دوشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۷ - ۱۱:۰۷

رییس اداره میانسالان دفتر سلامت وزارت بهداشت:

جامعه باید نسبت به سلامت مردان حساس شود

خانوم دکتر علامه

رییس اداره میانسالان دفتر سلامت وزارت بهداشت با بیان این که هفته سلامت مردان به دنبال حساس سازی جامعه نسبت به سلامت مردان است از اهمیت تحرک در مردان به عنوان یک نیاز اساسی این جنس یاد کرد و گفت: یکی از روزهای هفته سلامت در مردان به کم تحرکی در جوانان، محصلین و دانشجویان اختصاص دارد و این نکته از آن جا دارای اهمیت است که افزایش فعالیت بدنی بهره‌وری تحصیلی در این قشر را ارتقا می‌دهد.

خانم دکتر علامه در گفت‌وگو با مفدا، در خصوص هفته سلامت مردان و اهمیت سلامت مردان در جامعه، گفت: از سال ۸۵ تا کنون چیزی حدود ۱۳ سال است که روز سلامت مردان در کشور در حال برگزاری است. این برنامه در ابتدا به عنوان روز سلامت مردان مطرح بود که در ادامه تبدیل به هفته سلامت مردان شد.

وی اضافه کرد: در آن زمان در یک برنامه تلویزیونی که توسط شبکه چهار تهیه و پخش شد در مصاحبه با یکی از اساتید رشته اورولوژی مسئله سلامت مردان مطرح و مورد توجه قرار گرفت به شکلی که در آن برنامه عنوان شد که سلامت مردان در کشور مورد بی توجهی و غفلت قرار گرفته است و پیشنهاد شد روزی را به عنوان روز سلامت مردان در نظر بگیریم.

هفته سلامت مردان به دنبال حساس سازی گروه‌های مختلف جامعه نسبت به سلامت مردان است

رییس اداره میانسالان دفتر سلامت وزارت بهداشت، بیان داشت: این پیشنهاد به وزارت بهداشت و اداره سلامت میانسالان رسید و از همان سال ۸۵ روز سلامت مردان در تاریخ سلاامت کشور قرار گرفت. این موضوع  مهم است که بدانیم هدف از نام گذاری این روز حساس سازی گروه‌های مختلف در جامعه نسبت به سلامت مردان است.

علامه یادآور شد: متاسفانه این دیدگاه فرهنگی در کشور وجود دارد که اصطلاحا مردان با توجه به مرد بودن، تا کارد به استخوانشان نرسد نیازی نیست به دنبال سلامت خود باشند و این جنس کمتر به بیماری مبتلا و دیرتر برای درمان خود اقدام می‌کنند. این در حالی است که توجه از سوی سیاست گذاران به خصوص سیاست گذاران عرصه بهداشتی(سیستم بهداشتی و نظام شبکه) نیز بیشتر بر سلامت مادر و فرزند و زنان متمرکز بوده است.علامه یادآور شد: متاسفانه این دیدگاه فرهنگی در کشور وجود دارد که اصطلاحا مردان با توجه به مرد بودن، تا کارد به استخوانشان نرسد نیازی نیست به دنبال سلامت خود باشند و این جنس کمتر به بیماری مبتلا و دیرتر برای درمان خود اقدام می‌کنند. این در حالی است که توجه از سوی سیاست گذاران به خصوص سیاست گذاران عرصه بهداشتی(سیستم بهداشتی و نظام شبکه) نیز بیشتر بر سلامت مادر و فرزند و زنان متمرکز بوده است.

وی با بیان این که از سال ۸۵ تا کنون این هفته و مناسبت هر ساله برگزار شده است، خاطر نشان کرد: در هر سال از برگزاری هفته سلامت مردان بر یکی از اولویت‌های سلامت مردان توجه نشان داده شده است و این در حالی است که اداره سلامت میانسلان از همان ابتدا که در سال ۱۳۸۴ تاسیس شد برنامه‌های سلامت را با دیدگاه توجه به سلامت دو گروه جنسیتی زنان و مردان به صورت جداگانه آغاز کرد و بنابراین  دو بسته خدمت سلامت ویژه مردان و زنان میانسال تدوین شد.

