سه‌شنبه ۱۴ اسفند ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۰

دبیرشورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی کاشان:

تهیه شیوه نامه‌های درون دانشگاهی می‌تواند به پیشبرد اهداف و تقویت شورای صنفی کمک کند

پدرام پاشا دبیر شورای صنفی کاشان

دبیر شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی کاشان پیشنهاد داد: یکی از راه‌های تقویت شورای صنفی و پیشبرد اهداف این شورا در دانشگاه‌ها، تهیه شیوه‌نامه‌های درون دانشگاهی است تا فرضا اگر روزی دبیر کل شورای صنفی ضعیف عمل کرد، کارها به روال قبل همچنان به خوبی پیش برود.

پدرام پاشا در گفت وگو باخبرنگار مفدا با بیان این مطلب افزود: به نظر من شورای صنفی که به موفقیت‌های زیادی دست پیدا کند‏، لزوما شورای صنفی موفقی نیست بلکه ایجاد مسیر حرکت و مشخص کردن اهداف برای تداوم فعالیت‌های دانشجویی در اولویت بالاتری قرار می‌گیرد. در این راستا کاری که شوراهای صنفی دانشگاه‌های مختلف می‌توانند انجام دهند تهیه شیوه‌نامه‌های درون دانشگاهی است تا اگر احیانا روزی دبیر کل شورا ضعیف عمل کرد، کارها به روال قبل همچنان به خوبی پیش برود.

وی خاطرنشان کرد: دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی در مواردی از قبیل پیگیری مسائل مربوط به صنف خود و پیگیری مطالبات دانشجویی، ضعیف‌تر از دانشگاه‌های وزارت علوم هستند، از این رو نقش وزارت بهداشت برای هدایت این شورا تا جایی که بتواند روی پای خویش بایستد، قویا حس می‌شود و یکی از اقداماتی که در این زمینه می‌تواند اتفاق بیفتد، مکلف کردن ریاست و معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌ها برای تشکیل جلسات منظم با شورای صنفی است.

عدم وجود اعتماد به نفس کافی در اعضای شورای صنفی دانشگاه‌ها، سدی در برابر هرچه بهتر وظایف شورا

پاشا در پاسخ به این سؤوال که آیا شورای صنفی در تمامی دانشگاه‌ها بویژه در دانشگاه علوم پزشکی کاشان توانسته است رسالت خود را به خوبی انجام دهد، گفت: قطعا شورای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی امسال تلاش‌های زیادی در راستای پیگیری مطالبات دانشجویی و احقاق حقوق دانشجویان در موضوعات مختلف صنفی و رفاهی کرده و خواهد کرد اما مهم‌ترین سدی که من در برابر انجام هرچه بهتر وظایف شورا می‌بینم، عدم وجود اعتماد به نفس کافی در اعضا وحتی دبیران شورای صنفی است، به طوری که در نشت اخیر شورا در تابستان به کرات صحبت‌هایی در این خصوص شنیدیم.

دانشجوی پزشکی ورودی مهر ۹۳ و دبیر سابق شورای صنفی دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کاشان بر ضرورت وجود شورای صنفی در دانشگاه‌های علوم پزشکی تاکید کرد و گفت: قطعا سپردن مسؤولیت به دانشجویان تاثیر بسزایی در تقویت شورای صنفی دارد.

اصل و اساس دانشگاه، دانشجو است

وی با اشاره به اینکه اصل و اساس دانشگاه، دانشجو است، خاطرنشان کرد: به همین دلیل وجود نهاد نظارتی دانشجویی در فضاهای دانشگاهی به شدت لازم و قابل محسوس است به این دلیل که مسؤولان هیچ‌گاه مثل خود دانشجویان نمی‌توانند مشکلات را لمس کنند و پیوسته در فکرشان به دنبال راه‌حل باشند از این رو حل مشکلات دانشگاه به دست خود دانشجو امری ضروری به نظر می‌رسد.

پاشا در طرح مشکلات مرتبط با فعالیت‌های شورای صنفی در دانشگاه علوم پزشکی کاشان گفت: مشکل اصلی دانشگاه ما، عدم وجود فضای همکاری مناسب بین مسؤولان دانشگاه و اعضای شورای صنفی است. همان طور که شاهد هستیم در دهه‌های اخیر کشور به جای جوان گرایی به سمت سابقه گرایی رفته که همین امر باعث ایجاد شکاف هرچه عمیق‌تر بین نسل قدیم و جدید می‌شود. رویه‌ای که در این دوره پیش رو گرفته شده این است که ما از بی‌مهری‌ها دلسرد نشویم و باید با کار بیشتر و بهتر، نقش خودمان را برای مسؤولان جا بیندازیم.

دبیر شورای صنفی دانشگاه علوم پزشکی کاشان در پاسخ به اینکه امسال برای تقویت فعالیت‌های شورای صنفی دانشگاه چه برنامه‌هایی در نظرگرفته شده است،؟ گفت: مهم‌ترین تمرکز این دوره استفاده از ظرفیت و پتانسیل همه اعضای انتخاب شده است. مساله‌ای که متاسفانه برخی اوقات نادیده گرفته می‌شود و بخشی از شورا به دست فراموشی سپرده می‌شود.

وی افزود: با آغاز دوره جدید سعی بر این شده تا هرچه سریع‌تر کمیته‌های مختلف برای ساماندهی فعالیت‌های شورا تکمیل شود و در حد امکان تمامی اعضای شورا در یکی از کمیته‌ها مشغول به کار شوند. همچنین به این علت که شورای صنفی محلی است برای فعالیت‌های داوطلبانه دانشجویی، برای ارتقای روحیه اعضا سعی شد تا حد امکان فضا و جوی صمیمی ایجاد شود تا همه اعضا در کنار هم برای پیشبرد اهدافشان حرکت کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.