پنجشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۲

رئیس دانشکده بهداشت در گفتمان اجتماعی انقلاب

نیازاصلی و واقعی نسل جوان و جامعه ما فرهنگ و فرهنگ‌سازی است

بیرجند/دکتر میری

در ادامه برنامه های دانشگاه در چهلمین سالگرد پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی ایران، گفتمان اجتماعی چله انقلاب با موضوع زمانی برای انتقال ارزش های انقلاب اسلامی در امتداد نسل ها ویژه کارکنان و اساتید دانشگاه به ترتیب در روزهای ۱۶ و ۱۷ بهمن ماه سالجاری با سخنرانی دکتر محمدرضا میری رئیس دانشکده بهداشت، سیده فاطمه رحیمی مربی و عضو هیئت علمی و اعظم یوسفی دانشجوی کارشناسی ارشد آموزش بهداشت به عنوان نمایندگان سه نسل انقلاب و دهه های شصت و هفتاد در سالن شهید دکتر رحیمی و سالن فجر دانشگاه برگزار شد.

به گزارش مفدا بیرجند، رئیس دانشکده بهداشت در این گفتمان های اجتماعی به ارائه مهمترین مکانیزم های انتقال ارزش های انقلاب اسلامی به نسل سوم انقلاب پرداخت و گفت: انقلاب اسلامی و ارزش‌های دینی رابطه متقابل با یکدیگر دارند، حیات و بالندگی ارزش‌های مرهون کوشش دینی مردم و جنبش الهی ملت ایران دستاورد جوشش ارزش‌ها و معنویات است و ماندگاری این دو در تعامل با یکدیگر است. 
دکتر محمدرضا میری با اظهار اینکه افول نسبی ارزش‌های اسلامی در نسل جدید و کمرنگ شدن فضایل وکمالات اخلاقی در دهه اخیر،‌ دغدغه‌ای است که نمی‌توان از دیده پنهان داشت اضافه کرد: ارزش‌های انقلاب اسلامی در دو نسل قبلی به برکت اقتدار معنوی و انفاس قدیمی حضرت امام خمینی(ره) و تأثیر فضای روحانی و ملکوتی دفاع مقدس در دو دهه‌ی انقلاب سیر صعودی داشت. نگرانی و دغدغه‌های کنونی نسبت به نسل سوم، به دلیل کمرنگ شدن ارزش‌ها و احیانا جایگزینی برخی ضدارزش‌ها به عنوان ارزش در جامعه است.
وی ادامه داد: ما باید گام چهارم انقلاب را که گام نوسازی و تحول معنوی و اخلاقی است، برداریم و در جامعه به یک معنا این حرکت از همه حرکت‌ها دشوارتر است و خیلی سخت است، برداریم... ما بدون یک تحول اخلاقی عمیق و گسترده نخواهیم توانست عدالت اجتماعی را آنطوری که موردنظر اسلام است انجام دهیم.
استاد آموزش بهداشت و ارتقاء سلامت دانشگاه با بیان اینکه گرایش به اسوه و اسطوره‌ها و توجه زیاد به نخبگان و قهرمانان تاریخی یک از خصلت‌های روحی دوران جوانی است گفت: از این رو تبلیغ و معرفی سیره‌ی اخلاقی و تربیتی پیامبراکرم(ص) که قرآن کریم او را به عنوان یک سرمشق نیکو به مومنان تاریخ انسانیت معرفی می‌کند و نیز سایر ائمه معصومین باید در اولویت تبلیغات دینی باشد و سپس معرفی کامل بزرگان دین و اندیشمندان و فرهیختگانی که عمر خود را در خدمت به مردم، دین و دنیای علم و تمدن گذرانده‌اند می‌تواند برای جوانان منشأ رشد و کمال صفات ارزشمند انسانی باشد.
دکتر میری با اظهار اینکه ارتباط ارگانیک و مستمر و برنامه‌ریزی شده کانون خانواده، مساجد، حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها که پایگاه‌های اصلی انقلاب بودند در دستیابی به آرمان‌های فرهنگی و تربیتی؛ بسیاری از مشکلات انتقال ارزش‌ها را به نسل جدید را حل می‌کند افزود: رسالت دانشگاه و حوزه در ترسیم سیاست‌های فرهنگی و تربیت جوانان امروز از حساسیت و ظرافت‌هایی برخوردار است که غفلت از آنها انحراف ارزش‌ها و استحاله معنوی را پدید می‌آورد.
وی با بیان اینکه بدون تردید نیاز اصلی و واقعی نسل جوان و جامعه ما فرهنگ و فرهنگ‌سازی است و این حقیقت را نمی‌توان کتمان کرد گفت: از این رو شایسته است که مدیران براساس نظریات دقیق کارشناسی صحیح، بدون تنگ‌نظری یا افراط و تفریط نیازهای فرهنگی جامعه را بشناسند و با پرهیز از نگرش‌های مقطعی یا تک بُعدی همراه با واقع‌بینی و آرمان‌گرایی، ارتقاء سطح فرهنگ و رفاه عمومی توام با حفظ شعائر اسلامی، رفع فقر و فساد و تبعیض از راه ترویج آموزه‌های دینی را در عمل به نسل جدید نشان دهند.
دکتر میری با تاکید بر ولایی گرایی و بیان اینکه کارنامه درخشان و موفق انقلاب و رویش ارزش‌های اسلامی مرهون اطلاعات از امام و رهبری و نهادینه شدن فرامین و راهبردهای این بزرگوار است گفت: تبلور سایر ارزش‌های اخلاقی در پرتو رهبری‌های حکیمانه ولایت فقیه و اطلاعت‌پذیری مردم و نهادینه شدن و قانونمند ساختن راهبردها و راهکارهای فرهنگی این مقام منیع در سطوح مختلف جامعه امکان‌پذیر است.
 
 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.