دوشنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۴

مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی کاشان:

بخش پژوهشی جشنواره قرآن و عترت با رویکردهای کمیسیون منطبق شود

لطف آبادی

مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی کاشان و دانشجوی دکتری رشته علوم قرآن و حدیث: پیشنهادم این است که در راستای همگرایی بیشتر فعالیت‌های قرآنی در دانشگاه‌های علوم پزشکی، بخش پژوهشی جشنواره قرآن و عترت با رویکردها و سیاست های کمیسیون انطباق داشته باشد.

به گزارش مفدا، چند سالی است که مباحث "قرآن پژوهی و طب" مورد توجه جامعه دانشگاهی و پژوهشگران قرار گرفته و کمیسیون پژوهش و آموزش عالی قرآن در نظام سلامت در این راستا برگزاری نشستهایی را با این موضوع آغاز کرده است.

به بهانه برگزاری نخستین نشست علمی مطالعات میان‌رشته‌ای اسلام و سلامت با عنوان"جستاری در روایات طبی در پرتو ملاحظات فقهی-اصولی" به میزبانی دانشگاه امام صادق(ع) که روز دوشنبه ۲۴ دی‌ماه در محل سالن همایش‌های حضرت آیت الله مهدوی کنی(ره) این دانشگاه برگزار شد با احمد رضا لطف آبادی یکی از فعالان و صاحبنظران این حوزه به گفتگو نشستیم. وی هم اکنون مدیر فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی کاشان و پیش از این به عنوان کارشناس قرآنی در این دانشگاه مشغول خدمت بوده است.

لطف آبادی فارغ‌التحصیل مقطع کارشناسی ارشد علوم قرآن و حدیث و دانشجوی مقطع دکتری این رشته در دانشگاه کاشان است و در جشنواره های متعدد قرآن و عترت وزارت بهداشت موفق به کسب رتبه های اول در رشته‌های قرائت، ترتیل و اذان شده‌ است. به بهانه حضور مستمر او در کارگاه‌های تخصصی کمیسیون پژوهش و آموزش عالی قرآن در نظام سلامت و سالها فعالیت در حوزه امور فرهنگی در دانشگاه علوم پزشکی کاشان با او گفتگویی ترتیب داده‌ایم که در ادامه می‌خوانید:

مفدا: با توجه به حضور مستمر شما در جلسات کمیسیون و تجربه فعالیت شما در حوزه امور فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی کاشان برگزاری این نشست را چگونه ارزیابی می‌کنید؟

در چند کارگروه کمیسیون پژوهش و آموزش عالی قرآن در نظام سلامت که در سال جاری تشکیل شده است حضور داشته‌ام. نتیجه مباحث آخرین جلسه این بود که لازم است متخصصین حوزه علوم قرآن و صاحبنظران مباحث فقه و اصول کنار متخصصین علوم پزشکی قرار گیرند.

در جلسات پیشین راهکارهایی ارائه شد. یکی از این راهکارها پیشنهاد برگزاری این نشست بود که امروز شاهد برگزاری آن هستیم. اگر بخواهیم در این حوزه حرفی برای گفتن داشته باشیم و بتوانیم تولید علم در این حوزه داشته باشیم، باید در حوزه مطالعات میان رشته‌ای وارد شویم و این اتفاق زمانی رخ می‌دهد که ارتباط تنگاتنگی بین صاحب نظران در بخش روایات و آیات و تفاسیر حوزه علوم قرآن و صاحبنظران علوم پزشکی اتفاق افتند. اگر این ارتباط شکل گیرد می‌تواند پیوند مبارکی باشد و ثمرات خوبی خواهد داشت.

اگر این ارتباط شکل نگیرد و وزارت بهداشت به تنهایی تمام کار را انجام دهد، تنها می‌تواند در حوزه علوم پزشکی حرفی برای گفتن داشته باشد و نمی‌توانیم استنادات و استدلال های خوبی در حوزه علوم قرآنی داشته باشیم. اگر بخواهیم حرف جدید یا استناد خوبی از حوزه روایات طب داشته باشیم و آن را برای مخاطب قابل فهم کنیم و اعتبار سنجی خوبی داشته باشیم، ناگزیریم از صاحبنظران در حوزه علوم قرآن استفاده کنیم و کسانی که سالیان سال در حوزه فقه الحدیث، درایه الحدیث و علوم قران کار کرده اند الحمدلله کم نیستند.

