یکشنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۰

دبیرانجمن علمی پرستاری دانشکده علوم پزشکی سراب:

انجمن‌های علمی نقش مهمی در اجتماعی کردن آموخته‌های دانشگاهی دارند

سراب

دبیرانجمن علمی پرستاری دانشکده علوم پزشکی سراب در گفتگو با خبرنگار مفدا بر نقش مهم انجمن های علمی در ارتقاء سواد سلامت شهروندان تاکید کرد.

به گزارش مفدا سراب، "نسرین محجل" دبیر انجمن علمی پرستاری و دانشجوی ترم ۶ پرستاری دانشکده علوم پزشکی سراب در گفتگو با مفدا سراب به تشریح عملکرد انجمن علمی پرستاری پرداخت مشروح این گفتگو به شرح زیر است:

مفدا سراب: تعریفی راجع به انجمن علمی داشته باشید و اینکه چی شد تصمیم به تاسیس انجمن علمی پرستاری گرفتید؟

انجمن های علمی دانشجویی به عنوان یک نهادی خودجوش و مستقل  برای انجام فعالیت های علمی در بدنه دانشجویی و اجرای برنامه های تکمیلی همسو با آموزش های دانشگاهی هستند و می‌توانند نقش اساسی در پیشبرد اهداف علمی دانشکده ها برای دانشجوها داشته باشند و همینطور در سطح جامعه نیز می‌توانند (بنابه گفته وزیر بهداشت  )حلقه گمشده بین علم کتابخانه ای و سطح سواد سلامت مردم در جامعه باشند.

از جمله مزایای فعالیت در انجمن های علمی زمینه سازی برای انجام کارهای علمی و ایجاد فرهنگ سازی علمی و کشف استعدادهای دانشجویی و قرار دادن دانشجو در سیر علم و آموزش و همینطور ایجاد روحیه انجام کارهای جمعی است و دانشجویان می‌توانند با فعالیت در این انجمن ها فضای علمی در دانشکده ها را رشد دهند و زمینه برای هرچه بهتر شدن را فراهم کنند.

من هم به علت خلاء ای که در نبود انجمن پرستاری به عنوان تشکلی برای دانشجوهای که تمایل به فعالیت در حیطه علمی و آموزشی و پرستاری احساس کردم  و همچنین علاقه برای کاربردی کردن آموخته های علمی و دانشگاهی در سطح جامعه همراه با ۷ نفر از دوستان دانشجوی پرستاری تصمیم به تاسیس اولین انجمن علمی پرستاری دانشکده علوم پزشکی سراب گرفتیم.

با درخواست تاسیس انجمن علمی و موافقت شورای نظارت بر انجمن های علمی دانشکده، انجمن علمی پرستاری زیر نظر معاونت فرهنگی شروع به فعالیت کرد و در اینجا جا دارد از "دکتر مجدی" معاونت محترم آموزشی و پژوهشی و آقای عباس زاده مدیر فرهنگی و دانشجویی دانشکده به سبب مساعدت و حمایت های فراوان تشکر و قدردانی کنم.

پس از عضو گیری و برگزاری انتخابات با ۷ نفر از دانشجو های پرستاری شورای مرکزی انجمن را تشکیل دادیم.

مفدا سراب: می‌توانید اجزا و ساختار انجمن علمی را برای مخاطبان تشریح کنید؟

کمیته های مختلفی را در انجمن تشکیل دادیم که عبارتند از کمیته اموزش، کمیته پژوهش و نواوری، کمیته سلامت جامعه، کمیته تالیف و ترجمه و کمیته روابط عمومی.

در کمیته های آموزشی و پژوهشی ما سعی در برطرف کردن نیازهای علمی دانشجویان با برگزاری  دوره های مختلف، کارگاه های آموزشی و رقابت ها و آزمون های علمی و....داریم و دانشجوها را به فعالیت های علمی و بالابردن سطح علمی تشویق می کنیم و سعی می کنیم برطبق روال، هرترم با بررسی و نیاز سنجی از دانشجوها و به کمک اساتید به این هدف دست پیدا کنیم.

همینطور با توجه به ماهیت رشته و اهمیت پژوهش و یافته های نو در زمینه علوم پزشکی دانشجو ها را به مقاله نویسی و انجام کارهای پژوهشی سوق بدیم و در کمیته سلامت جامعه با توجه به گسترش بیماری ها در ارتباط با سبک زندگی ناسالم و به ویژه بیماری های مزمن و همچنین باتوجه به رسالت دانشجویان علوم پزشکی در زمینه خدمت به مردم در حیطه سلامتی، ما هدفمان روی آموزش سلامت مردم و آگاه سازی در حیطه خود مراقبتی و سبک زندگی سالم و انجام غربالگری های مختلف هست.

مفدا سراب: تاکنون چه برنامه های مهمی را انجام دادید و آیا فعالیت هایتان را منشاء اثر مثبت می دانید؟

تابه حال برنامه های مختلفی در این زمینه انجام دادیم که از جمله به برنامه آگاه سازی و کمپین ریشه کنی هپاتیت که با همکاری شبکه هپاتیت ایران و هم در سطح دانشکده  برای دانشجویان علوم پزشکی در این زمینه که از افراد در معرض خطر هستند اشاره می کنم.

همچنین یک برنامه غربالگری ایدز در بین زندانیان شهرستان سراب داشتیم که این برنامه را با توجه به اهمیت و ماهیت بیماری ایدز و احتمال ناشناخته بودن آن در بین افراد و عواقبی که در صورت عدم اطلاع از آن ممکن است برای فرد و اطرافیانش پیش بیاد انجام دادیم و هدفمان شناسایی افراد ناقل و تشخیص اولیه و ارجاع به مراکز بهداشت و درمان جهت پیگیری های بعدی بود.

گفتنی است، یک سری فعالیت های دیگر نیز در سطح جامعه در نظر داریم که به زودی اجرا می کنیم و دانشجوهای پرستاری می توانند در هر کدام از این کمیته های انجمن که تمایل داشته باشند باما همراه باشند و فعالیت کنند.

در پایان از مدیریت فرهنگی دانشکده و مدیریت آموزشی تشکر می کنیم که واقعا مشوق ما هستند و زمینه را برای انجام فعالیت هایمان فراهم می کنند و امیدوارم ماهم بتوانیم با تلاشهایمان  بهترین ها را در حیطه فعالیتمان رقم بزنیم و به اهدافمان برسیم.

مفدا سراب: آیا تشکل‌ها و نهادهای دانشجویی دیگر موجب هم افزایی فعالیت شما می‌شوند؟

با توجه به فلسفه تشکیل نهادهای دانشجویی می‌توان متصور شد که اهداف چنین نهادهایی تمرین همکاری و کارگروهی و جمعی و نیز اجتماعی کردن آموخته های علمی و جلوگیری از تربیت تک بعدی دانشجوهاست و طبیعی است که با قبول این اهداف امکان همکاری و تعاون برای رسیدن به اهداف مشترک زیادتر می شود، ما به عنوان انجمن علمی با کانون ها و تشکل های دیگر همکاری و همفکری داریم.

گفتگو از زهرا اردشیری خبرنگار مفدا سراب

کارگاه آموزشی برای کارکنان شهرداری سراب

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.