چهارشنبه ۱۲ دی ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۵

کارگاه جلوگیری از خودتخریبی ویژه دانشجویان در دانشگاه علوم پزشکی فسا برگزار شد

کارگاه اداره مشاوره فسا

روان شناسان بر این باورند که رفتارهای خودتخریبی می تواند به عنوان مکانیسم مقابله ای برای رویارویی با استرس، فشار، خواسته های اجتماعی و دیگر بحران های عاطفی باشد. همچنین رفتارهای مخرب پناه گاهی امن و فضایی است آشنا برای فرار از احساس های منفی ناشی از عدم اعتماد به نفس و یا احساس بی ارزشی، زمانی که فرد در موقعیت های اجتماعی خود را ناتوان می بیند. خود کشی یکی از رفتارهای خود تخریبی به شمار می رود.

به گزارش مفدا فسا، کارگاه جلوگیری از خود تخریبی ویژه ی دانشجویان به همتاداره مشاوره و سلامت روان دانشجویان در دانشگاه علوم پزشکی فسا برگزار شد.

در این کارگاه خانم بهاره اسماعیل زاده کارشناس اداره مشاوره مدرس کارگاه، ضمن اشاره به اهمیت برگزاری این کارگاه بیان داشت:  خود تخریبی اقدامی مهلک یا غیر مهلک عمـدی اسـت، کـه فرد با علم به خطرناک بودن آن به انجامش مبادرت می ورزد و نتایج زیان بخش را نصیب خود نموده و حتی مستقیم و یـا غیرمستقیم خانواده، اطرافیان و حتی در معنای وسـیع کلمـه جامعه را از نتایج مخرب آن متضررمی کند.

وی ادامه داد: عوامل زیادی میتواند یک فرد را مستعد رفتارهای خود تخریبی کنند. از جمله مهمترین آنها اعتیاد، خجـالتی بـودن، ناتوانی از رد کردن درخواست دیگران و فشار دوستان، حـس بزرگ شدن، کاهش افسردگی، افزایش تمایلات عاطفی، دست کم گرفتن خطر و مـاجراجویی و...
 

اسماعیل زاده خاطر نشان کرد: روان شناسان بر این باورند که رفتارهای خودتخریبی می تواند به عنوان مکانیسم مقابله ای برای رویارویی با استرس، فشار، خواسته های اجتماعی و دیگر بحران های عاطفی باشد. همچنین رفتارهای مخرب پناه گاهی امن و فضایی است آشنا برای فرار از احساس های منفی ناشی از عدم اعتماد به نفس و یا احساس بی ارزشی، زمانی که فرد در موقعیت های اجتماعی خود را ناتوان می بیند. خود کشی یکی از رفتارهای خود تخریبی به شمار می رود.

وی تاکید کرد: کشتن خود عملی عمدی است که باعث مرگ فرد شود. خودکشی اغلب به علت یأس صورت می‌گیرد که علت آن اغلب به اختلال روانی نظیر افسردگی، اختلال دوقطبی، اسکیزوفرنی، شکست عشقی، اعتیاد به الکل، یا سوء مصرف دارو نسبت داده می‌شود. اغلب، عوامل استرس‌زا مانند مشکلات مالی یا مشکلات ارتباط بین فردی در این میان نقش دارند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.