سه‌شنبه ۷ دی ۱۳۹۵ - ۱۰:۵۰

به گزارش روابط عمومی دانشگاه

اولین جشنواره فرهنگ سازی و ترویج زایمان طبیعی در شاهرود با هدف کاهش سزارین و عوارض ناشی از آن، جشنواره ترویج زایمان طبیعی به همت معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود افتتاح گردید.

دكتر سيد عباس موسوي رئيس دانشگاه علوم پزشكي شاهرود

دکتر سید عباس موسوی رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود درآیین افتتاحیه این جشنواره بیان داشت: مداخلات پزشکی برای حفظ تامین و ارتقای سلامت می باشد اما همواره ضرورت این مداخلات می بایست رعایت شود و قرار نیست یک مداخله خاص جنبه عمومی پیدا کند که متاسفانه انجام سزارین چنین وضعیتی پیدا کرده است یعنی یک ضرورت پزشکی برای حفظ جان مادر و کودک از کارکرد اصلی خود دور شده و انجام غیرضروری آن رفته رفته به یک عادت تبدیل شده است .

به گزارش روابط عمومی دانشگاه

اولین جشنواره فرهنگ سازی  و ترویج زایمان طبیعی در شاهرود با هدف کاهش سزارین و عوارض ناشی از آن، جشنواره ترویج زایمان طبیعی به همت معاونت درمان دانشگاه علوم پزشکی شاهرود افتتاح گردید.

دکتر سید عباس موسوی رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود درآیین افتتاحیه  این  جشنواره بیان داشت: مداخلات پزشکی برای  حفظ تامین و ارتقای سلامت می باشد اما همواره ضرورت این مداخلات می بایست رعایت شود و قرار نیست یک مداخله خاص جنبه عمومی پیدا کند که متاسفانه انجام سزارین چنین وضعیتی پیدا کرده است یعنی یک ضرورت پزشکی برای حفظ جان مادر و کودک از کارکرد اصلی خود دور شده و انجام غیرضروری آن رفته رفته به یک عادت تبدیل شده است .

دکتر سید عباس موسوی در ادامه افزود:در طبیعت بسیاری از مداخلات دریک مقطع لازم بوده اما  کم کم با گسترش بی رویه  آن ما با فاجعه های زیست محیطی مواجه شدیم که مثال بارز آن وضعیت دریاچه ارومیه است لذا جهت اصلاح رفتار های غلط و رعایت استانداردها و بازگشت به مسیر درست نیازمند فرهنگ سازی و ترویج رفتارهای صحیح می باشیم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شاهرود گفت: البته در مواردی که سزارین جان مادر و نوزاد را نجات می دهد انتخابی به جز گزینه سزارین نداریم ولیکن در جایگاه مناسب ودر حد اعتدال و مبتنی بر شواهد علمی از این روش باید استفاده شود.

دکتر موسوی با اشاره به اجرای  طرح تحول نظام سلامت افزود :در چند سال اخیرشاهد روند روبه رشد انجام سزارین بوده ایم اما  خوشبختانه برنامه  انجام زایمان رایگان درطرح تحول سلامت کنار آن تمهیدات مختلف از جمله توسعه بلوک های زایمانی و اتاق مخصوص مادر باردار و همراه وی کم کم از میزان موارد سزارین کاسته شده است .

شایان ذکر است: افتتاح اولین جشنواره ترویج زایمان طبیعی با حضور مسئولین اجرایی با هفت  غرفه  که شامل غرفه بیمارستان بهار غرفه بیمارستان امام رضای میامی غرفه  بیمارستان خاتم الانبیا ،غرفه مرکز مشاوره و خدمات مامایی مهریار،غرفه معاونت بهداشتی ،غرفه های مشاورهای معاونت آموزشی وکلاسهای آمادگی برای زایمان ویژه مادران  به پایان رسید.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.