سه‌شنبه ۷ دی ۱۳۹۵ - ۰۹:۲۴

به گزارش خبر گزاری مفدا – جهرم

برگزاری کارگاه کارگاه دارو در دانشگاه علوم پزشکی جهرم

برگزاری کارگاه کارگاه دارو  در دانشگاه علوم پزشکی جهرم

انجمن علمی پرستاری دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی جهرم چهارمین دوره از کارگاه های دارو را جهت دانشجویان برگزار نمود

به گزارش خبر گزاری مفدا – جهرم

انجمن علمی پرستاری دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی جهرم  کارگاه دارو را جهت دانشجویان برگزار نمود  .  در این کارگاه که چهارمین دوره این کارگاهها می باشد خانم رمضانلی به عنوان مدرس کارگاه در خصوص آنتی بیوتیکها، تداخلات و نحوه مصرف آن صحبت نمودند  .

 وی در ادامه کارگاه در خصوص نوع و ساختار آنتی بیوتیکها  چنین گفت  :  پادزیست یا آنتی بیوتیک  ( به فرانسوی   :    Antibiotique)  به صورت کلی فراورده یا ماده‌ای است که از یک میکرو اورکانیسم تولید یا از آن گرفته می‌شود و میکروارگانیسم‌های دیگر را از بین می‌برد یا مانع رشد آنها می‌شود . آنتی بیوتیک یک زیست کش است  .  اما در کاربرد معمولتر این تعریف شامل انواع صناعی آنتی‌بیوتیک‌ها همچون سولفونامیدها و کینولون ها می‌شود  .  انواع مختلف آنتی‌بیوتیک‌ها از لحاظ خصوصیات شیمیایی  ،  فیزیکی ،  داروشناسی  ،  طیف ضد میکروبی و مکانیسم عمل با هم متفاوت هستند   .

آنتی بیوتیک‌های با طیف وسیع  ،  آنهایی هستند که در مقابل انواع مختلف میکرو اورکانیسم فعّال می‌باشند  .  مانند تتراسایکلین  که در مقابل بسیاری از باکتری‌های گرم منفی  ،   کلامیدیا   ،   مایکو پلاسما  و ریکتزیاها مؤثر است  .  آنتی بیوتیک‌های با طیف محدود  ،  آنهایی هستند که فقط در مقابل یک میکرو ارگانیسم یا طیف بسیار محدودی از میکروارگانیسم‌ها فعّال می‌باشند  ؛  مانند وانکومایسین که عمدتاً در مقابل کوکسی‌های گرم مثبت مانند استافیلوکوک ها و انتروکوک ها   مورد استفاده قرار می‌گیرد  .

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.