سه‌شنبه ۱۱ دی ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۹

اعلام مقررات فنی مسابقات فریزبی چهارمین المپیاد ورزش‌های همگانی وزارت بهداشت

روز اول مسابقات فریزبی سومین المپیاد همگانی دانشگاههای علوم پزشکی به روایت تصویر _ 3 لغایت 7 اسفند ماه 1396

در فاصله کمتر از دو ماه مانده به برگزاری چهارمین دوره المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان پسر و دختر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، مقررات و قوانین فنی مربوط به مسابقات رشته فریزبی اعلام شد.

 به گزارش مفدا، مرحله نهایی چهارمین المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان دختر و پسر وزارت بهداشت اسفند ماه در خزرآباد ساری برگزار می‌شود و در فاصله کمتر از دو ماه مانده به برگزاری این رویداد ورزشی، مقررات و قوانین فنی مربوط به مسابقات رشته فریزبی اعلام شد.

برای نخستین بار، امسال در دو بازه زمانی مجزا، در اسفندماه، دو المپیاد ورزش‌های همگانی دانشجویان دختر و پسر دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در مجتمع فرهنگی، آموزشی و رفاهی خزرآباد ساری برگزار خواهد شد.

۸ رشته ورزشی دارت، فوتبال رومیزی، فریزبی، داژبال، طناب زنی، آمادگی جسمانی، طناب کشی و روبیک رشته‌هایی هستند که دانشجویان در  چهارمین دوره المپیاد ورزش‌های همگانی دانشگاه‌های علوم پزشکی در آن به رقابت خواهند پرداخت. در این المپیاد رقابت در رشته‌های  دارت، فریزبی، آمادگی جسمانی و روبیک به صورت انفرادی و در رشته‌های فوتبال روی میزی، داژبال و طناب کشی به صورت تیمی برگزار خواهد شد و تنها رشته‌ای که به صورت انفرادی و تیمی برگزار خواهد شد رشته طناب زنی است.

قوانین و مقررات رشته فریزبی چهارمین المپیاد ورزش‌های همگانی به شرح زیر است:

فریزبی

۱)تعداد نفرات شرکت کننده شامل۲ نفر ورزشکار از هر دانشگاه است.

۲)شرکت کنندگان موظفند نیم ساعت قبل از شروع زمان بازی در سالن حضور داشته باشند.

۳)کلیه موارد پیش بینی نشده را کمیته فنی مسابقات تصمیم گیری و حل و فصل خواهد کرد.

۴) قرعه کشی نفرات در جلسه هماهنگی شب قبل ازمسابقه با حضور مربی یا سرپرست تیم‌ها انجام می‌شود .

کمیته فنی مسابقات بر اساس مقررات فدراسیون جهانی دیسک پرنده(WFDF)  شرایط و محدودیت های مسابقات دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی کشور رقابت های دیسک پرنده را به شرح ذیل تدوین کرده است :

مقررات عمومی :

لباس بازیکنان تیم آقایان در زمین بازی بایستی شامل پیراهن ورزشی (نیمه آستین یا آستین بلند) و شورت ورزشی (تا بالای زانو) یا شلوار ورزشی، جوراب ورزشی (ساق کوتاه یا بلند) و کفش ورزشی باشد. کفش ورزشی بایستی فاقد استوک فلزی باشد.

لباس بازیکنان تیم بانوان بایستی شامل پیراهن ورزشی بلند تا زانو با آستین بلند و شلوار ورزشی، جوراب ورزشی و کفش ورزشی با پوشش مقنعه و دارای حجاب کامل اسلامی باشد. کفش ورزشی بایستی فاقد استوک فلزی باشد.

استفاده از هر گونه اشیای زینتی مثل ساعت، انگشتر و گردن‌بند که احتمال آسیب داشته باشد، ممنوع بوده و در صورت نیاز به استفاده از عینک، بازیکن مربوطه باید کتباً قبل از مسابقه مسئولیت استفاده از آن را به عهده بگیرد.

بسته به تعداد نهایی تیمهای شرکت کننده و محدودیت مدت زمان برگزاری مسابقات، کمیته برگزاری مسابقه در مورد چگونگی برگزاری مسابقات تصمیم‌گیری خواهد نمود.

مسابقات با دیسک سبک آلتیمیت دارای وزن حدود ۱۶۰ تا ۱۸۰ گرمی و قطر بین ۲۵ تا ۲۷ سانتی‌متر بازی می‌شود.

بازیکنان ملزم به امضاء و رعایت تعهد نامه شرکت در فعالیتهای ورزش فریزبی (تدوین شده از طرف فدراسیون جهانی دیسک پرنده) هستند.

در صورت هرگونه اعتراض به نتیجه یک مسابقه، تا دو ساعت پس از پایان مسابقه، باید موضوع اعتراض به صورت کتبی و با پرداخت ۱۰۰ هزار تومان به مسئول برگزاری مسابقات تحویل داده شود. جوابیه در سریعترین زمان ممکن پس از بررسی و مشورت با کمیته‌های فنی و انضباطی، اعلام خواهد شد.

