر این قوم حجاری و سنگ تراشی بوده است اضافه کرد: در کتیبه های پادشاهان آشوری قرن ۸ میلادی از قوم ثمود به عنوان قوم لجوج و وحشی یاد شده است.

وی با اظهار اینکه خداوند حضرت صالح را برای هدایت این جماعت فرستاد خاطرنشان کرد: رسالت و هدف این پیامبر الهی همانند سایر انبیا این بود که خدا را پرستش کنید و در مقابل خدا ارام باشید.

حافظ کل قرآن و نهج البلاغه با بیان اینکه قوم ثمود به دو فرقه تقسیم شدند که عده ای حضرت صالح را پذیرفتند و عده ای دیگر در مقابل او ایستادند گفت: حضرت صالح از سر دلسوزی ، محبت و مدارا قوم خود را نصیحت کرد که از شتاب به بدی، مصیبت و بلاها بپرهیزید و با بیان اینکه باشد که مورد رحمت خداند واقع شوید دعوت به استغفار و توبه نمود.

دکتر بهنام با اشاره به پاسخ این قوم که گفتند ما آمدن تو و همراهانت را به فال بد زدیم و این مشکلات اقتصادی و قطحی از زمانی که شما آمده ای رقم خورده است گفت: حضرت صالح نیز پاسخ داد که فال بد شما نزد خداوند است یعنی اعمال زشت شما موجب شده که این سرنوشت را پیدا کنید، مسیرتان را تغییر بدهید تا ببینید که ایا زندگی شما بهتر خواهد شد و بدانید شما گروهی هستید که مورد ازمایش و امتحان قرارگرفته اید.

وی با تاکید بر اینکه ۹ گروه، رئیس و طایفه بودند که کارشان فساد بود و مردم ازاینها یاد گرفته که فاسد باشند و خوی شاهانه در آن ها نفوذ کرده بود گفت: اگر حاکم صالح باشد مردم هم یاد میگیرند صالح بوده و اگر حاکمی دزد بود، مردم هم دزد میشوند.

استاد و پژوهشگر قرآن با اظهار اینکه قرآن قصه نیست و تمام مطالب آن دارای نکات عبرت آموز است افزود: حاکمان فاسد و ستمگر در هر آبادی این دو کار را انجام می دهند ، یکی اینکه ان جا را به فساد می کشانند چون خودشان فاسد هستند و دوم اینکه عزیزان ان سرزمین را ذلیل می کنند .

دکتر بهنام با بیان اینکه گاهی انسان ممکن است بر اساس ندانم کاری، غیرعمدی و سهل انگاری فسادی انجام دهد و بعد پشیمان شده و خود را اصلاح کند گفت: قوم صالح، عمدا فساد می کردند وبه دنبال اصلاح هم نبودند و از آنجایی که حضرت صالح را مزاحم خویش می دانستند، این نه نفرهم قسم شدندونقشه کشیدند تا حضرت صالح را شبانه به قتل برسانند و پس‌ ‌از ‌آن‌ بگویند ‌که‌ ‌ما خبر نداریم و محل‌ قتل‌ و هلاکت‌ ‌او ‌را ندیدم.

وی در این خصوص به لیله المبیت و اینکه چهل نفر از سران قریش تصمیم گرفتند حضرت محمد(ص) را به قتل برسانند اشاره کرد و گفت: شبی که حضرت علی(ع) در بستر پیامبر خوابید، تا پیامبر(صلی الله علیه وآله وسلم)بتواند از حلقه محاصره دشمن، که اطراف خانه اش تشکیل داده بودند، عبور کرده و به مدینه هجرت نموده در تاریخ اسلام لیله المبیت می گویند و حضرت علی در این شب اوّلین سجده شکر را در اسلام را بجا آورد.

استاد بهنام با اشاره به سخن پیامبر که فرمودند مملکت و حکومت باکفر سرپا می ماند اما باظلم هرگز سرپا نمی شود واین نشانه ای است برای کسانی که اهل علم واندیشه و فهم هستند گفت: کسانی که به خدا ایمان داشته باشند، تقوای الهی را در زندگی مراعات می کنند.
 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.