پنجشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۵:۲۵

با نشریات دانشجویی در هفته‌ای که گذشت؛

از "گنجنامه" همدان تا "ییلاق" در دانشگاه علوم پزشکی کرمان

تحلیل نشریات

تب و تاب نشریات در پائیز و زمستان سال تحصیلی شور و حال خاصی به فعالیت‌های دانشجویی داده است. دانشجویان در کنار تحصیل با فعالیت در نشریات دانشجویی گرمابخش فعالیت‌های فرهنگی و دانشجویی هستند.این مطلب تلاش دارد تا نشریات مختلف که در فصل پائیز و زمستان چاپ و منتشر شده‌اند را انتخاب و از میان آن‌ها نشریاتی را معرفی و تحلیل کند.

به گزارش مفدا،  در نوشتار زیر تلاش شده است تعدادی از نشریات دانشجویی منتشر شده در هفته‌های اول و دوم بهمن ماه بر روی پایگاه خبری مفدا،  معرفی شوند.

نشریه "گنجنامه"شماره هفتم / گاهنامه کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی همدان

صاحب امتیاز این نشریه کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی همدان  که به  مدیر مسؤول پریناز صدیقی و سردبیر مهسا موحدی منتشر می‌شود.

این نشریه علمی به صورت گاهنامه منتشر می‌شود که در آذرماه هفتمین شماره آن به زیر چاپ رفته است.

در این شماره محورهای مهم علمی که مورد بررسی قرار گرفته است شامل "خون‌سازی، عملکرد پنهان در ریه‌ها"،  "رفرنس دهی در پژوهش‌ها" و " بیماری منیر" است. فهرست این نشریه در دوبخش آموزش و پژوهش و مطالب علمی تنظیم شده است.

نشریه از غنای علمی خوبی برخوردار است و تلاش خوبی در جهت انتشار مقالات علمی انجام داده است.

گرافیک و صفحه‌آرایی نشریه تلاش دارد که تصاویر مرتبط با موضوع علمی را نمایش دهد گرچه در بعضی از موارد نوعی عدم انسجام بصری بین متن و تصویر وجود دارد در واقع در برخی از صفحه‌ها ارزش بصری تصویر بر متن غلبه دارد.

برای مشاهده و مطالعه این مطلب اینجا کلیک کنید.

http://www.mefda.ir/d/2018/12/25/4/282537.jpg

گاهنامه "ایما" شماره ۳۰/نشریه دانشجویی دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران

گاهنامه ایما نشریه دانشجویی دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران است که به مدیر مسؤولی مهسا نیکزاد و سردبیری محمدرضا انصاری منتشر می‌شود.

نشریه رویکرد سیاسی و فرهنگی دارد و در شماره ۳۰ آن به مناسبت روز دانشجو پرداخته و یک ویژه‌نامه منتشر کرده است.

گرافیک نشریه ساده و به دور از هر نوع تزئینی کار شده است و از صفحه‌بندی سه ستون برای انتشار مطالب استفاده کرده است.

سردبیر در سرمقاله با عنوان "مرده‌های متحرک" انتقادی از برگزاری کلیشه‌ای روز دانشجو دارد و در مطلبی کوتاه به حوادث روزمره‌ای که باعث از رونق افتادن فعالیت دانشجویی شده انتقاد کرده است.

عناوین این شماره به حوادث روز ۱۶ آذر اختصاص دارد و در مطلبی ویژه نامه ۵۰۰ دانشجوی فعال نشریاتی به رئیس جمهور را بررسی کرده است.

برای مطالعه این نشریه اینجا کلیک کنید.

http://www.mefda.ir/d/2018/12/25/4/282793.jpg

نشریه ییلاق شماره سوم /نشریه فرهنگی اجتماعی دانشگاه علوم پزشکی کرمان

گاهنامه فرهنگی و اجتماعی ییلاق به مدیر مسؤولی مصطفی عالی‌پور و سردبیری امیرمحمد شیخ اسدی در دانشگاه علوم پزشکی کرمان منتشر می‌شود.

سومین شماره این نشریه خوش آب و رنگ بیشتر رویکرد فرهنگی دارد و مطالبی با عناوین "حالا که کویر شده‌ای"، "نقاش ایل"، "اشکال از گیرنده است" و "به زبان خودت بنویس" منتشر شده است.

نشریه از طراحی گرافیکی خوب و منسجمی برخوردار است طرح روی جلد تلاش دارد هویت فرهنگی مردم کرمان و جنوب کشور را به خوبی نشان دهد و سردبیر نیز در مقدمه با تاکید بر اهمیت ظرفیت فرهنگی و آداب و رسوم مناطق مختلف از به خطر افتادن و ناپدید شدن این فرهنگ غنی سخن گفته است.

برای مطالعه این نشریه اینجا کلیک کنید.

http://www.mefda.ir/d/2018/12/25/4/282893.jpg

نشریه علمی، پژوهشی و هنری "پونز" شماره پنجم/ماهنامه دانشجویی دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران 

این ماهنامه فرهنگی به مدیر مسؤولی فائزه ایوبی و سردبیری علی ابدالی به صورت ماهنامه در دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه علوم پزشکی تهران منتشر می‌شود.

طرح جلد نشریه با طراحی بسیار قوی و گیرا مخاطب را به خوبی جذب می‌کند. همچنین طراحی نام نشریه " پونز" به صورت لگو در بالای جلد به این ماهنامه هویت داده است.

نشریه رویکرد فرهنگی و سرگرمی دارد و از یک صفحه‌بندی ساده بر عکس طراحی بسیار خوب جلد پیروی می‌کند.

صفحه ۱۵ نشریه تعدادی از عکس‌های دانشجویان را به صورت گالری تصویر منتشر کرده است که می‌توانست تعداد بیشتری را به عنوان گالری تصاویر در خود جای دهد.

برای مشاهده و مطالعه این نشریه اینجا کلیک کنید.

http://www.mefda.ir/d/2018/12/25/4/283069.jpg

نشریه "رادیو طور"، شماره یازدهم/ ماهنامه فلسفه، فیزیک و هنر دانشگاه علوم پزشکی شیراز 

این ماهنامه به مدیر مسؤولی و سردبیری  امیرسامان سلیمانی در حوزه‌ای بسیار متفاوت یعنی فلسفه، علم و هنر در دانشگاه علوم پزشکی شیراز منتشر می‌شود.

این ماهنامه سال دوم انتشار خود را تجربه می‌کند و تاکنون یازده شماره از آن منتشر شده است.

تفاوت این نشریه با دیگر نشریه‌های دانشجویی در دانشگاه‌های علوم پزشکی این است که این ماهنامه به موضوعات تخصصی فلسفه و هنر می‌پردازد.

همچنین مطالبی در این نشریه به صورت پادکست صوتی وجود دارد که با اسکن بارکد مربوطه می‌توان مطالب را شنید.

فهرست این شماره در سه بخش " کارگاه فلسفه"، "کارگاه فیزیک" و  "نیم ویژه‌نامه جامعه شناسی" تقسیم شده است. گرچه صفحه‌آرایی این نشریه تلاش دارد ساده باشد و به سمت تزئین پیش نزود اما این سادگی توانسته است در کنار مطالب بسیار خوب و جامع فلسفه غنای خوبی به نشریه ببخشد.

برای مطالعه این نشریه اینجا کلیک کنید.

http://www.mefda.ir/d/2018/12/26/4/283381.jpg

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.