چهارشنبه ۱۹ دی ۱۳۹۷ - ۱۳:۵۰

آیا انجام ام.آر.آی (MRI) عارضه دارد؟

ام آر آی

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی یک روش غیرتهاجمی و مانند آهن رباست . ام آر آی از میدان مغناطیسی و امواج رادیویی استفاده می کند و تصاویری دقیق از اندام ها و بافت ها و سیستم اسکلتی در بدن ارائه می دهد. MRI تصاویری ۳ بعدی را از بافتها و عروق خونی ایجاد می کند.

به گزارش مفدا، تصویربرداری رزونانس مغناطیسی یک روش غیرتهاجمی و مانند آهن رباست. ام آر آی از میدان مغناطیسی و امواج رادیویی استفاده می‌کند و تصاویری دقیق از اندام‌ها و بافت ها و سیستم اسکلتی در بدن ارائه می‌دهد. MRI تصاویری ۳ بعدی را از بافتها و عروق خونی ایجاد می کند.

کاربرد ام آر آی در بدن

تصویربرداری رزونانس مغناطیسی یا ام آر آی در ناحیه مغز و نخاع می تواند به تشخیص ضایعات عروقی و تومور مغز و نخاع، اختلالات چشم و گوش داخلی، ام اس، آسیب های نخاعی، بررسی عوارض ناشی از ضربه کمک کند.

MRI در ناحیه قلب و عروق خونی می تواند اندازه و عملکرد قلب، ضخامت و حرکت دیواره قلب و میزان آسیب ناشی از حمله قلبی یا بیماری قلبی را نشان دهد. همچنین ام ار ای قلب مشکلات ساختاری در آئورت و التهاب یا انسداد در عروق خونی را نیز تشخیص می دهد

MRI در بررسی تومور ها و ناهنجاری‌های کبد، طحال، لوزالمعده، رحم، تخمدان، غده پروستات و بیضه‌ها نیز کاربردیست.

ام آر آی استخوان‌ها و مفاصل می تواند اختلالات مفصل، اختلالات دیسک در ستون فقرات، عفونت و تومورهای استخوان را نشان دهد.

آیا ام ار ای برای بررسی بررسی سینه هم بکار می رود؟

ام آر آی علاوه بر ماموگرافی برای بررسی سینه‌ها بخصوص در زنان جوانی که سینه‌های متراکم دارند استفاده می شود.

آیا خانم‌های باردار می‌توانند ام ار ای انجام دهند؟

خانم‌های باردار لازم است مرکز مراجعه خود را از باردار بودن خود آگاه نمایند. اگرچه انجام ام.آر.آی در سه ماهه اول بارداری اغلب توصیه نمی‌شود اما بهتر است بدانید که این روش نسبت به روش‌هایی مانند رادیولوژی ارجح بوده باید به پیشنهاد پزشگتان در صورت لزوم انجام دهید.

بر طبق گزارشات تاکنون عارضه خاصی از ام آر آی ذکر نشده است. اما همانطور که می دانید با توجه به اینکه ام ار ای مانند آهن رباست لازم است پزشک در افرادی که وسیله فلزی مانند پلاتین و یا دریچه قلب مصنوعی در بدنشان دارند در جریان قرار گیرد.

برچسب‌ها

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.