سه‌شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۰۷:۵۹

معاون وزیر بهداشت:

مسئولیت پذیری در کشورما هم یک فرصت است و هم یک تهدید

n;jv

معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: مسئولیت پذیری در کشورما در واقع یک فرصت و تهدید محسوب می شود، به این معنا که مسئولیت پذیری برای خدمت فرصت مغتنمی است و اگر به خوبی عمل نشود در واقع تهدید محسوب می شود و این فرصت و تهدید در حوزه سلامت نمود بیشتری دارد به طوری که قصور و سهل انگاری در این حوزه عواقب بیشتری به همراه دارد و با توجه به توسعه فضای مجازی و ارتباطات، مسائل بیشتر مورد توجه قرار می شود.

به گزارش مفدا محمدرضا فراهانی در آیین تکریم و معارفه رییس دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی با تاکید بر اینکه در حوزه بهداشت و درمان پول‌پاشی صورت نگرفته بلکه آنچه اختصاص یافته حق مردم بوده است، افزود: در طول ٤٠ سال اخیر رشد کیفی مناسبی در حوزه سلامت کشور حاصل شده و در این سال ها تقریبا به مرز علم دست یافته‌ایم.

وی با اشاره به توسعه کمی و کیفی حوزه سلامت در دولت تدبیر و امید بیان کرد: در سال ها و دولت های قبل مردم دسترسی عادلانه به خدمات حوزه بهداشت و درمان نداشتند و با وجود آنکه عدالت شعار انقلاب اسلامی است هنوز به صورت کامل محقق نشده است و طبق آمارها سالانه حدود ٣ درصد از مردم به دلیل هزینه های درمان فقیر می شوند که البته این فقر دائمی و همیشگی نیست.

فراهانی تصریح کرد: قبل از دولت تدبیر و امید دسترسی عادلانه و سرعت دسترسی مناسب به خدمات مهیا نبود، اما اجرای طرح تحول نظام سلامت دسترسی عادلانه خدمات را دنبال کرد و برای همه نقاط کشور فرصت بهره برداری را فراهم کرد، همچنین تا قبل از اجرای این طرح، پرداختی از جیب مردم بین ٥٠ تا ٦٠ درصد بود که اجرای طرح یاد شده این پرداختی را به ٥٠ درصد کاهش داد.

وی گفت: حوزه بهداشت و سلامت در دولت تدبیر و امید به سه حوزه اولویت دار تبدیل شد در حالی که در دولت های قبل جز اولویت های آخر قرار داشت، اما با این همه، چالش هایی هنوز در این راستا وجود دارد.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اشاره به تنگناهای مالی در حوزه سلامت، گفت: همکاران دانشگاه های علوم پزشکی در کشور با معوقات ١٠ ماهه تا یک ساله کارانه های خود مواجه هستند، اخیرا صحبت هایی مبنی بر تزریق بیش از حد منابع مالی به حوزه بهداشت و درمان می شود درحالی که این چنین نیست.

وی اضافه کرد: در سیاست های کلان تعیین شده است که میزان تخصیص منابع در حوزه سلامت باید متناسب با تخصیص های کشورهای منطقه باشد که در حال حاضر ٨ درصد تولید ناخالص ملی به این حوزه اختصاص می یابد و در کشور ما نیز تخصیص ها در حدود ٨ درصد است که نسبت به سال های گذشته ٢ درصد افزایش یافته است در حالی که این میزان تخصیص در امریکا به ١٤ درصد می رسد.

 فراهانی با بیان اینکه با توسعه نظام ارجاع و پزشک خانواده می توان بیش از گذشته مدیریت منابع را محقق کرد، بیان کرد: مسئولیت پذیری در کشورما در واقع یک فرصت و تهدید محسوب می شود، به این معنا که مسئولیت پذیری برای خدمت فرصت مغتنمی است و اگر به خوبی عمل نشود در واقع تهدید محسوب می شود و این فرصت و تهدید در حوزه سلامت نمود بیشتری دارد به طوری که قصور و سهل انگاری در این حوزه عواقب بیشتری به همراه دارد و با توجه به توسعه فضای مجازی و ارتباطات، مسائل بیشتر مورد توجه قرار می شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.