نشستی که در دانشگاه امام صادق برگزار شد را به فال نیک می‌گیرم. ممکن است تضارب آرا صورت گیرد. کسی نظری می‌دهد و کسی آن را نقد کند. در طول تاریخ هر زمان تضارب آرا صورت گرفته، برون داد آن پیشرفت بوده است. اگر همه بخواهیم یک چیز را فریاد بزنیم پیشرفتی حاصل نخواهد شد. باید نظرات گفته شود، بحث شود با علوم جدید تطابق داده شود. باید نظری ارائه کنیم که پایه و اساس علمی داشته باشد. اگر با این روش پیش برویم حتما موفق خواهیم بود. روش کمیسیون برای دعوت از صاحبنظران در حوزه علوم قرآن و علوم پزشکی می‌تواند منجر به تولید علم شود.

کار دکتر علامه کار خوبی است. از همه تفکرات دعوت می‌کند و همه حرفهایشان را می‌زنند. کمیسیون اکنون با اساتید علوم قرآن مرتبط است. رساله دکتری من در همین زمینه در حال انجام است و برای من به شخصه مفید بوده است.

اگر بخواهیم علمی را تولید کنیم که مستند باشد، باید بنشینیم روزهای متمادی با اساتید گفتگو کنیم. این کار بسیار درستی است و امیدواریم ادامه دار باشد.

اکنون با هجمه گسترده ای مواجهیم که روایات طب سنتی را زیر سوال می‌برد و تفریط هایی را می‌بینیم که در حوزه علوم تجربی رخ می‌دهد. نمی‌توانیم بدون در نظر گرفتن متون و علوم قرآن هیچکدام را رد یا قبول کنیم.

اساتید علوم قرآن می‌توانند کمک کنند که  این روایات قابل استناد هستند یا قابل استناد نیستند. اگر در این زمینه پژوهشهای دقیقی صورت گیرد ممکن است موجب برچیده شدن بساط کسانی شود که دکانی زده‌اند و از این آشفته بازار و از عدم اطلاع دقیق مردم به نفع خود استفاده می‌کند و جیب مردم را خالی می‌کنند. اگر این پیوند اتفاق بیافتد تا حدود زیادی می‌تواند پاسخگوی هجمه‌هایی باشد که اتفاق می‌افتد. گفته می‌شود که  بسیاری از این روایات خرافه یا اسرائیلیات است و یا استناداتی است که به لحاظ ریشه فقه الحدیثی و درایت الحدیثی صحیح نیستند.

مفدا: در دانشگاه علوم پزشکی کاشان در این چند ساله چه اقداماتی در زمینه پژوهشهای قرآنی انجام شده و در آینده چه برنامه هایی در دست اقدام دارید؟

جزء اولین دانشگاه‌هایی هستیم که در حوزه قرآن پژوهی وارد شده‌ایم. چندین سال قبل اولین کارگروه قرآن پژوهی و طب را در دانشگاه راه اندازی کردیم و از اساتید حوزه قرآنی دعوت کردیم و نتایج خوبی حاصل شد. در حوزه قرآنی در کشور یکی از برندهای خوب وزارت بهداشت هستیم. به واسطه سرمایه گذاری و ارتباط خوبی که با مجامع قرآنی سطح کشورگرفته‌ایم و تیم قرآنی خوبی در دانشگاه ما کار می‌کند در جشنواره‌های قرآن و عترت هم موفق بوده ایم.

از جمله کارهای مهمی که در حوزه قرآن عترت و سلامت در دانشگاه ما انجام شد برگزاری پنجمین همایش ملی قرآن عترت و سلامت ویژه نخبگان جامعه پزشکی بود که با همکاری فرهنگستان علوم پزشکی کشور و معاونت فرهنگی دانشجویی وزارت و به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی کاشان برگزار شد. این همایش منشا تحولات بعدی در دانشگاه ما است‌.

