سه‌شنبه ۲۵ دی ۱۳۹۷ - ۱۰:۲۷

یکی از پرستاران جوان بیمارستان بوعلی زاهدان:

عجین بودن نام پرستار با حضرت زینب باعث بالارفتن انگیزه پرستاران می‌شود

زاهدان

به مناسبت روز پرستار، دبیر کانون جهادی شهید محسن باقری دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفتگویی با یکی از پرستاران دلسوز بیمارستان بوعلی زاهدان انجام داده است.

به گزارش مفدا زاهدان، به مناسبت روز ولادت حضرت زینب(س) و روز پرستار، فاطمه میری دبیرکانون جهادی شهید محسن باقری دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به سراغ یکی از پرستاران جوان زاهدانی رفت و با وی گفت‌وگویی داشت.مشروح این گفتگو به شرح زیر است:

مفدا زاهدان: خودتان را معرفی کنید؟

صدیقه کیخاهستم، پرستار بخش اورژانس بیمارستان بوعلی که مدت چهارسال است مشغول به کار هستم.

مفدا زاهدان: چه شد که پرستار شدید؟

به خاطر عشق به خدمت به مردم؛ من از دوران کودکی به این شغل علاقه‌مند بودم و به همین خاطر مسیر زندگی‌ام را در این شغل قراردادم.

مفدا زاهدان: پرستاری را از مشاغل سخت می‌دانند به نظر شما مهم‌ترین سختی‌های این شغل چیست؟

پرستاری یکی از مشاغل پراسترس و پر مشکل است که سختی‌های زیادی همراه دارد. دیدن درد و رنج بیماران و همراهان آن‌ها بسیار دردآور است، به‌خصوص برای من که در بخش ویژه‌کار می‌کنم. بیدار بودن در شیفت‌های شب، روزهای تعطیل سرکار بودن آمادگی همیشگی برای شرایط بحرانی، برخورد نزدیک با تمامی قشرهای جامعه در سخت‌ترین شرایط زندگی آن‌ها و آرامش دادن به آن‌هاو دوری ازخانواده  را می‌توان از دیگر سختی‌های پرستاری عنوان کرد.

مفدا زاهدان: مهم‌ترین لذتی که این شغل دارد چیست؟

مهم‌ترین لذت این شغل نجات دادن جان یک انسان و دیدن خوشحالی خانواده و لبخند رضایت آن‌ها است، و دعا کردن بیمار در حق پرستار نیز بسیار لذت‌بخش و دل‌نشین است.

مفدا زاهدان:  سخت ترین لحظه کاری یک پرستار چه لحظاتی می‌تواند باشد؟

ساعت هاتلاش بی وقفه برای نجات جان بیمار و نرسیدن به نتیجه مطلوب...دیدن کودکان و بیماران صعب العلاج که امیدی به بهبود ندارند.

مفدا زاهدان: اگر بخواهید پرستاری را در یک جمله تعریف کنید چه می‌گویید؟

پرستاری هنری توام باعشق و ایثار و وجدان بیدار

مفدا زاهدان: مهم‌ترین انتظاری که از مسئولین به‌عنوان یک پرستار دارید، چیست؟

 انتظاری که از مسئولین دارم توجه بیشتر به قشر پرستاری، کاهش فاصله و تبعیض بین اقشار درمانی، تأمین بیشتر نیروی انسانی جهت کاهش اضافه‌کار اجباری و پرداخت معوقات پرستاران است.

 مفدا زاهدان: پرستاران در ایران با نام عقیله بنی‌هاشم حضرت زینب(س) گره‌خورده‌اند، این موضوع چه حسی به شما می‌دهد؟

حضرت زینب(س) اسوه صبر و مقاومت و پرستار انقلاب حسینی بودند، عجین بودن نام پرستار با حضرت زینب باعث بالا رفتن صبر و انگیزه پرستاران می‌شود. پرستاران در مواقع سخت به این بانوی بزرگوار متوسل می‌شوند.

مفدا زاهدان: مهم‌ترین ویژگی‌های یک پرستار خوب به نظر شما چیست؟

پرستار خوب باید دارای علم به‌روز پرستاری، مهارت بالینی بالا، وجدان کاری، صبر و تحمل زیاد، دلسوزی و عشق به هم نوع داشته باشد. با توجه به سخت بودن شغل پرستاری هرکدام از این ویژگی‌ها در جایگاه خود بسیار مهم هستند.

مفدا زاهدان:  شما در شیفت‌های مختلف در کنار بیماران حضور دارید و این بسیار خسته‌کننده است، تابه‌حال این موضوع باعث عصبانیت شما شده است؟

این موضوع باعث عصبانیت من نمی‌شود؛ اما گاهی اوقات انتظارات و توقعات بیش‌ازحد همراهان که خارج از توان یک پرستار است باعث کاهش انگیزه و ناامیدی در من می‌‎شود که با یادآوری بهبودی بیمار و احساس مسئولیت در برابر نجات جان بیماران، دوباره انگیزه تلاش را در من زنده می‌شود.

مفدا زاهدان: از حقوقتان راضی هستید؟

با توجه به حجم کار و سختی این شغل، حقوق و مزایای آن مناسب نیست و هرچند حتی باوجود عدم پرداخت ماه‌ها معوقات پرستاران، آن‌ها باجان و دل‌مشغول خدمت‌رسانی هستند.

مفدا زاهدان: سخن آخر؟

 در آخر از شما و کانون جهادی که در این روز به یاد قشر پرستار بودید تشکر می‌کنم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.