سه‌شنبه ۱۶ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۱:۱۳

دکتر دهقانی در جمع مردم مهرشهر از دستاوردهای عظیم انقلاب اسلامی در حوزه سلامت استان خراسان جنوبی گفت

بیرجند/دکتر دهقانی در مهرشهر

در ادامه برنامه های دانشگاه به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب،هیئت رییسه دانشگاه همزمان با اذان مغرب و عشاء روز یکشنبه در جمع مردم ولایی، انقلاب و نمازگزاران مسجد و مجتمع فرهنگی مذهبی قبا مهر شهر حضور یافتند.

 به گزارش مفدا بیرجند، در ادامه برنامه های دانشگاه به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب،هیئت رییسه دانشگاه همزمان با اذان مغرب و عشاء روز یکشنبه در جمع مردم ولایی، انقلاب و نمازگزاران مسجد و مجتمع فرهنگی مذهبی قبا مهر شهر حضور یافتند.

رئیس دانشگاه در جلسه هیئت رئیسه دانشگاه با اشاره به دستاورد های انقلاب اسلامی در حوزه ی بهداشت و درمان گفت: اگر پای صحبت کسانی که اوایل انقلاب و قبل از آن را به یاد دارند بنشینیم، متوجه خواهیم شد که دستاوردهای شگرف و قابل توجه ای در آستانه چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی ایران ایجاد شده است و در حوزه بهداشت و درمان نیز به همین منوال است.

دکتر محمد دهقانی فیروزآبادی با اشاره به تعداد کم دانشگاه های قبل از انقلاب و اینکه اکثر دانشگاه علوم پزشکی بعد از انقلاب تاسیس شده اند افزود: دانشگاه علوم پزشکی بیرجند یکی از مهمترین دستاورد انقلاب اسلامی در  این منطقه است

وی ادامه داد: در ابتدای پیروزی انقلاب دسترسی به خدمات بهداشتی درمانی در کشور کمتر از ۵ درصد بود اما اکنون در چله ی انقلاب تمام جمعیت استان به شکل کامل تحت پوشش خدمات بهداشتی درمانی هستند. علاوه بر این قبل از انقلاب به ازای ۳۰ هزار نفر جمعیت یک پزشک داشتیم در حالی که امروز به ازای هر ۳ هزار و ۴۷۰ نفر یک پزشک عمومی داریم. 

وی با اشاره به اینکه در قبل از انقلاب بسیاری از پزشکان غیر ایرانی بودند و به لحاظ فرهنگی و دینی با ایرانی ها بسیار متفاوت بودند، گفت: امروز در حوزه بهداشت ۱۵۵ و در حوزه درمان ۱۸۲ پزشک عمومی خدمات ارائه می دهند. 

رئیس دانشگاه ادامه داد: نکته ی دیگر درباره خانه های بهداشت است، که تا قبل انقلاب به هیچ عنوان خانه ی بهداشت وجود نداشت، اما به ثمره ی انقلاب نظام ارجاع به وجود آمد و اکنون در تمامی نقاط روستایی ارائه خدمات بهداشتی داریم.که در استان تعداد این خانه های بهداشت به ۳۱۴ مورد می رسد.

دکتر دهقانی با اشاره به آمارهای سازمان جهانی بهداشت درباره وضعیت کنونی کشور گفت: تا قبل انقلاب پوشش واکسیناسیون ۳۰ درصد بود، اما اکنون ۱۰۰ درصد مردم کشور واکسیناسیون رایگان دریافت می کنند. علاوه بر این مرگ و میر نوزادان در ابتدای انقلاب از هر هزار تولد ۱۳۰ کودک به یک سالگی نمی رسیدند، در حالی که اکنون این آمار به ۱۱ و نیم نفر کاهش یافته است.

وی افزود: در قبل انقلاب سالانه ۱۴۷ مورد مرگ کودک زیر ۵ سال در کشور داشتیم در حالی که امروز در خراسان جنوبی این آمار به ۱۴ مورد کاهش یافته است.و این حاصل تلاش و زحماتی است که برای بهداشت عمومی و در دسترس بودن خدمات پزشکی در استان به وجود آمده است.همچنین آمار قبل انقلاب نشان می دهد در استان از هر ۱۰۰ هزار زایمان ۲۴۵ مادر فوت می کردند اما امروز به لطف انقلاب این آمار به ۱۱ نفر در استان رسیده است.

رئیس دانشگاه با اعلام اینکه قبل از انقلاب ۳ دندانپزشک عمومی در استان فعالیت داشتند افزود: در حال حاضر ۴۹ نفر دندانپزشک عمومی در استان مستقر هستند و به فعالیت می پردازند.