طرح پایلوت سلامت مردان در چهار دانشگاه کشور برگزار شد

رییس اداره میانسالان دفتر سلامت وزارت بهداشت ادامه داد: در کنار برگزاری این هفته‌ها، خدمات سلامت پیشگیرانه به مردان در برخی دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه‌های علوم پزشکی قم، گلستان، ارومیه و اهواز به صورت پایلوت ارائه شد که در اغلب این خدمات بر روی لایف استایل( سبک زندگی) سلامت باروری، غربالگری، پیشگیری و تشخیص زودهنگام برخی بیماری‌های مهم در دوران میانسالی تاکید ویژه شده است.

علامه در خصوص نتایج این طرح پایلوت، تصریح کرد: این طرح دو سال به طول انجامید که نتیجه کار نشان داد مردان نسبت به دریافت این گونه خدمات رغبت نشان داده  و ارائه دهندگان خدمات نیز ابراز کرده‌اند که باید به این نیاز مردان پاسخ داده شود. نتایج این طرح پایلوت این نکته را نشان داد که باید در داخل سیستم سازوکارهایی ایجاد شود تا شرایط  برای ارائه خدمات سلامت به مردان محیا گردد.

تحرک در مردان موضوع مورد توجه در هفته سلامت مردان است

وی خاطر نشان کرد: هفته ملی سلامت مردان تا کنون چند دوره‌ را پشت سر گذاشته است، که در دوره اول بر روی لایف استایل و خودمراقبتی، در دوره دوم بر روی یکی از مهمترین علل مرگ مردان که سوانح رانندگی بود تاکید و اکنون چند سالی است که بر روی موضوع فیزیکال اکتیویتی و یا تحرک در مردان در حال کار هستیم.

علامه با بیان این که شعار امسال هفته ملی سلامت مردان «مردان فعال تر مردان سالم تر» است، بیان داشت: مردان با وجود پر تحرک بودن نسبت به زنان اما همچنان به کم تحرکی دچار هستند. متاسفانه کم تحرکی در مردان و زنان بیش از همه در میان جوانان و دانشگاهیان قابل مشاهده است که امیدواریم بتوانیم کاری کنیم که تحرک کافی در میان این قشر دیده شود.

کم تحرکی افت تحصیلی در دانشجویان را به دنبال دارد

رییس اداره میانسالان دفتر سلامت وزارت بهداشت عمده برنامه‌های هفته سلامت مردان را حول محور تحرک در مردان عنوان کرد و ابراز داشت: یکی از روزهای هفته سلامت در مردان به کم تحرکی در جوانان، محصلین و دانشجویان اختصاص دارد زیرا این موضوع عملکرد تحصیلی این عزیزان را نیز افت می‌دهد در حالی که افزایش فعالیت بدنی بهره‌وری تحصیلی در این قشر را ارتقا می‌دهد.

وی با بیان این که از چهارشنبه اول بهمن ماه هفته سلامت مردان آغاز می‌شود، بیان داشت: مردان فعال و بهره‌وری در محیط کار دوستدار فعالیت بدنی، نقش مستقیم و غیر مستقیم فعالیت جسمانی در پیشگیری و درمان بیماری‌های غیر واگیر، واگیر، سلامت روانی و اجتماعی، پدران، مشوق فعالیت جسمانی  پسران و سایر اعضای خانواده، شهر دوستدار فعالیت جسمانی (پیاده روی، دوچرخه سواری، ایمنی و استاندارد در فعالیت های ورزشی، مردان جوان  فعال تر، عملکرد تحصیلی بالاتر و زندگی طولانی تر برای سالمندان و بیماران فعال نام روزهای این هفته در سال ۹۷ است.

چهارم اسفندماه روز دوچرخه سواری است

علامه در پایان با بیان این که چهارم اسفند روز دوچرخه سواری است، ضمن دعوت از کلیه مردم جهت استفاده از دوچرخه در این روز، اظهار داشت: انتظار می‌رود مردان ما از دو چرخه بیشتر استفاده کرده و این وسیله را به عنوان یک وسیله حمل و نقل به کار ببرند. 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.