یکشنبه ۱۶ دی ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۳

مراسم تقدیر از برگزیدگان جشنواره رازی ۲۴ دی ماه برگزار می‌شود؛

جشنواره رازی از آغاز تا کنون/ ۲۹ برگزیده در بیس۲۳ سال پیش در اردیبهشت ماه سال ۷۴

مراسم تقدیر از برگزیدگان جشنواره رازی ۲۴ دی ماه برگزار می‌شود؛

جشنواره فرهنگی، تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی به هدف معرفی استادان نمونه دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور در تالار علامه امینی دانشگاه تهران به افتخار محمد زکریای رازی طبیب، شیمی‌دان، داروساز و فیلسوف بزرگ ایرانی کلید خورد.ت و چهارمین دوره تقدیر خواهند شد

به گزارش مفدا، امسال نیز بیست و چهارمین دوره جشنواره در حال برگزاری است و مراسم تقدیر از برگزیدگان در ۲۴ دی ماه در وزارت بهداشت برگزار می‌شود.

طبق اعلام دبیرخانه جشنواره برگزیدگان این دوره شامل ۱۸ نفر شخصیت حقیقی و ۱۱ شخصیت حقوقی است که جزئیات آن به شرح زیر اعلام می‌شود:

برگزیدگان حقیقی این دوره از جشنواره شامل ۷ نفر محقق، ۳ نفر جوان و یک شرکت دانش بنیان است.

برگزیدگان حقوقی نیز شامل یک سازمان غیردولتی حامی پژوهش به نام شرت فارس ایزوتوپ و سه دانشگاه علوم پزشکی است. این دانشگاه‌ها به ترتیب عبارتند از دانشگاه علوم پزشکی تهران رتبه یک از دانشگاه‌های تیپ ۱، دانشگاه علوم پزشکی بقیه الله رتبه یک در دانشگاه‌های تیپ ۲ و دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد رتبه یک در دانشگاه‌های تیپ ۳ را به دست آوردند.

هچنین سه دانشگاه علوم پزشکی نیز در حوزه فناوری سلامت برتر شدند: رتبه اول دانشگاه علوم پزشکی تهران، رتبه دوم دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و رتبه سوم دانشگاه علوم پزشکی مشهد.

۶ مرکز تحقیقاتی نیز در میان برگزیدگان بخش حقوقی هستند: مرکز تحقیقات غدد و متابولیسم، مرکز تحقیقات علوم کاربردی دارویی، مرکز تحقیقات بیماریهای غیرواگیر، مرکز تحقیقات بیوتکنولوژی، مرکز تحقیقات تغذیه در بیماریهای غدد و مرکز تحقیقات آنالیز دارویی.

سه کمیته تحقیقات دانشجویی نیز از برگزیدگان این دوره از جشنواره معرفی شده‌اند: کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی رتبه اول از دانشگاه‌های تیپ ۱، کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه رتبه اول از دانشگاه‌های تیپ ۲ و دانشگاه‌ علوم پزشکی کردستان رتبه اول از دانشگاه‌های تیپ ۳.

همچنین مجله سالمند از دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی به عنوان مجله فارسی زبان و مجله Journal of Arthropod-Borne Diseases از دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان مجله انگلیسی زبان نیز در میان برگزیدگان هستند.

تاریخچه جشنواره

در نخستین سال جشنواره ۱۲ نفر از این استادان معرفی شدند و در کنار جشنواره، نمایشگاهی از دستاوردهای تحقیقاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی و مراکز تحقیقاتی وابسته به وزارت بهداشت نیز برگزار شد.

در دومین دوره این جشنواره که یک سال بعد با حضور حسن حبیبی معاون اول رئیس جمهور وقت برگزار شد، تغییراتی در جشنواره ایجاد شد و علاوه بر مقالات، طرح‌های تحقیقاتی و اساتید نمونه، دو کتاب نیز به عنوان برگزیده انتخاب شدند.

سومین سال برگزاری جشنواره با تغییر بزرگ دیگری همراه بود، در آن دوره، انتخاب استادان نمونه از دستور کار جشنواره حذف شد.

چهارمین دوره جشنواره با عنوان "جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی رازی" در آذرماه سال ۷۷ در مرکز همایش‌های رازی دانشگاه علوم پزشکی ایران و با حضور سید محمد خاتمی رئیس جمهور وقت برگزار شد. این دوره از جشنواره که با استقبال خوبی روبرو شده بود با حضور  ۲۰۳ نفر  شرکت کننده از رشته‌های علوم بالینی، علوم پایه، تغذیه و بهداشت، علوم دارویی، دندانپزشکی و تجهیزات پزشکی برگزار شد و ۱۵ نفر به عنوان برگزیده آن سال انتخاب شدند.