دکتر دهقانی با بیان اینکه تا قبل از انقلاب ما از نعمت دندانپزشک متخصص محروم بودیم اشاره ای به وجود ۳۹  متخصص دندانپزشکی در استان داشت و گفت : این آمار برای سایر تخصص ها نیز فقط در حد ۱۰ متخصص در استان بود. اما امروز در خراسان جنوبی ۲۶۵ متخصص در رشته های متفاوت خدمات رسانی می کنند.

وی تعداد تخت های ثابت بیمارستانی استان را نیز هزار و ۴۰۰ مورد و تخت های فعال را هزار و ۱۵۰ مورد عنوان کرد و گفت: در حوزه پایگاه های اورژانسی در ابتدای انقلاب چیزی به عنوان پایگاه اورژانسی وجود نداشت، اما در استان خراسان جنوبی امروز ۷۱ پایگاه اورژانس جاده ای و شهری داریم، یعنی در حالی که استاندارد پایگاه جاده ای هر ۴۰ کیلومتر است ما در خراسان جنوبی به ازای هر ۳۵ کیلومتر یک پایگاه داریم.

امکان تحصیل در رشته پزشکی و پرستاری یکی دیگر از مواردی بود که دکتر دهقانی به آن اشاره داشت چرا که تا قبل انقلاب ادامه تحصیل در رشته های پزشکی امکان پذیر نبود، و دانشجویان به خارج از کشور رفته و ادامه تحصیل می دادند که البته شامل قشر مرفه جامعه می شد، این در حالی است که بعد از انقلاب  امکان ادامه ی تحصیل در تمامی رشته های علوم پزشکی فراهم شده است.

وی درباره دانشگاه علوم پزشکی بیرجند نیز این موضوع را مورد تاکید قرار داد و گفت:در خراسان جنوبی ۱۰ دانشکده و آموزشکده داریم، که بیش از ۳ هزار و ۶۰۰ دانشجو در ۵۹ کد رشته  در سطح استان تحصیل می کنند، وی تعداد اعضای هیئت علمی دانشگاه را نیز بیش از ۲۶۰ نفر عنوان کرد..

رئیس دانشگاه طرح تحول سلامت را نیز یکی از گام های مهم در جمهوری اسلامی ایران دانست و گفت: اجرای این طرح در استان طی سال های گذاشته باعث شد تعداد بیمارستان ها ، تعداد اورژانس ها، همچنن تعداد آمبولانس ، و پزشک در این استان رشد چندین برابری داشته باشد.

دکتر دهقانی اضافه کرد: امروز با اجرایی شدن طرح تحول سلامت در استان بسیاری از اعمال جراحی مهم  انجام می شود و دیگر نیازی به انتقال بیمار به استان های دیگر نیست. و خدمات در سطح بهترین بیمارستان های کشور است.

وی ورود خیران به مسائل بهداشتی را ستود و گفت: به کمک خیران بهترین و مجهزترین بیمارستان بیماران سرطانی (ایرانمهر)در بیرجند ساخته شد، که بیشتر خدمات آن رایگان و نیمه رایگان است. 

در بحث خدمات رایگان و استثنایی دکتر دهقانی بنیاد نورآوران و تیم جراحی فوق تخصصی مرهم که در استان بیماران لب شکری را درمان کردند را مورد تمجید قرار داد. چرا که بنیاد خیریه نورآوران در بحث خدمات رایگان دندانپزشکی و چشم پزشکی در مناطق محروم تاکنون سه نوبه به استان آمده اند و تیم جراحی پلاستیک و شکاف کام نیز با ارائه بهترین خدمات رایگان گام بزرگ و موثری را در خراسان جنوبی برداشته که شایسته ی احترام و سیاسگزاری است.

وی رشد علمی در بسیاری از تکنولوژی های علمی و پزشکی از جمله سلولهای بنیادی ، نانو و هسته ای را از نتایج انقلاب اسلامی در این سالها دانست و گفت: این ثمره ی تلاش هایی است که امام راحل برای استقلال این کشور متحمل شدند.

در انتهای مراسم اعضای هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی درباره مسائل و مشکلات بهداشتی ساکنان مهر شهر به سوالات آنها پاسخ دادند.

ارائه مراقبت های بهداشتی به همراه ویزیت رایگان پزشک عمومی و معاینات دندانپزشکی از دیگر برنامه هایی بود که عصر روز یکشنبه در مرکز خدمات جامع سلامت شهری روستایی صورت گرفت و هیئت رییسه دانشگاه نیز از این برنامه بازدید نمودند. 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.