سه‌شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۱:۲۷

کارگاه آموزشی با موضوع «مواد مخدر» در وزارت بهداشت برگزار شد

روز دوم کارگاه آموزشی« پیشگیری از مصرف مواد در جمعیت دانشجویی»

کارگاه آموزشی با موضوع «مواد مخدر» امروز سه‌شنبه ۱۱ دی‌ماه، با حضور دکتر افسانه صادقی رئیس اداره مشاوره و سلامت روان وزارت بهداشت و جمعی از رؤسا وکارشناسان ادارات مشاوره مناطق یک، دو و ۱۰ دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در سالن اجتماعات معاونت فرهنگی و دانشجویی این وزارتخانه برگزار شد.

به گزارش مفدا، این کارگاه آموزشی با محوریت و موضوع مواد مخدر زیر نظر دکتر علی فرهودیان پژوهشگر، عضو هیات علمی و درمانگر اعتیاد در سالن اجتماعات معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و در حضور  رئیس اداره مشاوره و سلامت روان وزارت بهداشت برگزار شد.

دکتر فرهودیان در این کارگاه آموزشی در خصوص انواع مواد مخدر، چالش‌ها،  ارایه راهکارهای لازم جهت پیشگیری از مصرف مواد مخدر در  جمیعت نوجوانان و جوانان صحبت کرد.

در حاشیه برگزاری این کارگاه‌ آموزشی ، عصر امروز دکتر محمد نوری دبیر ادارات مشاوره مناطق ۱۰، به ارایه گزارش عملکرد از فعالیت‌های ادارات مشاوره دانشگاه‌های تحت پوشش خود پرداخت و در عین حال چالش‌ها و مشکلات منطقه را مورد بررسی قرار داد و راهکارهای لازم برای رفع مشکلات از سوی ستاد وزارتخانه و همچنین از طریق تبادل افکار و تجربه، ارایه شد.

نوری، آماری از تعداد برگزاری کارگاه‌ها و نشست‌ها در منطقه ده ارایه کرد و گفت: در سال ۹۷، تعداد ۱۰۲ کارگاه آموزشی با موضوع‌های مختلف در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، ۳۵ کارگاه در دانشگاه علوم پزشکی ایران، ۳۷ کارگاه و نشست در دانشگاه علوم بهزیستی، ۶ کارگاه و نشست در دانشگاه بقیه‌الله و در مجموع امسال ۱۸۰ کارگاه برگزار شده است.

وی به پایش سلامت روان دانشجویان ورودی جدید در سال ۹۷ اشاره کرد و اظهار داشت: یک‌هزار و ۱۱۷ دانشجو امسال در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی مورد پایش سلامت قرار گرفتند. ضمن اینکه تعداد یک‌هزار و ۱۸۳ دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی ایران و ۳۲۵ دانشجو در دانشگاه علوم بهزیستی مورد پایش سلامت روان قرار گرفتند.

نوری به شایع‌ترین اختلالات ثبت شده در دانشگاه‌های تحت پوشش منطقه ده اشاره کرد وگفت: افسردگی، اضطراب، افت تحصیلی، مشکلات بین فردی، مشاوره ازدواج از جمله مسائلی است که در دانشگاه‌ها شیوع دارد و باید نسبت به رفع این مشکلات تلاش مضاعفی کرد.

وی بر لزوم افزایش حقوق روانشناسان و پرسنل اداری تاکید کرد و گفت: داشتن امنیت شغلی روانشناسان و کارشناسان ادارات مشاوره امری ضروری است. عدم تخصیص امکانات رفاهی، خدماتی و درمانی به کارکنان مرکز مشاوره دانشجویی، نداشتن کارت پرسنلی در راستای ایجاد هویت درون سازمانی و برون سازمانی، لزوم ارایه تسهیلات خدمات درمانی و رفاهی از جمله مسائلی است که باید در راستای رفع این مشکلات اقدام شود.

نوری به عدم فضای مناسب و ثابت در برخی خوابگاه‌ها جهت مشاوره اشاره کرد و گفت: چند منظوره بودن اتاق‌های مشاوره، مشخص نبودن هویت اتاق مشاوره، مداخله مستقیم برخی پرسنل خوابگاه‌ها در فرایند درمان، عدم تجهیزات مناسب وکافی در اکثر اتاق‌های مشاوره از جمله دیگر مشکلاتی است که نیاز است نسبت به رفع آن تلاش کرد.

همچنین روزگذشته، کارگاه آموزشی تحت عنوان « پیشگیری از مصرف مواد در محیط‌های دانشجویی» با حضور دکتر افسانه صادقی رئیس اداره مشاوره و سلامت روان وزارت بهداشت و همچنین کارشناسان و رؤسای ادارات مشاوره و سلامت مناطق یک، دو و ۱۰ دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و همچنین شماری از دانشگاه‌های علوم پزشکی از جمله کاشان، جیرفت، بم، ایرانشهر، گناباد و جهرم در وزارت بهداشت برگزار شد.

این کارگاه که در نوبت صبح امروز در بلوک C وزارت بهداشت برگزار  شد ، زیر نظر استاد دکتر هومان نارنجی‌ها، عضو هیات علمی دانشگاه و درمانگر اعتیاد با هدف ارتقای آگاهی بیشتر کارشناسان و رؤسای ادارات مشاوره دانشگاه‌های علوم پزشکی در خصوص پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در میان دانشجویان برپا شد.

این برنامه آموزشی در راستای طرح تقسیم ملی کار شورای اجتماعی وزارت بهداشت جهت پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در محیط‌های دانشجویی اجرا شد و در این کارگاه دکتر هومان نارنجی‌ها در خصوص مفاهیم پایه، علل گرایش به مصرف مواد، عوامل محافظت کننده و خطر و همچنین پروتکل درمان مصرف مواد، به ایراد سخن پرداخت و در قالب این کارگاه آموزشی، نکات آموزنده‌ای به حاضرین ارایه شد.

ادامه دارد...

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.