همراه داشتن کارت بیمه ورزشی و کارت شناسایی برای تمامی ورزشکاران و اعضای تیم ها الزامی است.

در تمام مراحل بازی ها رعایت موارد فنی و انضباطی از سوی تیم ها الزامی می باشد و در صورت مشاهده هرگونه تخلف یا رفتار نادرست، موارد توسط کمیته فنی و انضباطی بررسی و در صورت لزوم به مراجع بالاتر ارجاع خواهد شد.

انتخاب تیم منتخب یا بازیکنان تیم منتخب دانشجویان دانشگاه های علوم پزشکی برای شرکت در مسابقات جهانی دانشجویان بر اساس ضوابط، توسط کمیته فنی مسابقات انجام خواهد گرفت.

با تصمیم کمیته فنی در این دوره از مسابقات، رقابت سبک میدانی ها در ۳ آیتم دقت، مسافت و MTA (بیشترین زمان پرتاب) انجام خواهد شد. هر تیم حداکثر متشکل از ۲ بازیکن و یک سرپرست می‌باشد هر تیم در هر آیتم می تواند حداکثر ۲ نفر بازیکن داشته باشد و هر بازیکن مجاز به شرکت در ۲ آیتم از۳ آیتم فوق خواهد بود.

 به نفرات اول تا سوم هر آیتم حکم، مدال وجایزه اهدا خواهد گردید. رتبه نفرات اول تا آخردر هر آیتم برای محاسبه رتبه تیمی مشخص شده و با روش استاندارد امتیاز همه ورزشکاران محاسبه می شود.

درصورت نامساعد شدن شرایط جوی با نظر کمیته فنی آیتم دقت در داخل سالن برگزار می شود و دو آیتم دیگر برگزار نخواهد شد و به جای آن آیتم TRC (پرتاب –دویدن-دریافت) داخل سالن برگزار خواهد شد. این آیتم شبیه MTA می باشد فقط به جای زمان، مسافتی که پرتاب کننده دیسک را پرتاب می‌کند و مجددا با یک دست دریافت می‌کند، اندازه‌گیری می‌شود.

خلاصه قوانین و مقررات سبک میدانی‌ها

آیتم دقت (Accuracy)

در این رقابت شرکت کننده باید ۲۸ پرتاب از ۷ نقطه که در فواصل و زوایای مختلف نسبت به یک دروازه قرار دارند به درون آن دروازه انجام دهد (ازهر نقطه ۴ پرتاب) هرچه تعداد پرتابهای درون دروازه بیشتر باشد امتیاز پرتابگر بیشتر خواهد بود.

مشخصات دروازه: ۵/۱ متر در ۵/۱ متر و ۱ متر ارتفاع از سطح زمین

فواصل و زوایای نقاط پرتاب از نمای بالا نسبت به دروازه در شکل زیر نشان داده شده است :

مدت زمان مجاز برای هر ورزشکار برای انجام ۲۸ پرتاب، ۵ دقیقه می باشد درصورت محدودیت فضا و زمان تعداد ایستگاه ها و زمان مجاز پرتاب ها کاهش خواهد یافت.

در صورت تساوی دوبازیکن از  ۳بازیکن برتر، فقط برای تعیین رتبه اول تا سوم پرتابها وفقط برای ۳ایستگاه نزدیکتر تکرار خواهد شد ولی برای محاسبه امتیاز تیمی همان پرتابهای دور اول(مساوی شده)مورد محاسبه قرار خواهد گرفت.

طولانی ترین زمان پرواز(Maximum Time Aloft)(MTA)

برای انجام این آزمون داوران نیاز به کورنومتر دارند. پرتاب کننده در وسط میدان و در هر جهت دلخواه می‌تواند پرتاب خود را انجام دهد و باید پرتاب خود را با توجه به جهت و سرعت وزش باد به نحوی انجام دهد که دیسک بیشترین زمان ممکن را در هوا پرواز کند و پرتاب کننده حتما" باید دیسک را قبل از برخورد با زمین با یک دست (دو دست مجاز نیست) مهار کرده و کاملا" در اختیار گیرد. زمان ثبت شده از لحظه جدا شدن دیسک از دست پرتاب کننده تا لحظه تماس مجدد دیسک با او اندازه گیری می شود. ۳ داور زمان را اندازه گیری می کنند و میانگین ۳ زمان به عنوان رکورد ثبت می شود. اگر یکی از داوران موفق به اندازه گیری زمان نشد، میانگین دو زمان اندازه گیری شده توسط دو داور دیگر محاسبه می شود و اگر فقط یکی از داوران موفق به اندازه گیری زمان شود، تکرار پرتاب ضروری است. در این آزمون چون هدف فقط اندازه گیری مدت زمان پرواز دیسک می باشد، محدوده خاصی برای پرتاب کننده در میدان وجود ندارد و پرتاب کننده می تواند در هر جهت دلخواه و در هر موقعیت مکانی پرتاب خود را انجام دهد. پرتاب کننده با اعلام داور ۱۵ ثانیه فرصت دارد پرتاب خود را انجام دهد و اگر پرتاب را انجام ندهد امتیاز صفر برای آن پرتاب ثبت می شود. پرتاب کننده مجاز است حداکثر ۳ پرتاب انجام دهد که بهترین زمان به عنوان رکورد ایشان ثبت می شود ودر رده‌بندی بین پرتاب کنندگان در نظر گرفته شده و به این ترتیب نفرات برتر بر اساس بهترین رکوردها مشخص می شوند و اگر دو نفر رکورد مساوی داشتند هر کدام مجددا" ۳ پرتاب انجام می دهند تا نفر برتر مشخص شود.

