یکشنبه ۱۴ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۴

رسیدگی فوری در ایست قلبی مهم ترین عامل در برگشت پذیری بیمار است/سرفه باعث بهبود جریان خون رگ‌های قلب و گاه منجر به ختم برخی از نامنظمی‌های قلب می‌شود

ماساژ بیمار قلبی

دانشیار گروه قلب دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: رسیدگی فوری در موارد ایست قلبی مهم ترین عامل در برگشت پذیری افراد و کاهش آسیب جدی مغزی خواهد بود.

به گزارش مفدا، دکتر محسن موهبتی با بیان اینکه قلب مرکز پمپاژ خون به تمام بدن است، خاطر نشان کرد: اگر این پمپ به مدت ۱۰ ثانیه کار نکند فرد هوشیاری خود را از دست می‌دهد و اگر به مدت بیش از یک دقیقه کار نکند منجر به آسیب‌های جدی مغزی خواهد شد که مشکل برگشت ناپذیر می‌شود و اگر بیش از پنج دقیقه طول بکشد منجر به مرگ مغزی خواهد شد.

۵۰ درصد مرگ و میر ناشی از سکته قلبی معمولا در یک ساعت و بصورت ایست ناگهانی قلبی رخ می‌دهد

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با اشاره به اینکه ۵۰ درصد مرگ و میر ناشی از سکته قلبی معمولا در یک ساعت و بصورت ایست ناگهانی قلبی رخ می‌دهد تصریح کرد: زمانی که یکی از رگ های قلب دچار انسداد کامل شود،درد شدید قفسه سینه همراه با تعریق و تهوع ایجاد می شود که نشانه اصلی سکته قلبی است.

وی افزود: اگر ایست ناگهانی قلبی در محیط داخل بیمارستان در حالی که دسترسی به اقدامات پیشرفته احیاء وجود دارد اتفاق افتد بیش از ۹۰ درصد افراد با احیاء به زندگی عادی برخواهند گشت.

دکتر موهبتی خاطر نشان کرد: اگر ایست ناگهانی قلبی به دنبال سکته قلبی در محیط خارج از بیمارستان اتفاق افتد احتمال برگشت پذیری افراد کمتر از ۵۰ درصد خواهد بود به همین علت هر بیماری که ناگهانی دچار درد قفسه سینه همراه با تعریق شد که شک به سکته قلبی یا همان حمله قلبی وجود دارد در اولین فرصت ممکن باید فرد به بیمارستان انتقال یابد ترجیحا بهتر است فرد با اورژانس به بیمارستان انتقال یابد زیرا معمولا بسیاری از آمبولانس ها مجهز به دستگاه شوک قلبی هستند که اگر ایست قلبی برای فرد در آمبولانس اتفاق افتد به احتمال بالا قابل برگشت خواهد بود.

به محض شروع درد قلبی اولین کار تماس با اورژانس ۱۱۵ است

دانشیار گروه قلب دانشگاه علوم پزشکی مشهد تصریح کرد: به محض شروع درد قلبی اولین کار تماس با اورژانس ۱۱۵ است، در مواردی که ایست قلبی برای فردی در خارج از بیمارستان اتفاق می افتد بصورت ناگهانی هوشیاری خود را از دست می دهد تنفس واضح و نبض ندارد.

دکتر موهبتی همچنین تصریح کرد: در مواردی که درد قلب تازه شروع شده و فرد سابقه بیماری قلبی دارد معمولا استفاده از قرص های زیر زبانی توصیه می شود این بیماران داروهای خود را باید همیشه همراه خود داشته باشند اگر پنج دقیقه از زمان استفاده از دارو گذشت اما درد همچنان وجود داشت تماس با اورژانس و استفاده از قرص زیر زبانی دوم و ده دقیقه پس از آن زیرزبانی سوم تا رسیدن اورژانس تاکید می شود.

به گزارش وبدا، وی با بیان اینکه اخیرا در فضای مجازی نقش سرفه در ایست قلبی ذکر شده است، اذعان کرد: سرفه باعث بهبود جریان خون رگ‌های قلب و گاه منجر به ختم برخی از نامنظمی‌های قلب می‌شود لذا می‌تواند در برخی موارد کمک کننده باشد لذا اگر فردی دچار درد قلب شد و به دنبال یک درد قلبی احساس نامنظمی در ضربان قلب یا نبض شد یا اگر هنگام درد احساس سرگیجه، تاریک شدن چشم ها کرد بهتر است بلافاصله پس از چند سرفه محکم و پشت سرهم با اورژانس تماس بگیرد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.