پنجشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۷

در کارگاه مهارتهای زندگی قرآنی عنوان شد:

اصلاح بیان مهمترین مهارت زندگی قرآنی

بحرالعلوم

اساتید کارگاه مهارتهای زندگی قرآنی اصلاح بیان را مهمترین مهارت زندگی قرآنی دانستند.

به گزارش خبرنگار افتخاری مفدا، سومین روز کارگاه مهارتهای زندگی قرآنی در محل فرهنگسرای قرآن با حضور کارشناسان قرآنی دانشگاههای علوم پزشکی برگزار شد. 
روز سوم این کارگاه با سخنرانی استاد خدام حسینی آغاز شد. وی با اشاره به ادامه راه انقلاب اسلامی پس از چهل سال گفت: امروز تنها امید استکبار جهانی، دست گذاشتن روی ناکارآمدی نظام از درون است.
این استاد قرائت قرآن کریم و دانش آموخته حوزه علمیه افزود: مبدا و ریشه دین ما رسول الله، راه سبیل الله، احکام الله و مقصد لقا الله است.
خدام حسینی اضافه کرد ما باید در مدار مشخصی زندگی کنیم و زندگی بی مدار مساوی با زندگی بی قرار است.
وی با اشاره به آیه ۱۷ سوره شورا گفت: در این آیمه میخوانیم: الله الذی انزل الکتاب بالحق و المیزان و ما یدریک لعل الساعه قریب. خداوند کسی است که کتاب و میزان را به حق نازل کرد و تو چه میدانی شاید ساعت قیامت نزدیک باشد. افزود: تمام آفرینش در یک دایره کامل می‌شود و قوس صعود انسانهاعبارتنداز میزان، حق، کتاب و وجه الله.
وی در ادامه تفسیر هر یک از موارد ذکر شده در آیه را به تفصیل بیان کرد و گفت: میزان یعنی می‌توانیم ثابت قدم باشیم و به سوی خدا صعود کنیم. کتاب یعنی با خواندن قرآن شیطان از ما می‌ترسد و ما در مدار امنیتی خدا قرار می‌گیریم.
وی در ادامه به شرح تفسیر آیه ۴۶ سوره الاسرا پرداخت.
خدام حسینی مطالعه کتاب شرح طهارت آیت الله صمدی آملی و مفاتیح الحیات آیت الله جوادی آملی را به حاضرین در جلسه توصیه کرد و افزد: سبک زندگی قرآنی یعنی رفتن در مسیر اهدانا الصراط المستقیم. زندگی قرآنی موجب می‌شود انسان تربیت یافته خدا و تربیت یافته ائمه و پیامبر شود.
وی اضافه کرد: تربیت قرآنی عبارت است از سیر و سلوک، سیر و رد و انتقال جان آدمی از حیات طبیعی به حیات معقول و از حیات معقول به حیات الهی. سیر یعنی حرکت و سلوک پله پله و  مرحله به مرحله. صیر یعنی حرکت کیفی و تحول باطنی.
در ادامه دکتر بحرالعلوم در جلسه پرسش و پاسخ با کارشناسان قرآنی شرکت کرد و به سوالات آنها در خصوص فعالیتهای قرآنی در دانشگاههای علوم پزشکی پاسخ گفت.

در ادامه شرکت کنندگان در این کارگاه آموزشی در دو گروه مجزا مهارتهای زندگی قرآنی را به صورت مصداقی آموختند.

خانم عزیزی در این کارگاه اصول و مهارتهای زندگی قرآنی را تبیین کرد. وی اصول زندگی قرآنی را رعایت حقوق، حدود، حرمت و مسوولیت مطلق فردی و مسوولیت مشروط در مقابل دیگران دانست.
وی سپس مهارت اصلاح بیان را از مهمترین مهارتهای زندگی قرآنی برشمرد و افزود: مهندسی کلام یعنی بدانیم چه حرفی را کی، کجا و چگونه بیان کنیم. زود، زیاد و زاید و بی‌دلیل سخن نگوییم.
این دوره آموزشی در محل فرهنگسرای قرآن به نشانی خیابان قزوین، نرسیده به سه راه آذری، فرهنگسرای قرآن برگزار و فردا جمعه اختتامیه آن برگزار می‌شود.

خبر و عکس از مریم دهقانی خبرنگار افتخاری مفدا

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.