نحوه محاسبه امتیاز ورزشکاران هرتیم جهت تعیین رتبه تیمی همانند آیتم دقت خواهد بود.

مسافت (Distance)

در این تکنیک قدرت پرتاب پرتاب کننده سنجیده می شود. یعنی بیشترین مسافتی که او قادر است دیسک را در مسیر تعیین شده پرتاب کند اندازه گیری می شود.

همانطور که در شکل مشاهده می کنید یک محور در میدان مشخص می شود که معمولا باید این محور (خط) عمود بر جهت وزش باد باشد و یک خط شروع در ابتدای محور مشخص شده است. پرتاب کننده باید پرتاب خود را در پشت خط شروع و در امتداد محور انجام دهد. در لحظه پرتاب بدن پرتاب کننده نباید خط شروع و بعد از آن را لمس نماید در غیر اینصورت خطا صورت گرفته و امتیاز پرتاب صفر در نظر گرفته می شود. پس از مشخص شدن اولین نقطه تماس دیسک با زمین دو اندازه گیری توسط داور انجام میشود :

۱فاصله نقطه شروع تا نقطه روبروی محل فرود دیسک بر رویمحور

۲فاصله نقطه فرود دیسک از محور

و در نهایت مسافت پرتاب با کم کردن ۲ از ۱ برای پرتاب کننده ثبت می شود. هر پرتاب کننده ۳ پرتاب انجام می‌دهد و بهترین پرتاب او به عنوان رکورد ایشان ثبت نهایی می شود و درپایان نفرات برتر بر اساس بهترین رکوردها مشخص می شوند. اگر دو نفر رکورد مساوی داشتند هر کدام مجددا" ۳ پرتاب انجام میدهند تا نفر برتر مشخص شود.

نحوه محاسبه امتیاز ورزشکاران هرتیم جهت تعیین رتبه تیمی همانند آیتم دقت خواهد بود.

پرتاب دویدن و گرفتن (Throw Run and Catch) (TRC)

 در این آزمون پرتاب کننده  ضمن اینکه سعی به پرتاب دیسک به مسافت دورتر دارد باید با توجه به زاویه پرتاب به نحوی پرتاب را انجام دهد که بتواند با دویدن سریع پس از پرتاب بتواند دیسک را قبل از برخورد با زمین با یک دست کاملا" مهار کند در این آزمون جهت پرتاب بدلخواه پرتاب کننده است منتهی باید در لحظه پرتاب در دایره ای به شعاع ۲ متر که در وسط زمین مشخص شده قرار داشته باشد و به محض جدا شدن دیسک از دست اجازه خارج شدن از دایره و دویدن برای گرفتن مجدد دیسک را خواهد داشت درغیر اینصورت خطا صورت گرفته و امتیاز پرتاب صفر در نظر گرفته می شود داور فاصله بین نقطه دریافت مجدد(موقعیت دیسک در نظر گرفته می شود نه خود فرد و یا محل تماس او با زمین) و محیط دایره پرتاب را اندازه گیری و ثبت می نماید پرتاب کننده با اعلام داور ۱۵ ثانیه فرصت دارد پرتاب خود را انجام دهد و اگر پرتاب را انجام ندهد امتیاز صفر برای آن پرتاب ثبت می شود هر پرتاب کننده حداکثر  ۳پرتاب انجام می دهد و بهترین  رکورد او ثبت می شود و اگر دو نفر رکورد مساوی داشتند هر کدام مجددا" ۱ پرتاب انجام می دهند تا نفر برتر مشخص شود.

نحوه محاسبه امتیاز ورزشکاران هرتیم جهت تعیین رتبه تیمی همانند آیتم دقت خواهد بود.

در پایان مسابقات نفرات اول تا سوم هر آیتم مشخص خواهند شد وبر اساس جمع امتیازات نفرات هر تیم،تیمهای اول تا سوم مشخص خواهند شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.