سه‌شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۵

مصاحبه اختصاصی مفدا فسا با نماینده دبیران انجمن های علمی و دبیر انجمن علمی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی فسا

انجمن علمی فسا

خبرنگار ما به سراغ نماینده دبیران انجمن های علمی و دبیر انجمن علمی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی فسا رفت و در خصوص اقدامات و برنامه های اجرایی به بحث و گفتگو نشستند. در این بخش گزارشی از اقدامات انجام شده را می خوانیم.

خبرنگار ما به سراغ نماینده دبیران انجمن های علمی و دبیر انجمن علمی پزشکی دانشگاه علوم پزشکی فسا رفت و در خصوص اقدامات و برنامه های اجرایی به بحث و گفتگو نشستند.

در این بخش گزارشی از اقدامات انجام شده را می خوانیم.

خبرنگار مفدا: با سلام و وقت بخیر. لطفا خودتان را معرفی کنید و در خصوص برنامه های اجرایی توضیحاتی ارائه دهید.
دبیر انجمن علمی پزشکی:
با سلام و وقت بخیر. من مازیار ریسمانی هستم دانشجوی رشته پزشکی ورودی ۹۴ و به عنوان دبیر انجمن علمی دانشجویی پزشکی و نماینده دبیران انجمن های علمی دانشگاه علوم پزشکی فسا فعالیت می نمایم. ما در اطول یک سال،  سعی کردیم کارهای مشترک با انجمن های دیگر داشته باشیم. به عنوان مثال می توان به برگزاری جلسه ی ژورنال کلاب با همکاری کمیته تحقیقات با حضور بیش از ۳۰ نفر از اساتید علوم پایه اشاره کرد. در این جلسه نمونه ای از نحوه ی ارائه ی مقاله به دانشجویان ارائه شد و به طور کلی هدف از برگزاری ژورنال کلاب، اهمیت آن و ضرورت اجرای آن توضیح داده شد.  

پس از آن  چندین جلسه ژورنال کلاب مرتبط با مبحث آموزشی دانشجویان پزشکی و پیراپزشکی توسط خود دانشجویان برگزار شد.

در ادامه می توان به برگزاری کارگاه طب سنتی با تدریس دکتر صدیق متخصص طب سنتی اشاره کرد که با حضور ۶۰ نفر از دانشجویان برگزار شد.

کارگاه نسخه خوانی با همکاری انجمن علوم آزمایشگاهی، کارگاه نحوه ی سخنرانی و فن بیان با همکاری کمیته تحقیقات، هماهنگی و تشکیل کلاس های المپیاد علوم پایه به سرپرستی دکتر آوا حکمت رئیس کمیته ناظر بر انجمن های علمی دانشکده پزشکی و عضو هیئت علمی دانشگاه و معرفی حیطه های مختلف المپیاد به دانشجویان از دیگر برنامه های انجمن های علمی بوده است.


خبرنگار مفدا: لطفا در خصوص شورای مرکزی انجمن ها و چارت انجمن توضیحاتی ارائه دهید:

دبیر انجمن علمی پزشکی: پس از برگزاری نشست شورای مرکزی انجمن های علمی دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور به میزبانی وزارت بهداشت که در آذر ماه سال جاری در تبریز برگزار شد،  به صورت کشوری تغییرات اساسی در چارت انجمن علمی پزشکی داده شد. به این صورت که ما کمیته هایی رو بر اساس چارت انجمن دانشجویان پزشکی جهان(ifmsa) تشکیل دادیم، که هر کدام از کمیته ها بر اساس نیاز هر انجمن دانشگاهی تشکیل شد که وظایف تعریف شده و مشخصی دارند و هر کدام مسئولیت یک سری از فعالیت ها را به عهدا خواهند داشت.

خبرنگار مفدا: لطفا کمیته های انجمن علمی پزشکی را نام ببرید و درمورد شرح وظایف آن ها به اختصار توضیحاتی ارائه فرمایید:

دبیر انجمن علمی پزشکی: کمیته حمایت از آموزش که برنامه ریزی جهت برگزاری کلاس زبان آلمانی،  برنامه ریزی جهت برگزاری کلاس های تافل و آیلتس، برگزاری  اسکیل لب جهت بهره گیری ایده های جدید در هر زمینه ای از دانشجوها را به عهده دارد.
کمیته آموزش پزشکی:مجموعه کارگاه های آموزش مهارت بالینی که موارد ضروری و مورد نیاز دانشجویان آموزش داده می شود و به صورت مجموعه گردآوری شده است، از قبیل احیای قلبی ریوی، بخیه زدن،   تزریقات،   لاین گیری،   پانسمان و...

انشالله در آینده کارگا های متنوع تری خواهیم داشت مثل نوار قلب( ECG )،  سنجش فشار خون،   نسخه خوانی و خواندن گزارشات آزمایشات پاراکلینیکی به همراه توضیح، کارگاه چگونگی ایجاد دید بالینی و مطرح کردن تشخیص های افتراقی-طرح آشنایی ورودی های جدید با محیط دانشگاه و بیمارستان، سفر های بالینی، بررسی کیس هر هفته برای دانشجویان مقطع فیزیوپات و مجموعه ای از  کارگاه های غیر مرتبط با پزشکی مثل آموزش فتوشاپ به صورت حرفه ای
کمیته سلامت عمومی:این کمیته حیطه ی کارهای وسیعی دارد و با همکاری بیمارستان و مرکز کوهورت فسا داده ها  جمع آوری میکنیم که چه مواردی از بیماری ها نیاز به بررسی و غربالگری دارند.  پس از مطرح کردن این موارد با معاونت بهداشت در صورت نیاز غربالگری انجام می شود.

لازم به ذکر است که یک کمپین منطقه ای به صورت همزمان در چندین دانشگاه کشوربرای کنترل دیابت در فروردین ماه ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد، همچنین انجمن برای کمپین سرطانی که لینکش داخل کانال انجمن فعال شده است،  داده نیز  جمع آوری شده است.
ان شاالله  یک سری کارگاه ها برای عموم مردم در خصوص سلامت روان نیز در دستور کار ما قرار دارد.
کمیته حمایت از پژوهش: پروپوزال نویسی، تصویب آن و ادامه انجام کار با همکاری معاونت آموزشی و پژوهشی. اجرای طرح ایجاد هم بستگی بین مقاطع مختلف پزشکی که دانشجو اهمیت هر مقطع رو خیلی بیشتر درک کند و برنامه ی جذاب دیگری به نام  House MD club که فیلم های آن در دست ویرایش است.

کمیته حقوق پزشک و بیمار:کار این کمیته با  برگزاری کارگاهی در زمینه اخلاق پزشکی شروع می شود که دانشجویان با معیارهای  اخلاق پزشکی و نحوه برخورد با بیماران مختلف آشنا می شوند و با تکمیل پرسشنامه هایی قبل و بعد از کارگاه میزان موثر بودن آن سنجیده می شود و در انتها گواهی به افراد حاضر  اعطا می شود.


خبرنگار مفدا: از پاسخگویی کامل شما سپاسگزاریم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.