چندین سال است ما در مسابقات و جشنواره های قرآنی موفق عمل کرده‌ایم. بر دانشجویان رشته پزشکی سرمایه گذاری می‌کنیم و دانشجویان علاقمند را در کنار اساتید علوم قرآن پرورش می‌دهیم. ماندگاری دانشجوی پزشکی در دانشگاه بیشتر است. دانشجوی پزشکی هفت سال در دانشگاه تحصیل می‌کند و اگر روی این دانشجو سرمایه گذاری شود در دراز مدت دانشگاه از منافعش بهره مند خواهد شد و پژوهشگر تربیت می‌شود.

ما چند سال اخیر در بحثهای پژوهشی رتبه های خوبی کسب کرده‌ایم. از سه رتبه پژوهشی دو رتبه از دانشگاه علوم پزشکی کاشان است. این نشان می‌دهد که ما در پژوهشها و تولید مقالات کار کرده ایم. برنامه‌ای که برای آینده داریم این است که کارگروه قرآن پژوهی را به مرکز مطالعات میان رشته‌ای قرآن و سلامت تبدیل کنیم.

دانشگاه علوم پزشکی کاشان از لحاظ پتانسیل پزشکی خوب است. اساتید بسیار متعد و متخصص داریم و این اساتید طراز اول و صاحبنظر در رشته خود هستند. خارج از دانشگاه و در شهرستان کاشان نیز در حوزه علوم قرآن صاحب نظر و اساتید برجسته‌ای حضور دارند. راه اندازی مرکز مطالعات میان رشته‌ای در دانشگاه کاشان در شهری که جزو مراکز قرآنی کشور است و بیش از هزار حافظ قرآن دارد پتانسیل خوبی است. با دانشگاه کاشان و دانشگاه آزاد ارتباط گرفته ایم و پیگیر هستیم تا از اساتید صاحبنظر استفاده کنیم و نشستهای متعدد در این خصوص داشته‌ایم. به این سمت می‌رویم تا مرکز مطالعات میان رشته‌ای راه اندازی شود و تلاش می‌کنیم تا با استفاده از متخصصین علوم قرآن و متخصصین جامعه پزشکی در مرکز تحقیقات اتفاقات خوبی را رقم بزنیم. این پتانسیل وجود دارد و باید پیوند میان این دو گروه اتفاق افتد.

مفدا: در پایان اگر صحبتی دارید بفرمایید.

در بحث تبلیغ، ترویج و توسعه در جشنواره قرآنی تلاش می‌کنیم تا این برند قرآنی را حفظ کنیم و ارتقا دهیم. امیدواریم دانشگاه ما در فعالیتها و پژوهشهای قرآنی در حوزه سلامت بتواند پیشتاز باشد. به دست‌اندرکاران کمیسیون پیشنهاد دادیم که میزبان نشستهای بعدی باشیم. از دکتر عزیزی، دکتر سیم فروش، دکتر نیکنام و اساتید حوزه علوم قرآن دعوت کرده ایم و به دانشگاه علوم پزشکی کاشان آمده اند و جوانب را در نظر می‌گیریم تا هم اندیشی خوبی در این موضوعات در دانشگاه ما صورت گیرد.

در پایان پیشنهادم این است که در راستای همگرایی بیشتر فعالیتهای قرآنی در دانشگاه‌های علوم پزشکی، بخش پژوهشی جشنواره قرآن و عترت وزارت با رویکردهای و سیاست های کمیسیون انطباق داشته باشد.

قلبا خوشحال هستم و کارهای خوبی در کمیسیون انجام می‌شود. کارها به شکل تخصصی پیش می‌رود. فعالیتهای کمیسیون موجب شد تا رساله پایان نامه من  به سمت مطالعات میان رشته ای پیش رود و امیدواریم که اقدامات کمیسیون به همین شکل ادامه پیدا کند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.