کیفیت آثار ارسال شده به جشنواره که جای خود را در بین محققان علوم پزشکی باز کرده بود، در آن سال قابل توجه بود و هیات داوران در آن دوره بهترین طرح‌ها را متعلق به علوم پایه دانستند. در این دوره بخش‌های محقق برجسته و جوان به جشنواره افزوده شد.

در ششمین دوره جشنواره برای نخستین بار دو مورد از ابداعات و اختراعات به عنوان برگزیده و یک مرکز تحقیقاتی به عنوان مرکز تحقیقاتی نمونه اعلام شدند.

هفتمین دوره جشنواره از سوی مرکز ملی تحقیقات علوم پزشکی کشور برگزار شد؛ انتخاب سه مرکز تحقیقاتی و دو نشریه علوم پزشکی نمونه از دیگر ویژگی‌های این دوره از جشنواره بود.

در هشتمین جشنواره ۱۴ طرح تحقیقاتی و مقاله برتر، یک شرکت تجهیزات پزشکی، سه پایان‌نامه دانشجویی ، سه مرکز تحقیقاتی و یک نشریه علوم به عنوان برگزیده انتخاب شدند.

 نهمین دوره جشنواره  در سالن اجلاس کنفرانس اسلامی با معرفی، ۲۴ محقق، پنج محقق جوان، سه پایان‌نامه در مقطع کارشناسی ارشد، دو پایان‌نامه در مقطع دکترای عمومی، سه پایان‌نامه در مقطع Ph.D، تخصصی و فوق تخصصی، یک نشریه علوم ‌پزشکی نمونه و سه مرکز تحقیقاتی برتر به پایان رسید.

در دهمین دوره جشنواره، انتخاب دانشگاه‌های علوم پزشکی و کمیته تحقیقات دانشجویی نیز به بخش‌های دیگر اضافه شد. ضمنا بخش انتخاب سازمان غیردولتی/ شرکت/ مؤسسه/ سازمان خیریه حامی پژوهش‌های علوم پزشکی کشور نیز برای اولین بار به جشنواره اضافه شد.

در یازدهمین دوره بخش محققین ایرانی مقیم خارج از کشور نیز اضافه شد. برگزیده افتخاری شانزدهمین جشنواره شهید دکتر مجید شهریاری بود.

دوره برگزاری

تعداد شرکت‌کنندگان

تعداد برگزیدگان

چهارمین دوره

۲۰۳

۱۵

پنجمین دوره

۲۳۳

۱۷

ششمین دوره

۶۷۹

۲۲

هفتمین دوره

۵۳۶

۲۲

هشتمین دوره

۴۹۹ مقاله

۲۳۹ شرکت‌کننده

۲۲

نهمین دوره

۳۴۴

۴۱

دهمین دوره

۵۲۵

۴۸

یازدهمین دوره

۶۰۸

۶۲

دوازدهمین دوره

۷۸۰

۶۲

سیزدهمین دوره

۳۳۷

۵۶

چهاردهمین دوره

۳۸۳

۵۵

پانزدهمین دوره

۴۱۲

۵۹

شانزدهمین دوره

۶۶۰

۶۵

هفدهمین دوره

۸۲۵

۶۳

هجدهمین دوره

۸۴۵

۵۴

نوزدهمین دوره

۶۳۴

۴۴

بیستمین دوره

۶۷۶

۵۰

بیست و یکمین دوره

۲۲۹

۲۹

ببیست و دومین دوره

۲۴۲

۲۹

بیست و سومین دوره

۲۴۶

۲۶

چرا نام جشنواره را رازی نهاده‌اند؟

محمدبن زکریای بن یحیی رازی مدتی به زرگری مشغول شد و سپس به کیمیاگری روی آورد. در جریان کار با مواد شیمیایی چشمش آسیب دید. می‌گویند پزشکی که رازی جهت درمان به او مراجعه کرده بود پانصد دینار طلب کرد و رازی به ناچار آن را تهیه و پرداخت کرد و با خود گفت کیمیای واقعی علم طب است نه آنچه تو بدان مشغولی. رازی از آن زمان گرایش به آموختن علم طب پیدا کرد ودر سنین بالا علم طب را آموخت. وی پایه‌گذار شیوه آموزشی است که امروزه در بیمارستان‌های آموزشی جهان رعایت می‌شود.

رازی اولین پزشکی بود که تشخیص تفکیکی بین آبله و سرخک را بیان کرد و پیشگام در ارایه نظریه ایمنی اکتسابی است. وی همچنین اولین پزشکی است که تشریح جسد انسان، استخوان‌ها، عضلات، مغز و بعضی از شعب اعصاب را در سر و گردن مشاهده کرده و توضیح داده است.

به پاس تلاش‌ها و تاثیرگذاری رازی در امر داروسازی و پزشکی روز پنجم شهریورماه (۲۷ اوت) روز بزرگداشت زکریای رازی و روز داروسازی نام‌گذاری شده و جشنواره تحقیقاتی علوم پزشکی نیز به نام وی نامگذاری شده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.