پنجشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۲:۵۴

سرانه فضای خوابگاهی در دانشگاه­‌های علوم پزشکی کشور بالاتر از ۱۳ مترمربع است

خبر

رئیس اداره رفاهی دانشجویان وزارت بهداشت گفت: سرانه فضای خوابگاهی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور بالاتر از ۱۳ متر مربع است.

علی محمدی فیض آباد در گفت وگو با خبرنگار مفدا با بیان این خبر افزود: دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور در حال حاضر بیش از ۴۷۰ خوابگاه دانشجویی دارند و از این تعداد ۲۰۷ خوابگاه ویژه پسران و ۲۶۷ خوابگاه ویژه سکونت دختران دانشجو است.

وی خاطرنشان کرد : برای بیش از ۷۷ هزار دانشجوی متقاضی سکونت در خوابگاه­‌های دانشجویی، در حال حاضر دانشگاه­‌های علوم پزشکی کشور ۴۷۴ خوابگاه اعم از ملکی، وقفی، استیجاری، مشارکتی و خودگردان دارند و توانسته‌اند تمامی دانشجویان روزانه واجد شرایط و همچنین دانشجویان شبانه، شهریه‌­پرداز و بین­‌الملل متقاضی خوابگاه را اسکان دهند.

رئیس اداره رفاهی دانشجویان وزارت بهداشت افزود: زیربنای مفید این خوابگاه‌­ها بیش از یک میلیون مترمربع است و حوزه معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت تمامی تلاش خود را معطوف طرح ساخت خوابگاه استاندارد کرده و امید است با ساخت این پروژه­‌ها، خوابگاه‌­های ملکی استاندارد دانشگاه‌­ها که ویژگی‌­های خاصی از لحاظ فضای سکونتی، اقلیمی، ملاحظات فرهنگی و ... دارد، بیش از گذشته شود و از خوابگاه­‌های استیجاری، خودگردان و مشارکتی که بار مالی بسیار زیادی بر دانشگاه‌­ها دارد، در دولت دوازدهم کاسته شود.

محمدی در خصوص خوابگاه متأهلین نیز گفت: دانشگاه‌­های علوم پزشکی کشور ۲۵ خوابگاه متأهلی با ظرفیت اسکان ۸۸۲ خانواده را داراست و بر اساس بند الف تبصره ۹ قانون بودجه سال ۱۳۹۷ که در آن به دانشگاه­‌ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی و پارک‌­های علم و فناوری اجازه داده شده با تصویب هیأت امنای خود تا سقف عملکرد درآمد اختصاصی سال ۱۳۹۶ نسبت به اخذ تسهیلات از بانک­ها برای احداث خوابگاه­‌های متأهلین اقدام کنند، تاکنون ۲۵ دانشگاه برای احداث خوابگاه متأهلین طبق قانون مذکور اعلام آمادگی کرده و برای اخذ تسهیلات از بانک رفاه و بانک‌­های دیگر اقداماتی را نیز انجام داده­‌اند.

محمدی در خصوص سرانه فضای فیزیکی در خوابگاه‌­های دانشجویی اظهار داشت: از سال ۹۴ تاکنون سرانه فضای خوابگاهی بالاتر از ۱۳ مترمربع به ازای هر دانشجو رسیده است که این سرانه در برخی دانشگاه‌­ها به دلیل زیرساخت‌­های مناسب بیشتر و در برخی دانشکده­‌ها و دانشگاه‌­ها به‌­خاطر کمبود زیرساخت‌­های لازم و جدیدالتاسیس، سرانه کمتری دارند که در مجموع دانشگاه­‌ها، سرانه فعلی این مقدار است که امید داریم با حمایت‌­های صورت گرفته و نظرات دوراندیشانه معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و جلب مشارکت خیرین و ... سرانه کنونی افزایش قابل توجهی داشته باشد.

وی تاکید داشت، بسیاری از خانواده دانشجویان در بدو قبولی فرزندشان در دانشگاه‌­ها، به دنبال محل سکونت مناسب و در خور شأن دانشجوی علوم پزشکی با استانداردهای مناسب فرهنگی و اجتماعی هستند که دانشجو در زمان تحصیل مشکلات دوری از خانواده را بتواند به­‌خوبی تحمل کند. در مجموع خوابگاه‌­های دولتی با توجه به امنیت و آرامش فکری که برای دانشجو و خانواده­‌های آنها ایجاد می­‌کند و همچنین حضور مؤثر و مفید همکاران عزیزمان در معاونت­‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه­‌ها و خصوصا اداره خوابگاه‌­های دانشجویی دانشگاه‌­ها که با انگیزه، توان بسیار بالا و حضور شبانه­‌روزی در صدد رفع مشکلات و کمک به دانشجویان هستند، بهترین گزینه است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.