سه‌شنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۳

معاون فرهنگی دانشجویی:

دانشجوی انقلابی کسی است که در سنگر علم و فرهنگ حافظ انقلاب باشد/وظیفه نسل جدید انقلاب ارزیابی معضلات کشور و ارائه برنامه و راه حل برای رفع آنهاست

خبر

دکتر محمدقربانی که به تازگی به عنوان معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه معرفی شده است در گفت و گو با خبرنگار نشریه همقدم پاسخگوی سوالاتی پیرامون چهل سالگی انقلاب اسلامی و اولویت های فرهنگی دانشگاه بود.

به گزارش مفدا تربت حیدریه دکتر محمدقربانی که به تازگی به عنوان معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه معرفی شده است در گفت و گو با خبرنگار نشریه همقدم پاسخگوی سوالاتی پیرامون چهل سالگی انقلاب اسلامی و اولویت های فرهنگی دانشگاه بود.

ضمن تبریک انتصاب شما بعنوان معاون فرهنگی دانشجویی ، بعنوان سوال اول مهمترین اولویت های فرهنگی دانشگاه در حال حاضر چیست ؟
ضمن عرض سلام و تشکر از شما ، اولین دغدغه بنده پس از انتصاب بعنوان معاون فرهنگی دانشجویی مسئله فرهنگی بوده است و در جلسات با ریاست دانشگاه نیز بر لزوم توجه به این نکته مهم تاکید کرده ام . باید بپذیریم فضای فرهنگی شهر ما متاسفانه تقویت نشده است و پاسخگوی نیاز جوان دانشجو نیست . کمبود سرانه های ورزشی ، رفاهی و مطالعاتی معضلات مهمی در حوزه فرهنگی شهر به تبع آن دانشگاه فراهم کرده است . اولویت اصلی ما در معاونت فرهنگی ایجاد فضایی تعاملی برای دانشجویان است تا بتوانیم دانشجویان را در برنامه های مختلف فرهنگی درگیر کنیم و روحی تازه در فضای دانشجویی دانشگاه دمیده شود.

بنظر شما چه آسیب های فرهنگی اجتماعی دانشجویان را تهدید میکند ؟
در حال حاضر آسیب های اجتماعی معضلی است جامعه و دانشجوی جوان را تهدید میکند و در کنار آن بی انگیزگی نیز برفضای دانشجویی حاکم شده است که عوامل بسیاری در ایجاد آن دخیل هستند . دانشجویان برای فعالیت های علمی و ادامه تحصیل با نوعی بی میلی و بی رغبتی مواجه شده اند که این عامل باید ریشه یابی و چاره اندیشی شود .

در آستانه چهل سالگی انقلاب اسلامی به سر میبریم و دانشجویان در طول این 40 سال از اقشار اثرگذار بوده اند . تعریف شما از دانشجوی انقلابی چیست ؟
از نظر من تعریف دانشجوی انقلابی در برهه های مختلف زمان متفاوت است . از ابتدای انقلاب در مقاطع مختلف و به فراخور اتفاقات روز کشور تعریف دانشجوی انقلابی تفاوت پیدا کرده است . البته در کلیت کار دانشجوی انقلابی کسی است که در سنگر علم و فرهنگ حافظ انقلاب باشد و در راستای پیشرفت آن گام بردارد . در دنیای امروز دانشجو باید موقعیت شناس باشد و نیاز روز را تشخیص دهد و در مقابله باتهاجم فرهنگی دشمن ایستادگی کند .

اشاره هایی به وظایف نسل جدید انقلاب داشتید. بنظر شما دانشجویی که در فضای امروز زندگی میکند چه مسئولیتی در قبال انقلاب دارد ؟
نسل سوم انقلاب باید مولد فکر باشد . جوان دانشجو باید به حدی خود را توانمند کند که وارد فضای تولید شود و بتواند چرخ توسعه علمی کشور را به حرکت درآورد. وظیفه نسل جدید انقلاب ارزیابی معضلات کشور و ارائه برنامه و راه حل برای رفع آنهاست . 

در پایان نکته خاصی اگر دارید میشنویم .
ضمن تشکر از شما تنها خواسته من از فعالان حوزه های فرهنگی دانشگاه پرهیز از موازی کاری و جزیره ای عمل کردن است. فضای فرهنگی نیاز به تعامل ، همفکری و وحدت قلبی دارد . نیاز است از سطحی نگری فاصله بگیریم و با برنامه ریزی مدون به سمت تعالی فرهنگی حرکت کنیم . 
 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.